Україна і світ

Воєнний стан в Україні: що потрібно знати про запровадження

У п’ятницю, 12 серпня, президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про продовження дії воєнного стану в Україні.

Воєнний стан почав діяти на всій території нашої держави о 5:30 24 лютого 2022 року – після повномасштабного вторгнення російських військ. Його дію пролонговували вже декілька разів, і ось 15 серпня Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану ще на 90 діб – до 21 листопада.

Факти ICTV розповідають, що передбачає воєнний стан та чим відрізняється від надзвичайного стану.

Що таке воєнний стан?

Це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

На територіях, на яких введено воєнний стан, можуть утворюватися тимчасові державні органи – військові адміністрації.

За воєнного стану органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування надають повноваження, необхідні для:

 • відвернення загрози,
 • відсічі збройної агресії,
 • забезпечення національної безпеки,
 • усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.

Для ухвалення рішення про воєнний стан президент України видає указ про введення воєнного стану і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проєкт закону.

Після указу президента парламент збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу.

Воєнний стан припиняється після закінчення строку, на який його було введено.

До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності президент України може ухвалити указ про скасування воєнного стану.

В умовах воєнного стану забороняються:

 • зміна Конституції України та АР Крим;
 • проведення виборів президента України, Верховної Ради, Верховної Ради АР Крим та органів місцевого самоврядування;
 • проведення всеукраїнських та місцевих референдумів;
 • проведення страйків, масових зібрань та акцій.

Обмеження прав і свобод громадян в умовах воєнного стану

Правовий статус та обмеження прав і свобод громадян, а також прав та законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються Конституцією та законом України Про правовий режим воєнного стану.

У цей час не можуть бути обмежені права та свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України. Ідеться, зокрема, про статті 242527282940475152555657585960616263 Основного закону.

Що таке надзвичайний стан?

Це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях у разі виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.

Вводять надзвичайний стан для:

 • усунення загрози та якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру,
 • нормалізації ситуації, відновлення правопорядку при спробах захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства,
 • відновлення конституційних прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб,
 • створення умов для нормального функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших інститутів громадянського суспільства.

Коли вводиться надзвичайний стан?

Надзвичайний стан вводиться лише за наявності реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові, усунення якої іншими способами є неможливим у разі:

 • виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення;
 • здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
 • виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
 • виникнення масових безладів, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їхні права і свободи;
 • спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;
 • масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
 • необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.

Під час надзвичайного стану діють такі ж заборони, як і під час воєнного стану,

Додається до переліку заборона змінювати виборчі закони та обмежувати права та повноваження народних депутатів.

Під час надзвичайного стану також не можуть бути обмежені права та свободи, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.

Строк дії надзвичайного стану

Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк не більше ніж 30 діб та не більш ніж 60 діб в окремих її місцевостях.

У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений президентом України, але не більш ніж на 30 діб.

Скасовується надзвичайний стан указом Президента України раніше строку, на який він вводився, в разі усунення обставин, що обумовили необхідність його введення.

Раніше воєнний стан повинен був діяти до 24 серпня 2022 року.

Нагадаємо, воєнний стан в Україні запроваджували три роки тому – з 26 листопада до 26 грудня 2018 року – через агресію Росії в Керченській протоці.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Діяв він у десяти областях – Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Луганській, Донецькій, Сумській, Харківській, Чернігівській, Вінницькій областях.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-08-15 18:41:18

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин