Суспільне мовлення

Рятували під обстрілами. Андрій Жолоб про роботу військових медиків

Лікар та музикант Андрій Жолоб після повномасштабного вторгнення Росії як військовий медик рятує життя захисників. В ефірі марафону Суспільне. Спротив Андрій Жолоб розповів про те, як відбувається навчання на військового медика, чим особливий військовий медик та випадки, які траплялися з ним на передовій.

Перетворення цивільного медика у військового відбувається, коли починаєш працювати із бойовими травмами. Адже бойова травма – це те, з чим медики не зустрічаються в звичному, мирному житті.

“Навчальна частина, де ми провели понад місяць свого життя, перед тим, як вже безпосередньо потрапили до своїх військових частин, це і було призвичаєння нас до того, як же ж працювати з отими мінно-вибуховими травмами, з кульовими пораненнями, зрештою ніхто і не відміняв звичайні побутові травми, які так само в бойових умовах стаються”, – розповідає Андрій Жолоб.

У мирному житті чоловік був травматологом, а на війні став і лікарем загальної практики.

“До мене приходять порадитися, що робити, коли вухо болить, коли око пече, коли в шлунку крутить, коли знервувався”, – каже медик.

За його словами, у роботі дуже важливо не брати на себе забагато, адже “не народився ще такий лікар, який вміє лікувати все”. Тому треба радитися із колегами, запитувати і працювати в команді.

“Я от потрапив у бойові умови, я дійсно радився з санітарними інструкторами, я радився із бойовими медиками – вони знали і знають дуже багато. Тобто передавання досвіду – це неймовірна, величезна інтернатура, яка нас всіх чекала і власне, яка зараз і відбувається в нашому військово-медичному житті”, – додає військовий медик.

Андрій Жолоб разом із іншими військовими медиками проходив навчання. Каже, це була більше офіцерська школа, де вчили працювати із картами та орієнтуватися на місцевості.

“Насправді – це теж дуже важливо, коли тобі необхідно встановлювати точки медичної евакуації, на місцевості і так далі”, – пояснює Андрій Жолоб.

Військовий медик пригадує, розуміння, що таке бойова травма частково прийшло, коли асистував під час операцій у Київському госпіталі, куди привозили поранених.

“Ми бачили, що таке мінно-вибухова травма, що таке ампутації, що таке кульові поранення. І насправді особисто розуміння прийшло тільки тоді, коли довелося рятувати людей, а по тобі паралельно стріляли. От тоді, ти вже починаєш розуміти свою роль на війні”, – пригадує медик.

Одним із найважливіших моментів, на думку медика, є синхронізація та знайомство з медичними ротами інших бригад. Коли у певній точці працює медичний хаб, де 10-15 медиків одночасно надають допомогу пораненим.

“Коли ми працювали на контрнаступі на Херсон, ми собі тоді створили такий хаб і домовилися, що не існує насправді твій пацієнт, мій пацієнт, то з твоєї бригади забирай, то з моєї бригади – ми просто брали всіх”, – розповідає Андрій.

Обов’язково потрібно не лише надати допомогу, а й правильно оформити документи.

“Потрібно зібрати статистику, щоб правильно оформити цього пацієнта, щоби розуміти, куди далі відбувається евакуація, щоби просто не втратити слід пацієнта”, – пояснює лікар.

Надавати допомогу російським військовим Андрію Жолобу доводилося лише одного разу. Тоді медик мав перевірити, чи добре наклали пораненому росіянину турнікет.

“Мені би дуже не хотілося витрачати час на збройні сили окупанта для того, щоби рятувати їм життя і ремонтувати їх. Бо випала честь ремонтувати кращих синів і доньок України”, – каже Андрій Жолоб.

Медик є й музикантом, тож додає, що музика на війні займає дуже велику і вагому роль. Інколи влаштовують вечірні концерти, адже музика – також зброя.

Читайте також

9 уламків у стегні: у центрі “Незламні” проходить реабілітацію львівський історик-доброволець

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

“Я йому вдячна за те, що вижив” — жінка звільненого з полону захисника Маріуполя Ігоря Дубика


Джерело: Суспільне мовлення України