Суспільне мовлення

Від початку року 27 мешканців Львівської громади отруїлися чадним газом: як вберегтись

Від початку 2023 року в Львівській громаді трапився 21 випадок отруєння чадним газом. Унаслідок цього отруїлися 27 людей, серед яких восьмеро дітей. А одна людина загинула.

Про це повідомили на брифінгу Львівської міської ради.

За словами керівника управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони Львівської міської ради Миколи Ялового, схожа статистика повторюється щороку.

“До прикладу, минулого року було 31 отруєння, внаслідок яких 75 людей постраждали і троє, на жаль, загинули”, — каже посадовець.

Як уникнути отруєння чадним газом

Найчастіше причиною отруєння чадним газом є недотримання правил безпечного користування газовими приладами. Щоб цього уникнути, насамперед, за словами начальника Львівського управління експлуатації газового господарства Павла Сербана, потрібно пам’ятати про два аспекти:

“Перше правило – створити подачу кисню у приміщення, де відбувається горіння. Якщо пластикове вікно – має бути провітрювач, якщо герметичні двері – мають бути жалюзійні решітки. Друге — у вентиляційному каналі ні в якому разі не можна встановлювати електричні вентилятори”.

Також, за словами Павла Сербана, перш ніж запалити щось, потрібно перевірити тягу в димовому каналі.

“Це робиться дуже просто: до вентиляційного каналу підноситься смужка паперу, якщо він втягується в комин – значить тяга є, якщо висить і не рухається – тяги нема, а якщо він відвертається назад – це значить зворотна тяга, тобто дує з комина в приміщення. Тоді треба одразу перекрити крани, відкрити вікна і викликати фахівців”, — пояснює начальник Львівського управління експлуатації газового господарства.

Фахівець додає, для того, аби убезпечити себе, варто встановити газосигналізатор. Він дає світлову і звукову сигналізацію, коли є витік природного газу чи утворився чадний газ.

Як користуватися металевими печами та генераторами?

Проректор Львівського університету безпеки життєдіяльності Іван Мовчан розповідає, на випадок відключення електроенергії та опалення мешканцям варто пригадати правила користування металевими печами та генераторами.

“Металеві печі мають бути встановлені на негорючій основі — бетонній підлозі або бруківці. Зокрема, має бути вихід для продуктів згорання, а комин має бути виведений вище рівня першого поверху. Не використовувати для розпалу легкозаймисті речовини. Обов’язково має бути водопінний вогнегасник, адже у приміщенні, де є люди, порошкові вогнегасники заборонено використовувати. Також, якщо металева піч встановлена у приміщенні/підвалі, має бути сповіщувач чадного газу”, — каже чоловік.

Натомість генератори в жодному разі не можна використовувати на балконі. Їх необхідно встановлювати на вулиці.

“Заправляти паливом необхідно лише тоді, коли генератор охолоне, і коли він не ввімкнений. Паливо радимо зберігати в гаражах”, — додає проректор Львівського університету безпеки життєдіяльності.

Симптоми отруєння чадним газом

Медики наголошують, чадний газ, потрапляючи у кров, витісняє молекули кисню, які необхідні для нормальної роботи людського організму, тому може призвести до отруєння та смерті.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Ознаками отруєння чадним газом є інтенсивний головний біль, загальна слабкість і сонливість, запаморочення і блювота. У випадку появи таких симптомів потрібно вимкнути усі прилади горіння, вийти на вулицю, викликати “швидку” та газову аварійну службу.


Джерело: Суспільне мовлення України