Україна і світ

Музей Булгакова у Києві – чи треба закривати, позиція Інституту нацпам’яті

Визнання російського класика Михайла Булгакова українофобом не тягне за собою закриття будинку-музею його імені у Києві. 

Про це йдеться в офіційній заяві Інституту національної нацпам’яті.

— Висновок Експертної комісії з Михайла Булгакова не може бути настановою до закриття Літературно-меморіального музею Булгакова у Києві. Тим більше, що після повномасштабного вторгнення музей спрямував зусилля на свою якісну трансформацію, – заявили в УІНП.

Науковці звернулися до Експертної комісії за додатковою перевіркою творів Булгакова, щоб чіткіше сформулювати результати попереднього аналізу, який був розкритикований Музеєм.

Зараз дивляться

— Визнання чи невизнання об’єктів (географічних об’єктів, назв юридичних осіб, пам’ятників та пам’ятних знаків), присвячених Михайлу Булгакову, символікою російської імперської політики не є “забороною Булгакова”, як уже встигли інтерпретувати висновки комісії деякі медіа, а також роспропаганда.

Українське законодавство не забороняє книги, п’єси письменника, музейні експозиції, дослідження, – наголошують представники Інституту нацпам’яті.

Водночас продовжують в ІНП, якщо неповажне ставлення Булгакова до українського народу і державності, вираження симпатій до російського імперіалізму та шовіністичні висловлювання на адресу неросійських народів підтвердяться – цілком правомірне порушення питання про недоречність глорифікації та нормалізації його постаті в публічному просторі, включно з топонімічними назвами, пам’ятниками, пам’ятними знаками.

Музей Булгакова у Києві – реакція на висновок УІНП

На початку квітня 2024 року Експертна комісія ІНП провела аналіз романів Михайла Булгакова, зокрема Біла гвардія, Я вбив і У ніч на 3-те число, дійшовши висновку, що письменник був прихильником імперської політики Росії, неповажно ставився до всього, що визначає українську націю: мови, культури, особливостей побуту, виставляв своїх героїв-українців у безглуздому, сатиричному світлі та виступав проти незалежності України.

Відповідно Булгаков названий українофобом, а його пам’ятники – символом пропаганди російського етноциду, який сьогодні проводить сучасна РФ.

У музеї Булгакова на Подолі в Києві розкритикували такий висновок.

Зокрема, там звернули увагу на маніпулятивність тверджень, надмірну категоричність та упередженість до автора, а також засумнівалися у науковому підході Експертної комісії до теми дослідження.

— Метафоричне, емоційно-категоричне подання тез говорить більше про особисту ворожість і тенденційність сприйняття авторів, ніж про наукову, професійну експертизу, — сказано в офіційній заяві Музею.

Вилучення будинку-музею Булгакова з Держреєстру культурної спадщини

З листопада 2023 року неодноразово обговорювалося питання про вилучення музею ім. М.А. Булгакова із Державного реєстру нерухомої культурної спадщини національного значення, враховуючі антиукраїнські мотиви в його творах.

Вперше про це заявили в Мінкультури, потім цю можливість обговорювали на різних рівнях, включаючи активну дискусію в соцмережах.

Музей Булгакова – що відомо

У будинку, який пізніше став музеєм, класик літератури проживав разом із сім’єю з 1906 по 1919 рік.

Коли Булгаков займався лікарською практикою, у цьому будинку він приймав пацієнтів.

Інститут національної пам’яті, письменник

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-13 19:21:12

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин