У Львівському центрі трансплантації у 2023 році провели 90 пересадок органів
Від початку 2023 року у Львівському центрі трансплантації провели 90 пересадок органів. Найбільше зараз людей у черзі на донорську нирку, печінку та серце.
Про це Суспільному розповів лікар-трансплантолог Володимир Дятел.
У Богдана Шозда у 16 років діагностували гломерулонефрит — запальне захворювання нирок. Рік тому у нього виявили останню, п’яту стадію, ниркової недостатності.
“В мене був вибір: або діаліз, або трансплантації нирки. Звичайно краще вибрати трансплантацію нирки”, — розповідає пацієнт центру трансплантації Богдан Шозда.
Пацієнт центру трансплантації Богдан Шозда. Фото: Суспільне Львів
Донором для хлопця став його батько. Зараз Богдана перевели з реанімації у лікарняну палату.
“Швидко зробили, без ускладнень, лікарі — спеціалісти. Я задоволений”, — говорить Богдан.
Оскільки нирка — парний орган, його можна пересадити від родинного донора. Трансплантацію серця ж проводять лише від посмертного донора, за умови якщо лікар констатував смерть мозку, а родичі дали письмову згоду.
“В базу Єдиної державної інформаційної системи трансплантації вносяться всі реципієнти, яким необхідна пересадка. Також туди вносяться донори, які тільки з’являються. Вносять всі параметри: антропометричні, скільки пацієнт перебуває на листку очікування. База сама підбирає пару: донор та реципієнт”, — розповідає кардіохірург Віктор Титюк.
Як тільки пара підібрана, медики проводять операцію. На транспортування серця від донора є 4 години. Віктор Титюк розповів, що у львівському центрі трансплантації вперше пересадили серце від посмертного донора у 2020 році, за весь час зробили 28 таких операції. В одного пацієнта було відторгнення органу.
За словами лікаря-трансплантолога Володимира Дятла, загалом у центрі у 2022 році провели 97 трансплантацій різних органів. У 2023 році за 9 місяців провели 90 таких операцій. Найбільше людей очікують на донорську нирку, печінку та серце. Але не всі родичі людей, які можуть стати посмертними донорами, погоджуються на це.
“Більша половина пацієнтів відмовляються. Хтось взагалі ніяк не аргументує відмови. Деякі люди аргументують релігійними переконаннями”, — говорить лікар-трансплантолог Володимир Дятел.
За словами медичного капелана Тараса Гадомського, церква ставиться схвально до посмертного донорства.
“Часто так буває, що родичі перебувають в такому потрясінні. буває, що лікарі просять нас, щоб ми допомогли рідним прийняти правильне рішення. Коли орган надається для трансплантації реципієнту, тоді ми кажемо, що це є справа милосердя, це такий вияв любові до свого ближнього”, — говорить медичний капелан Тарас Гадомський.
Коридор пошани. Фото: Перше ТМО Львова
Директорка з розвитку Першого медоб’єднання Ірина Заславець опублікувала фото “коридору пошани”. Лікарі вишикувались, щоб вшанувати людину, яка стане донором. Тоді вперше в Україні в одному закладі пересадили серце, нирки і печінку. Це фото поширювали ЗМІ та користувачі соцмереж.
“Ми просто з операційної вели пряму трансляцію для того, щоб показати, що зараз відбувається трансплантація серця. Щоб люди бачили як багато людей в операційній. На ранок ми показали пацієнта, який уже дихає самостійно, який прокинувся після наркозу з новим серцем і каже: “Дякую, я живу, дуже дякую родині донора”. , — говорить Ірина Заславець.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Підписати згоду на донорство можна самостійно, охочі можуть звернутись на гарячу лінію центру трансплантації.