Україна і світ

Що зміниться для українців з 1 березня 2024

У березні має відбутися низка важливих змін та подій. Зокрема, Верховна Рада повинна розглянути законопроєкт про мобілізацію. Також заплановано переіндексацію пенсій та скасування виплат деяким категоріям переселенців.

Крім того, у березні очікується зростання цін на бензин та деякі нововведення для українців за кордоном.

Які ще важливі зміни очікують на українців із 1 березня 2024 року – далі у матеріалі.

Зараз дивляться

Розгляд законопроєкту про мобілізацію

6 березня Верховна Рада планує у другому читанні розглянути законопроєкт про мобілізацію № 10449.

Наразі пропонується:

 • запровадити можливість військовослужбовцям після 36 місяців безперервної служби звільнитися;
 • зменшити призовний вік з 27 до 25 років;
 • скасувати строкову службу;
 • звільнити людей з інвалідністю від військової служби;
 • надати можливість взяти щорічну відпустку частинами не менше 15 календарних днів;
 • надати звільненим з полону військовим, які вирішили продовжити службу, додаткові 90 днів відпочинку зі збереженням грошового забезпечення;
 • закласти додаткову винагороду військовим на період воєнного стану від 30 до 100 тис. грн;
 • запровадити облік для усіх та виключити право на відстрочку від призову у державних службах;
 • скасувати обов’язкову явку у ТЦК та СП для оновлення даних;
 • ввести бронювання для державних службовців, як для усіх інших;
 • мобілізовувати засуджених, які висловлюють таке бажання.

Також наразі у законопроєкті пропонується низка обмежень, якщо громадянин добровільно протягом 10 днів з дня вручення повістки не виконав обов’язку або не з’явився до ТЦК (чи закордонної дипломатичної установи України, якщо громадянин за межами країни).

Станом на 22 лютого до законопроєкту про мобілізацію було подано понад 4 тис. поправок. Головні дискусійні моменти довкола законопроєкту про мобілізацію пов’язані з конституційними обмеженнями прав і свобод громадян.

Текст законопроєкту

Крім того, у разі ухвалення законопроєкту мають, зокрема, змінитись правила виїзду чоловіків за кордон.

Так, деякі категорії військовозобов’язаних можуть отримати дозвіл на виїзд за кордон за наявності певних підстав. З ними можна детально ознайомитися у постанові Кабміну № 57.

А поки згідно з чинним законодавством із 1 березня 2024 року виїзд чоловіків за кордон можливий для: 

 • чоловіків з інвалідністю;
 • чоловіків, які мають дружину з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи;
 • осіб, які мають одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи;
 • виїжджати за кордон також можуть батьки, опікуни, піклувальники, названі батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
 • батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
 • чоловіки, які потребують постійного догляду;
 • опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними;
 • чоловіки, виїзд яких за кордон зумовлений професійними потребами (відрядження) або допомогою ЗСУ.

ВПО з 1 березня – кому скасують виплати

З 1 березня 2024 року змінюються правила виплат для ВПО. Деякі переселенці не отримуватимуть допомогу. Втім, це не стосується найбільш вразливих категорій громадян, їм надходження коштів буде продовжено автоматично ще на 6 місяців.

Це стосується, зокрема:

 • пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року  розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
 • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей;
 • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Значна кількість ВПО також зможуть отримати виплати ще на 6 місяців, однак для цього їм потрібно подати заяву. Це треба зробити:

 • дітям, які прибули в нову громаду без супроводу законного представника;
 • вагітним жінкам після 30-го тижня вагітності;
 • людям, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують соцдопомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн);
 • особам працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
 • родинам, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах), і яка проживає на території, де ведуться чи можливі бойові дії;
 • сім’ям, які мешкають в умовно безпечних регіонах України, якщо в їхніх населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитсадка, а навчання в школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн);
 • сімʼям, у яких є працездатна особа, що не працює та яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу, та у складі сімʼї є діти, які відвідують дошкільні заклади освіти або навчаються в школі/профтехучилищі/виші;
 • якщо у складі родини є люди, які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною.

– В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з-поміж ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять,  виплата допомоги припиняється через місяць, – інформує Мінсоцполітики.

Заяви для призначення допомоги ВПО з березня 2024 року приймаються протягом лютого-березня.

Виплати після подання заяви призначатимуть ще на 6 місяців.

Розмір державної допомоги переселенцям не зміниться – 2 тис. грн, для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн.

Ідентифікація пенсіонерів-переселенців

Усі пенсіонери-переселенці, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, до 31 березня 2024 року мають пройти ідентифікацію. Це допоможе державі упевнитися, що виплату отримує саме та людина, якій її призначено.

– Один зі способів ідентифікації – за допомогою відеозв’язку. Заявку на проходження підтвердження особи потрібно подати до 15 березня, щоби працівники Пенсійного фонду України (ПФУ) встигли її опрацювати, – повідомляє Мінсоцполітики.

Для цього потрібно заповнити заяву на проходження ідентифікації на вебпорталі Пенсійного фонду України або зателефонувати за номером 0800-503-753

Окрім відеозв’язку, ідентифікацію можливо пройти:

 • у будь-якому відділенні Ощадбанку чи сервісному центрі ПФУ;
 • в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ;
 • у закордонній дипломатичній установі України із подальшим відправленням пакету документів поштою чи онлайн.

Якщо не пройти ідентифікацію до 31 березня, то виплата пенсії припиниться.

Комунальні тарифи

В Україні не планують підвищувати комунальні тарифи у березні і до кінця опалювального сезону. Зокрема, ціни на газ, опалення та гарячу воду для громадян залишаться без змін.

За електроенергію у березні 2024 року українці платитимуть й надалі 2,64 грн/кВт•год.

Ціна газу для побутових споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн/кубометр. Для решти постачальників тариф буде в межах від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн.

Однак у березні деякі споживачі будуть змушені заплатити за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж в багатоквартирних будинках. Сума в кожному будинку індивідуальна й залежить від кількості квартир і технічних особливостей мереж.

Тарифи на воду у березні також залишаться без змін.

Кому підвищать пенсію з 1 березня

З 1 березня запланована індексація пенсій. Як повідомили у Мінсоцполітики, виплати зростуть майже на 8%. Середній розмір підвищення становитиме 322 грн, а середня пенсія — 5 717 грн.

Відповідно до ухваленої постанови, з 1 березня  будуть індексовані пенсії для:

 • 9,5 млн “цивільних” пенсіонерів, яким виплати призначено на загальних підставах;
 • 596 тис. пенсіонерів силових відомств;
 • 97,8 тис. осіб, які отримують пенсію з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

– Звертаємо увагу, що з 1 березня також буде проіндексовано на 8% пенсії 20,8 тис науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування. Уряд прискорив проведення індексації для цих категорій осіб (у 2023 році індексація для них відбулась з 1 липня), – інформує Мінсоцполітики.

Водночас уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Він не має перевищувати 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії.

Разом із щорічною індексацією буде здійснено перерахунок пенсій у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму.

Як пише Пенсійний Фонд України, у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 2 093 грн до 2 361 грн збільшуються розміри мінімальної пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж (пенсіонерам, що не працюють), надбавок та підвищень, мінімальних пенсійних виплат, максимальної пенсії, які залежать від прожиткового мінімуму.

Перерахунок пенсій буде проведено без додаткових звернень пенсіонерів.

Зростання мінімальних пенсій

Під час переіндексації пенсій зросте і їх мінімальний рівень. Так, згідно з інформацією Пенсійного фонду України, розмір виплат не може бути меншим за 3 370 грн для:

 • пенсіонерів віком 65 років зі страховим стажем 35 років для чоловіків та 30 років для жінок.
 • пенсіонерів, яким виповнилося 80 років, що мають страховий стаж 25 років для чоловіків та 20 років для жінок.

У 2023 році вони отримували мінімально 3 120 грн.

Пенсії не можуть бути меншими за 3 240 грн для пенсіонерів віком від 70 до 80 років зі страховим стажем 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Минулого року ця сума дорівнювала 3 тис. грн.

Пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата обчислюється в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3 240 грн. Зокрема, розмір пенсійної виплати за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок з-поміж осіб у віці від 75 до 80 років не може бути меншим ніж 3 240 грн.

У пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж 35 років (чоловіки) та 30 років (жінки), в осіб з інвалідністю І групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, розмір виплати не може бути нижче 2 980 грн. У минулому році ця категорія пенсіонерів отримувала мінімум 2 760 грн.

В інших категорій пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію), сума виплати не може бути нижчою за 2 725 грн. У 2023 році цей поріг був 2 520 грн.

Це суми виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Житлові субсидії

Березень – останній повний місяць опалювального сезону 2023−2024. На цей період в українців буде збережена можливість отримання державної допомоги у вигляді субсидій для оплати житлово-комунальних послуг.

Зменшення розміру житлових субсидій після зростання мінімальної зарплати в Україні з 1 січня не очікується.

Розмір допомоги розраховується індивідуально. Для проведення розрахунку житлової субсидії на опалювальний період 2023−24 доходи враховуються за І – ІІ квартали 2023 року, а розмір пенсійної виплати (як дохід) – за серпень 2023 року.

Подати заяву на отримання субсидії мають ті українці, чиї витрати на комунальні послуги перевищують 15% від загального доходу родини за місяць.

Виплати малозабезпеченим родинам

Порядок призначення і виплати допомоги малозабезпеченим сім’ям зміниться з 1 березня 2024 року.

Згідно з постановою Кабміну № 94 від 26 січня 2024 року, з 1 березня на період воєнного стану державна соціальна допомога призначається на 6 місяців, якщо у складі родини є особа працездатного віку, яка:

 • є особою з-поміж ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи;
 • та/або повернулася після міграції/тривалого перебування за кордоном, не перебуває на обліку як ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ і яка звертається за призначенням допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Виплати можуть бути призначені родині, в якій є кілька осіб, які не працюють. Для цього особа повинна:

 • бути зареєстрована у центрі зайнятості як безробітня/перебувати на обліку як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання на момент подання заяви на призначення допомоги;
 • здійснити заходи, що сприяють її зайнятості (наприклад, працевлаштуватися, зареєструватися підприємцем, зареєструватися в центрі зайнятості як безробітний тощо) протягом двох місяців з дня призначення допомоги.

Виплата буде припинена, якщо особа не здійснила перелічених заходів протягом двох місяців з дня призначення допомоги або знялася з обліку в центрі зайнятості. Тоді надходження коштів призупиняється з наступного місяця.

Вимога щодо працевлаштування не застосовується до одного отримувача допомоги з родини, якщо вона:

 • проживає на територіях бойових дій і ця працездатна особа доглядає за дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю або особою, старше 80 років;
 • проживає на території, для якої бойові дії завершені, чи території, що не входять до переліку Мінреінтеграції, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані у територіальній громаді, в якій проживає сім’я, відсутні місця або навчання повністю або частково проводиться в режимі онлайн.

Старт реєстрації на НМТ

У березні розпочнеться реєстрація осіб для участі в основних сесіях національного мультипредметного тесту (НМТ), яка триватиме з 14 березня до 11 квітня включно, йдеться у наказі Міністерства освіти і науки України.

До 15 квітня зареєстрований учасник матиме змогу у персональному кабінеті внести зміни щодо:

 • предмета на вибір;
 • населеного пункту в Україні або за кордоном, у якому він бажає пройти НМТ.

Загалом реєстрація на НМТ розділена на два періоди, ще один, додатковий, пройде 10–15 травня. У цей період особи матимуть змогу зареєструватися для проходження НМТ, якщо з поважних причин не змогли цього зробити  під час основного періоду реєстрації. Також у ці дати зареєструватися зможуть ті, хто це робив в основний період , але їм було відмовлено. Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня.

Саме тестування проходитиме під час основних (14 травня – 25 червня) і додаткових сесій (11–19 липня).

Початок виплат €50 млрд від ЄС

Із березня 2023 року Україна почне отримувати виплати у межах нового фінансового інструменту Ukraine Facility на €50 млрд, який Європа затвердила на початку лютого.

– Європа вірна своєму слову. Ми продовжимо надавати таке необхідне фінансування і забезпечуватимемо передбачуваність нашому відважному партнеру та претенденту на членство. Плануємо розпочати виплати в березні, – йдеться у дописі президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн у соцмережі Х.

Український уряд очікує отримати від ЄС цьогоріч €18 млрд, з них €4,5 млрд – до кінця першого кварталу. Гроші надходитимуть раз на три місяці, але за умови, що уряд виконуватиме дії, прописані у Плані України.

Переговорна рамка для вступу до ЄС

Єврокомісія розпочала скринінг законодавства України для вступу в ЄС і вже у середині березня представить переговорну рамку про членство.

– Там дуже багато роботи, складний графік. Я вас заохочую виконати рекомендації Єврокомісії. З нашого боку ми надамо вам у середині березня загальну рамку для переговорів, – повідомила президент ЄК Урсула фон дер Ляєн.

Формування переговорної рамки, яка визначатиме вступні переговори з Україною, – наступний важливий крок до членства України в ЄС.

Як зазначила у коментарі Суспільному віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, до 31 травня заплановано понад 40 раундів консультацій щодо всіх сфер майбутніх переговорів з Європейською комісією. Це процес називається скринінг.

Додатковий потяг у Карпати

Укрзалізниця з 1 березня запустить потяг № 203/204 Дніпро – Ворохта. Як зазначили у компанії, це пов’язано з початком сезону весняних канікул у школах та дитячих садочках.

З Дніпра потяг вирушатиме через день о 14:35 та прибуватиме до Ворохти о 14:09. У зворотному напрямку, з Ворохти, він стартує з 2 березня о 16:26 та курсуватиме через день. Він прибуватиме до Дніпра о 12:35.

На цей та інші маршрути доступна можливість раннього бронювання групових поїздок: заявки приймаються через спеціальний сервіс замовлень за 35 діб до відправлення поїзда.

Зустріч щодо блокади кордону

28 березня у Варшаві зустрінуться представники урядів Польщі та України. Вони вирішуватимуть блокування українсько-польського кордону.

–  Я домовився зі (прем’єр-міністром України Денисом, – Ред.) Шмигалем, що зустріч двох урядів відбудеться у Варшаві 28 березня. І я маю сподівання, що до того часу технічні розмови на рівні міністрів і заступників міністрів приведуть до того, що ця зустріч буде корисною як для кордону, так і взаємного товарообміну, – повідомив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Крім того, він зазначив, що Польща шукатиме рішення для польських фермерів як внутрішніми методами, так і шляхом використання національних фондів, а також шляхом подальших переговорів з Україною та європейськими інституціями.

Зі свого боку прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що розблокування кордону з Польщею має бути вирішене раніше 28 березня, інакше Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску.

– Сьогодні на кордоні з обох боків стоїть понад 9 тис. вантажівок, і це питання потрібно терміново вирішувати. Тристоронній штаб (Україна, Польща, Єврокомісія, – Ред.) має працювати цілодобово, а блокування кордону має бути вирішене значно раніше, ніж 28 березня – дати, коли мало відбутися спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому разі Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску, – сказав він.

Ціни на бензин у березні 2024

Очікується, що в березні 2024 року ціни на бензин і дизель підійматимуть максимум на 1 грн за літр.

– Поки що нічого страшного не сталося. На тлі блокади польського кордону до України спрямовують не російський газ – він дорожчий, але поставки відбуваються. Я не вірю, що хтось зробить дорожчим, ніж 30 грн за літр у березні, – розповів аналітик консалтингової компанії Нафторинок Олександр Сіренко.

Зокрема, ціна зросте за рахунок коливання на ринку нафти – копалина вже зараз додала у ціні щонайменше 8%. Цьому сприяють події в Червоному морі, де єменські хусити атакують торгові судна. Також на зростання вартості палива впливає блокада польського кордону протестувальниками. Ця подія відбивається на ринку газу.

Перший матч збірної України у 2024 році

26 березня у польському місті Вроцлав відбудеться перший номінально домашній матч збірної України у 2024 році. Суперником для наших гравців у цьому матчі буде Ізраїль або Ісландія.

Матч Україна — Ізраїль/Ісландія проходитиме на стадіоні Тарчинський Арена. Початок о 20:45 за місцевим часом.

Квиток на матч Україна — Ізраїль/Ісландія можна купити від 50 злотих (482 грн). Вартість за найдорожчі місця становить 250 злотих (2 420 грн).

Придбати квитки можна за цим посиланням.

Перехід на літній час та свята у березні

У березні українці повинні будуть перевести стрілки годинників на годину вперед. Перехід на літній час відбудеться о 3 годині 31 березня. У цей день ми будемо спати на годину менше.

Таке переведення годинників відбувається щороку, відповідно до постанови Кабінету міністрів від 13 травня 1996 року Про порядок обчислення часу на території України.

Факти ICTV писали, як не забути перевести годинники на літній час 2024.

На березень 2024 припадають міжнародні, професійні та державні свята. Також віряни відзначають низку релігійних свят у нові дати, адже 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новоюліанський календар.

Календар свят на березень 2024 року:

 • 1 березня – Всесвітній день цивільної оборони
 • 3 березня – Всесвітній день письменника
 • 8 березня – Міжнародний жіночий день
 • 9 березня – Міжнародний день диджея, День землевпорядника
 • 11 березня – початок Масниці
 • 15 березня – Всесвітній день захисту прав споживачів
 • 17 березня – кінець Масниці, День працівників ЖКГ та побутового обслуговування населення
 • 21 березня – 27 березня – Тиждень солідарності з народами, які борються проти расизму та расової дискримінації
 • 21 березня – Всесвітній день поезії, Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації, Міжнародний день лялькаря
 • 22 березня – Всесвітній день водних ресурсів, День таксиста
 • 23 березня – Всесвітній метеорологічний день
 • 24 березня – Всеукраїнський день боротьби із захворюваністю на туберкульоз, Всесвітній день боротьби проти туберкульозу
 • 25 березня – День Служби безпеки України, Благовіщення Діви Марії, Міжнародний день пам’яті жертв рабства і трансатлантичної работоргівлі
 • 26 березня – День Національної гвардії
 • 27 березня – Міжнародний день театру
 • 30 березня – Година Землі.
Джерело: Мінсоцполітики
ЄС, блокада кордону, Болгарія, Війна в Україні, виплати, за кордон, макрофінансова допомога, Мобілізація, Пенсії, Переселенці, Польща, Румунія, Соціальні виплати, Укрзалізниця

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-03-01 00:57:53

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин