У храмі XVII століття на Львівщині відреставрують старовинні розписи
У селі Ісаї на Самбірщині триває реставрація церкви святого Михаїла. До кінця року храм планують відновити зовні та провести консерваційні роботи для збереження розписів.
Більше про реставрацію Михайлівської церкви під час брифінгу розповіла директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.
Церкву в селі Ісаї збудували ще у 1663 році за проєктом архітектора Іллі Пантелеймона. Храм є пам’яткою архітектури національного значення. У 2018 році його стан визнали аварійним, тоді ж почали реставраційні роботи.
“Цьогоріч на реставрацію Михайлівської церкви з обласного бюджету виділили 3 млн 600 тисяч гривень. З них орієнтовно 1 млн 900 тисяч вже перераховано за актами виконаних робіт підрядній організації, яка закінчила основні види робіт для стабілізації структури церкви. Йдеться про закріплення фундаментів, заміну піддашшя, гонтового покриття, заміну дерев’яних елементів конструкції самої будівлі, укріплення стін, влаштування дощаних покриттів підлоги церкви, а також галерей першого та другого ярусів. Об’єкт більше не в аварійному стані!”, — каже Олена Василько.
За словами художника-реставратора Олега Рішняка, церква святого Архистратига Михаїла в Ісаях є дуже цінною. Попри те, що святиня є однією з найдавніших на Львівщині, збереглась не тільки архітектура, але й стінописи, іконостас, хоругви 18 століття, автентичні замки та кенотаф. Проте зараз розписи під загрозою.
“Розпис храму починається ззовні, з розпису порталу: на дверях церкви з західної сторони бачимо зображення Архистратига Михаїла і два зображення апостолів Петра і Павла. Вся площа церкви всередині також є розписана. Оскільки пам’ятка дуже довго замокала, бруси були вологі, а зараз все висихає — дерево зменшується в об’ємі — то почалося лущення фарбового шару. Відтак, хоча церква виведена з аварійного стану, її стінопис перебуває в гострому аварійному стані і вимагає якщо не повної реставрації, то принаймні консерваційних заходів”, – пояснює Олег Рішняк.
Розписи в храмі. Суспільне Львів
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
У 2023 році в обласному бюджеті передбачили мільйон гривень для збереження стінопису. Також вже оголосили тендер на відновлення розписів храму. Початкова вартість реставраційних робіт складає 7,6 млн гривень.