Суспільне мовлення

Протест польських перевізників. Репортаж із пункту пропуску на Львівщині

На Львівщині на пунктах пропуску “Корчова-Краківець” та “Хребене-Рава-Руська” триває протест польських перевізників. Протестувальники блокують рух вантажівок в бік України. Черги утворилися на декілька кілометрів. Тим часом ускладнений рух вантажівок і на виїзд з України.

Про це Суспільному розповіла речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська.

У міжнародному пункті пропуску “Рава-Руська—Гребенне” черга автомобілів на виїзд з України. Микола Жук везе до Нідерландів меблі. Каже, попри електронну чергу, вчасно перетнути кордон йому все одно не вдається.

“Дев’ять днів тільки черга. Тут уже майже чотири дні. Сьогодні (10 листопада, — ред.) ми простояли цілу ніч, вчора цілу ніч, позавчора. І ще, напевно, будемо стояти дві-три доби”, — каже далекобійник.

Черга у напрямку Польщі у пункті пропуску “Рава-Руська-Гребенне”. Фото: Суспільне Львів

У пунктах пропуску в Краківці та Рава-Руській рух вантажівок наразі ускладнений, говорить речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська.

“Вантажівки слідують через державний кордон з періодичністю 1 або максимум 2 за годину. Виключенням може бути те, що пропускають вантажівки, які переміщують гуманітарну допомогу, паливо та небезпечні вантажі. Станом на ранок 10 листопада з боку суміжної держави на в’їзд вже утворилися черги та вони поступово зростають. В пункті пропуску Рава-Руська на в’їзд в Україну є 600 вантажівок. У Краківці на в’їзд очікує 520 вантажівок”, — розповідає Олександра Кучковська.

Протест польських перевізників. Репортаж із заблокованого пункту пропуску на Львівщині

Польова кухня польських перевізників, які беруть участь у протесті. Фото: Суспільне Львів

На польській стороні у Гребенне неподалік від кордону стоїть польова кухня протестувальників і фури з транспарантами. Учасники протестної акції відмовляються від будь-яких коментарів. Суспільне також намагалося отримати коментар від співорганізатора акції Томаша Борковського. Він на зв’язок не виходить.

Протест польських перевізників. Репортаж із заблокованого пункту пропуску на Львівщині

Перевізники, які були на місці, ситуацію не коментують, але показують листівки. Фото: Суспільне Львів

Тим часом з польського боку черга з вантажівок, переважно на українських номерах, розтягнулася на декілька кілометрів. Далекобійник Андрій Грищенко везе вантаж з Бельгії до Чернігова. Каже, вже четвертий день не може перетнути кордон.

“Ну можуть пропустити на добу 2-3 машини. Можуть зовсім не пропустити. Було 13 км, казали вчора (9 листопада, — ред.). А сьогодні, може, більше. Кожного ж дня збільшується черга”, — розповідає далекобійник.

Протест польських перевізників. Репортаж із заблокованого пункту пропуску на Львівщині

Черга вантажівок на заїзд в Україну через пункт пропуску “Рава-Руська-Гребенне”. Фото: Суспільне Львів

Водночас найбільші польські транспортні асоціації не підтримують цю блокаду кордону, говорить співзасновник Міжнародної транспортної асоціації України Ігор Оверко.

“Там в Польщі є дуже багато асоціацій перевізників. Вони не підтримали той страйк. Тільки організатори його й утримують. Яка буде далі ситуація, ми можемо тільки спостерігати”, — каже Ігор Оверко.

Учасники блокади зазначають, що мають дозвіл на проведення пікету до 3 січня.

Що відомо про страйк польських перевізників

  • 6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску “Краківець-Корчова”, “Ягодин-Дорохуськ” та “Рава-Руська-Хребене”.
  • Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади руху вантажівок долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, щоб повернули дозволи на комерційні перевезення для України.
  • Учасники блокади заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.
  • Асоціація “Укравтопром” із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

Що означає “транспортний безвіз”

14 червня 2022 року Україна погодила з делегацією Єврокомісії спеціальну угоду про лібералізацію автомобільних перевезень, відому як “транспортний безвіз”, яка покликана розв’язувати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення. Із приєднанням до міжнародних митних конвенцій та запуском відповідних законодавчих змін Україна мала виконати 81% своїх зобов’язань Угоди про асоціацію з ЄС у митній сфері.

Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм повідомив, що після підписання угоди про “транспортний безвіз”дозволи на міжнародні перевезення країнами ЄС будуть не потрібні. Дозволи будуть лише у тих країнах, які не входять до складу ЄС.

Президент України Володимир Зеленський 16 вересня своїм указом затвердив угоду між Україною та Євросоюзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

16 березня 2023 року Україна та ЄС продовжили ще на рік дію “транспортного безвізу”.


Джерело: Суспільне мовлення України