Україна і світ

Нобелівського лауреата Олеся Біляцького засудили в Білорусі до 10 років колонії

У п’ятницю, 3 березня, суд Мінська засудив білоруського правозахисника, лауреата Нобелівської премії миру Олеся Біляцького до 10 років позбавлення волі.

Як повідомляє правозахисний центр Вясна, ще троє правозахисників отримали від 7 до 9 років колонії.

Вирок зачитала суддя Марина Запасник. Згідно з ним:

Зараз дивляться

  • засновник та голова Вясни, Нобелівський лауреат Олесь Біляцький отримав 10 років колонії в умовах посиленого режиму;
  • заступник голови Вясни, віцепрезидент FIDH (Міжнародної федерації за права людини) Валентин Стефанович – 9 років колонії в умовах посиленого режиму;
  • координатор кампанії Правозахисники за вільні вибори, юрист Володимир Лабкович – 7 років колонії в умовах посиленого режиму;
  • правозахисник Вясни Дмитро Соловйов – 8 років колонії заочно.

Суд також призначив Біляцькому штраф у розмірі 185 тис. білоруських рублів, а всім іншим правозахисниками – по 111 тис. білоруських рублів.

Прокуратура вимагала покарання для правозахисників: від 9 до 12 років колонії та великі штрафи.

Судовий процес тривав два місяці, правозахисники не визнали провини.

Вирок ще не набрав чинності, його можна оскаржити.

biloruski pravozahysnyky v sudi

Білоруські правозахисники в суді. Фото: Getty Images

Що відомо про справу Вясни

Правозахисникам висунули звинувачення за ч. 4 ст. 228 (контрабанда організованою групою) та ч. 2 ст. 342 (фінансування групових дій, що грубо порушують громадський порядок) Кримінального кодексу Білорусі.

Обвинувачення стверджувало, що правозахисники з 4 квітня 2016 року по 14 липня 2021 року начебто переводили в готівку кошти, отримані від різних структур і фондів на банківські рахунки “підконтрольної їм іноземної організації”, з метою використання в Білорусі “для незаконної діяльності та фінансування центру Вясна”.

Крім того, обвинувачення заявляло, що правозахисники начебто “готували громадян до участі у групових діях, які грубо порушують громадський порядок, а також здійснювали фінансування та матеріальне забезпечення таких дій під виглядом правозахисної та благодійної діяльності, у тому числі від імені ПЦ Вясна”.

Прокурори звинувачували правозахисників в оплаті штрафів, рахунків за харчування в ізоляторах, оплаті роботи адвокатів для затриманих.

Як зазначає правозахисний центр Вясна, в матеріалах кримінальної справи 284 томи, тож “це рекордна за обсягом політична справа”.

Олесь Біляцький, Валентин Стефанович та Володимир Лабкович не визнали провину та наголосили, що діяльність Вясни була легітимною й відповідала Декларації ООН про правозахисників. Вони пояснювали, що надавали допомогу жертвам політичних репресій у Білорусі.

На суді жодне клопотання адвокатів не було задоволене: ні про процес білоруською мовою, ні про зняття кайданок, ні про надання часу для ознайомлення зі справою тощо.

Трьох із чотирьох засуджених правозахисників затримали в липні 2021 року.

Судовий процес викликав широкий резонанс у світі. Перед оголошенням вироку 21 міжнародна правозахисна організація, зокрема Human Rights Watch, закликали негайно звільнити правозахисників.

Що відомо про Олеся Біляцького

Олесь Біляцький є головою та засновником правозахисного центру Вясна.

Він є лауреатом Нобелівської премії миру 2022 року разом із українською правозахисною організацією Центр громадянських свобод та російською правозахисною організацією Меморіал.

З 2007 по 2016 роки Біляцький був віце-президентом Міжнародної федерації прав людини (FIDH). Він є членом Спілки білоруських письменників та Білоруського ПЕН-центру.

За 25 років своєї діяльності Біляцький був відзначений багатьма преміями та нагородами: зокрема, премією свободи імені Андрія Сахарова, премією Держдепартаменту США, премією Леха Валенси, премією Вацлава Гавела від ПАРЄ.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Правозахисний центр Вясна

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-03-03 16:50:26

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин