Ліквідація МСЕК: кому насправді потрібно проходити повторний медогляд
У соціальних мережах почали поширювати неправдиву інформацію про те, що нібито з 1 січня людей з інвалідністю мобілізуватимуть через ліквідацію МСЕКів, а спеціальні комісії замість них скасовуватимуть отримані раніше статуси.
У Міністерстві охорони здоров’я України вирішили розвіяти міфи та пояснити, кому насправді потрібно проходити повторний огляд в новій системі оцінювання для отримання відстрочки від мобілізації.
Статус інвалідності та відстрочка від мобілізації
Як зазначили у МОЗ, всі чоловіки з інвалідністю віком від 25 до 60 років мають пройти повторний огляд щодо встановлення інвалідності лише в одному випадку.
Ця категорія людей проходитиме переогляд, якщо протягом 2022-2024 років вони мали це зробити, але не змогли з поважних причин та згідно з винятками, зазначеними у законодавстві під час воєнного стану.
З 1 січня 2025 року представники МСЕК та експертні команди з лікарів-практиків встановлюватимуть або скасовуватимуть статус інвалідності лише за критеріями, визначеними у чинному законодавстві, пояснили у МОЗ.
Всі громадяни з наявним статусом інвалідності надалі отримуватимуть пільги, допомогу та відстрочку від мобілізації протягом терміну дії на підставі висновку МСЕК.
Серед винятків – протиправні рішення про встановлення інвалідності, коли розпочато кримінальні справи, є певні докази та судові рішення.
Хто має пройти повторний медичний огляд
За даними Міністерства охорони здоров’я, люди, які мають законні підстави для статусу інвалідності, проходитимуть оцінювання експертною командою лікарів-практиків.
Переогляд проходити не обов’язково, якщо інвалідність встановлено безстроково. Такі люди можуть зробити це лише за власним бажанням. Водночас усі пільги та гарантії будуть дійсними.
У МОЗ зазначають, що також потрібно пройти, якщо людина мала зробити повторний медогляд протягом 2022 – 2024 років, але не змогла через поважні причини чи затверджені у законодавстві винятки. Серед таких категорій:
- чоловіки від 25 до 60 років з другою або третьою групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року;
- інші пацієнти – до 1 квітня 2026 року.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Проте і тут є певні винятки, якщо неможливо пройти повторний медичний огляд з певних причин. Серед них:
- перебування у зоні бойових дій або тимчасово окупованих територій;
- важкі порушення функцій організму, наприклад, відсутність кінцівки чи одного з парних органів, слуху чи зору, наявність онкологічного чи психічного захворювання;
- чинні українські військові, для яких статус інвалідності залишається чинним на період проходження служби та протягом 60 днів після звільнення.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-26 21:24:00