Працює команда фахівців: як у Львові ставлять на протези поранених військових із високими ампутаціями
Віталій Яцишин з Хмельницького служив у Нацгвардії. На Донецькому напрямку чоловік отримав поранення та втратив обидві ноги. У центрі реабілітації та протезування “Superhumans”, що поблизу Львова, він проходить реабілітацію та вчиться ходити на протезах. Їх виготовили у центрі.
Про те, як протезують та заново вчать ходити військових з високими ампутаціями, дізнавалося Суспільне.
Віталій Яцишин отримав поранення у травні. Тоді росіяни штурмували позиції українських військових.
“Міномет залетів в окоп, поранив, це було о 3 годині. До 10 лежав, потім відбулась евакуація. Бо евакуація не була можлива через те, що все обстрілювалось. Побачив, що ноги пошматовані, права — то там взагалі не було на що дивитися. Я впав, один турнікет зміг сам накласти, другий вже хлопці допомогли. Джгути кожні дві години треба попускати, їх попускали, але недоцільно було, бо була дуже масована кровотеча”, — говорить захисник.
Захисник Віталій Яцишин. Суспільне Львів
Врятувати ноги Віталію не вдалось, йому ампутували обидві кінцівки. При цьому одна з ампутацій — висока. Чоловік розповідає, одразу зрозумів, що хоче стати на протези.
За словами фізичного терапевта Андрія Пітулі, для таких пацієнтів протези виготовляють на місці — у “Superhumans”. Тому пропри те, що Віталій мав змогу поїхати на протезування у США, обрав залишитись і пройти увесь шлях в Україні.
“Саме до цього пацієнта в нас була одна із тенденцій – це швидка вертикалізація. Буквально за один день йому зробили тестовий протез на ліву кінцівку, ми зразу почали з ним вертикалізовуватись. Це дало нам такий швидкий старт. За кілька днів йому зробили інший протез, тому динаміка пішла добра”, — говорить Андрій Пітуля.
Віталій Яцишин одягає протез на спеціальних кріпленнях. Суспільне Львів
Напередодні Віталій Яцишин вперше вийшов на двох протезах з-за меж тренувальних брусів і зробив кроки самостійно — його лише страхував фізичний терапевт.
“Спочатку, як став на ноги, то трошки було таке, задоволений, що вже на ногах. А зараз в подальшому багато праці, багато, щоб нормально кроки налаштувати, щоб нормально ходити. А так – нічого неможливого немає”, — говорить військовий.
Захисник вчиться ходити на протезах. Суспільне Львів
Такі випадки, як у Віталія Яцишина, у центрі називають складними, але зараз таким пацієнтам не потрібно їхати за кордон.
“До повномасштабного вторгнення мені не доводилося навіть із пацієнтами із вичлененням лише одного суглобу працювати, тобто навіть не білатеральними, а просто. А зараз лікують, успішно протезують. У нас по-різному кожного місяця, але, як правило, 4-5 ампутацій із високими парними ампутаціями, тобто на рівні стегна парні ампутації, а вилучення однієї ноги теж буває до п’яти. Тобто загалом 5-10 пацієнтів на місяць із високими ампутаціями”, — додає Андрій Пітуля.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
За словами фізичного терапевта, над кожним таким випадком працює команда фахівців, зокрема під час допротезної підготовки пацієнтів.