Суспільне мовлення

Волонтери збирають гроші, аби відреставрувати церкву неподалік Львова

Неподалік Львова у селі Кугаїв волонтери рятують дерев’яну церкву. Найдавніша згадка про храм датується XVII століттям. Зараз церква нахилилася, частина балок зігнила. Суспільне дізнавалося як збирають гроші на реставрацію та скільки уже зібрали.

“Орієнтовно в 2011 році, коли була котрась із чергових пожеж на котрійсь із дерев’яних церков і була ідея встановлення протизламної і протипожежної сигналізації”, – розповідає голова Львівського осередку товариства охорони пам’яток Андрій Салюк.

Датування на церкві –1693 рік. Фото: Суспільне Львів

Саме у 2011 році поміж інших церков Андрій Салюк помітив цю, тоді занедбану дерев’яну церкву у селі Кугаїв, що неподалік Львова. Тоді й виникла ідея відреставрувати храм. Спочатку церкву накрили спеціальною плівкою, що не пропускає вологу.

“Ми накрили в надії, що за зиму 2013/2014 років, ми проведемо якісь акції, благодійні аукціони, домовився з Піккардійською терцією про концерти для збору коштів на реставрацію цієї церкви, який був початок 2014 року знаємо, а вже весною 2014 року почалася війна і це все відклалося на невизначений термін”, – каже Андрій Салюк.

Волонтери збирають гроші, аби відреставрувати церкву неподалік Львова

Церква у Кугуєві є пам’яткою архітектури. Фото: Суспільне Львів

Відтоді періодично виконували роботи, які допомогли хоча б зробити так, аби храм не руйнувався більше.

“Саму церкву, за переказами місцевих, сюди перенесли і тут є датування 1693 рік, я припускаю, що це датування, можливо, є з часу перенесення її сюди. Вона сама, можливо, з якогось іншого місця і, однозначно, вона є давніша. Тут дуже така архаїчна, давня метода підготовки матеріалів. Ці бруси вони не тесані, а тільки розколоті”, – розповідає голова Львівського осередку товариства охорони пам’яток.

Волонтери збирають гроші, аби відреставрувати церкву неподалік Львова

Ось так виглядає церква зсередини. Фото: Суспільне Львів

Андрій Салюк каже, під час демонтажу іконостасу, на час протиаварійних робіт, за іконою Богородиці знайшли синьо-жовту стрічку.

“Я відніс її реставраторам із Національного музею, така Мар’яна, вона феноменальний реставратор тканини, кажу подивись, будь-ласка, на цю тканину, з якого вона періоду і вона каже, це десь є 20-30-ті роки ХХ століття. Хтось її чомусь цю стрічку заховав в церкві за іконостасом”, – додає Андрій Салюк.

Волонтери збирають гроші, аби відреставрувати церкву неподалік Львова

Частина балок зігнила, їх планують реставрувати. Фото: Суспільне Львів

Два роки тому церква нахилилася, реставратори її укріпили та вирівняли, та храм потребує комплексної реставрації. За підрахунками Андрія Салюка, аби відреставрувати храм, не враховуючи іконостас, потрібно близько п’ятисот тисяч гривень. Щоб зібрати на це гроші у храмі організувати мистецький проєкт.

“Це не був повноцінний вертеп, щоб ми з ним ходили, колядували і так далі, ми просто взяли основних героїв, створили для них костюми і зробили фотосесію, вона відбулася в цій церкві, аби допомогти зібрати кошти на її реставрацію”, – розповіла волонтерка Уляна Явна.

Волонтери збирають гроші, аби відреставрувати церкву неподалік Львова

Вертеп у церкві в Кугаєві. Фото: Дзвінка Загайська

Зараз вдалося зібрати вже більше двохсот тисяч гривень. Гроші збирають через соцмережі.

Читайте також

У Львові відновили центральний вхід до храму Святого Іоана Золотоустого

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У Львові відновили ще одну історичну браму


Джерело: Суспільне мовлення України