У Дрогобицькій солеварні на Львівщині відновили екскурсії
Найдавніше підприємство в Україні, Дрогобицька солеварня, виготовляє 50 тонн солі в місяць. Нещодавно на солеварні відновили екскурсії. Тепер охочі почути історію підприємства та побачити процес виготовлення солі, можуть його відвідати.
Шахта Дрогобицької солеварні була введена в експлуатацію у 1473 році. Про це каже Оксана Бунда, вона працює на солеварні з 1980 гідрогеологом. Також проводить екскурсії для відвідувачів.
Оксана Бунда — працівниця солеварні. Фото: Іванка Дусько, Суспільне
“У шахті, де добуваємо сіль, є 12 поверхів донизу і є драбина. Розсіл сюди поступає і кожну години тече. Позаду ви бачите металеві труби, вони опущені на 44 метри, гідравлічний насос, глибинний насос. За допомогою нього ми зараз викачуємо розсіл”, — каже працівниця солеварні Оксана Бунда.
За словами Оксани Бунди, звідти соляний розсіл потрапляє у дерев’яні ємності. Там під дією гравітації опускається мул і чиста рідина прямує далі. Окрім цього ця частина комплексу солеварні була знімальний майданчиком. У ній знімали сцени з фільму про Олексу Довбуша режисера Олеся Саніна.
Соляний розсіл. Фото: Іванка Дусько, Суспільне
“Знімалися дрогобичани, і я навіть знімалася, і мої внуки знімалися. Нам доброзичливо підказували і було цікаво. Ми були дуже задоволені, чекали на цей фільм, щоб він скоріше вийшов”, — каже Оксана Бунда.
Згодом соляний розсіл рухається по трубах до виварювального цеху. Ємності, що називають панва, розміщені над піччю, там спалюють дрова. Розсіл нагрівається, вода випаровується і так кристалізується сіль.
“Ми отримуємо дуже ніжну, дуже симпатичну, чисту сіль. Вона навіть має такий блиск скляний”, — каже працівниця солеварні Оксана Бунда.
Процес кристалізації солі. Фото: Суспільне Львів
Історію солеварні можна почути під час екскурсій, їх нещодавно відновили. Оглянути солеварню приїхала Наталія Соколовська із сином та його товаришем.
“Наша солеварня — це ексклюзив в Україні і хотілось би більше фінансових вкладень звісно, було цікаво подивитися на автентичну роботу самої солеварні, технологій і процесу”, — каже відвідувачка солеварні Наталія Соколовська.
За словами директора Олега Петренка, солеварня є найдавнішим підприємством в Україні, нещодавно зареєстрували торгову марку і підтвердили рік заснування 1490-й. Завод є державним підприємством і сплачує 80% дивідендів від чистого прибутку, тому немає грошей на реставрацію солеварні, каже директор.
Територія навколо Дрогобицькій солеварні. Фото: Суспільне Львів
“Ми зверталися неодноразово, щодо зменшення сплати цих відсотків, однак була відмова. Буду їхати в Київ, спілкуватися щодо зменшення цього податкового навантаження, можливості залучення інвестицій, якимось чином і розвитку цього підприємства”, — каже директор солеварні у Дрогобичі Олег Петренко.
Зареєструватися на екскурсію можна попередньо у туристично-інформаційному центрі Дрогобича.