Суспільне мовлення

У Львові завершили реставрацію ікони святого Вінкентія, яку знайшли у замурованій ніші

У Львівському музеї митрополита Андрея Шептицького завершили реставрацію надбрамної ікони святого Вінкентія, яка датується XVIII століттям. Розпис виявили після демонтажу стін і туалетів, збудованих у радянські часи.

Як розповіла Суспільному реставраторка Ірина Гірна, образ віднайшли у 2022 році над дверима до музею, що колись були входом до келій монастиря отців-реформаторів.

“Настоятель отець Себастян наводив лад коло церкви блаженного Климента Шептицького, вичищав та розбирав будови, які набудували там під час радянського періоду. І на стіні побачив замуровану нішу. Він вийняв ту цеглу і відкрився образ”, — говорить жінка.

Цей образ був цілком замальований, під шаром фарби проглядалися невеличкі фрагменти. Реставратори протягом минулого літа відчищали та законсервували цей образ. Виявили, що під цією іконою є фрагменти ще більш ранніх, барокових розписів XVII століття, ймовірно, створених ще при будівництві колишнього монастиря.

“У другій половині XVII століття тут розташовувався монастир реформатів. А через сто років це приміщення передали під сиротинець. Святий Вінкентій є покровителем сиріт та полонених. Мабуть, тоді його і намалювали”, — зазначає реставраторка.

Ірина Гірна біля ікони святого Вінкентія. Facebook/Реставраційна майстерня “Гарда”

Ікону реставрували ціле літо і законсервували на зиму. Рік спостерігали, як себе поводитимуть фарби, які використали під час реставрації. І впевнилися, що фарби не вигоріли на сонці, дощ їх не змив та через морози колір не змінився.

“Тому цілу осінь ми дотоновували та підмальовували. І вже завершили”, — каже Ірина Гірна.

Реставраторка зазначає, що святий Вінкентій на цій іконі усміхається. За її словами, католицькій церкві притаманні ікони, де святі усміхаються або підморгують.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

“Вони малювали святих більш подібно до живих істот. Так в церкві Андрія у Львові можна побачити образи святих та монахів, які усміхаються”, — пояснює вона.


Джерело: Суспільне мовлення України