У львівському скансені “Шевченківський гай” реставрують сторічну стодолу з Буковини
У львівському музеї просто неба триває реставрація кількох старовинних об’єктів. Зокрема, відновлюють понад сторічну стодолу з Буковини, а також церкву та олійню. Передовсім, майстри лагодять дах, аби дощова вода не затоплювала споруди. Про це Суспільному розповів директор музею Михайло Закопець.
У львівському музеї народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького розпочали реставрацію стодоли з Буковини. Її перевезли із села Бережонка Чернівецької області.
“Середина дерев’яних конструкцій з часом прогнила, зіпсувалася. Стан покриття даху з очерету також неможливо було далі експлуатувати. Стодола була вже в аварійному стані, тому це був один з пріоритетних об’єктів. Фактично всі реставрації виконуємо силами музею. Ремонт коштом людей, які приходять до нас в музей, купують квитки і ми за ці гроші реставруємо”, — говорить директор музею Михайло Закопець.
Стодола з Буковини. Фото: Суспільне Львів
Реставрацію стодоли планують завершити восени. За словами керівника відділу реставрації Василя Марківа, зараз на об’єкті працює кілька майстрів. Вони вже розібрали покрівлю, аби замінити пошкоджені елементи.
“Коли протікала стріха, стіни бокові сильно затекли і почали руйнуватися. Об’єкт досить складний, бо він досить великий. Тут треба буде дуже добре все продумати, щоб зафіксувати всі стіни”, — каже керівник відділу реставрації пам’яток дерев’яної архітектури Василь Марків.
Реставрація стодоли з Буковини. Фото: Суспільне Львів
За ловами Василя Марків труднощі у реставрації стодоли полягають у тому, що споруда каркасного типу.
“Ми маємо замінити елементи каркасу. Вони великі та важкі, тож це займе більше часу. Їх треба підняти на висоту та ставити, це все робиться вручну, але, як буде основа — далі буде простіше”, — каже Василь Марків.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Крім буковинської стодоли, у музеї просто неба реставрують ще кілька об’єктів. Зокрема, роботи тривають у секторі Лемківщина. Там відновлюють церкву святих Володимира та Ольги — копію лемківського храму, що споруджений на території сучасної Польщі. А також перекривають дах на олійні із бойківського села Головецько.