Суспільне мовлення

У Бориславській громаді на Львівщині запровадили двомісячний карантин через випадки сказу

У Бориславі та в селі Попелі Дрогобицького району запровадили карантин через випадки сказу в тварин. Таке рішення ухвалили сьогодні, 5 травня, під час засідання Державної протиепізоотичної комісії при Дрогобицькій РВА.

За словами начальника Дрогобицького районного управління ГУ ДПСС Юрія Гарбузинського, по одному випадку сказу зафіксували в селі Попелі та в Бориславі по вулиці Дрогобицькій.

“Враховуючи обставини, місто Борислав та село Попелі визнано вогнищем захворювання тварин на сказ. У радіусі п’яти кілометрів цих територій терміном на 2 місяці накладено карантинні обмеження. Знімуть їх за умови виконання всіх заходів, передбачених інструкцією щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин”, — йдеться у повідомленні.

Щоб запобігти новим випадкам захворювання, у понеділок, 8 травня, у селі Попелі розпочнуть безкоштовну імунізацію домашніх тварин. Після цього тварин почнуть вакцинувати у Бориславі.

Ще один випадок сказу у Дрогобицькій громаді зафіксували 24 березня в селі Унятичі. Тоді у населеному пункті та 5-кілометровій зоні запровадили карантин до 22 травня. Також 9 березня карантинні обмеження запровадили у селі Грушів, а в січні — у селі Доброгостів.

Сказ: інкубаційний період, симптоми

За словами хірурга лікарні Святого Луки Першого ТМО Володимира Жуковського, сказ — це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є вірус, що характеризується важким ураженням центральної нервової системи і при відсутності своєчасної екстреної вакцинації є загрозливим для життя.

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від семи днів до трьох місяців, але може збільшуватися до одного чи трьох років, залежно від місця, кількості й глибини укусів, віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початковими симптомами сказу є підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. Також для людей зі сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря).

Що робити, якщо вкусила тварина. Перша допомога та вакцинація від сказу

Хірург Володимир Жуковський пояснює, що треба і чого в жодному випадку не варто робити, коли вкусила тварина:

“Коли вкусила тварина, ви можете не знати, хвора чи не хвора вона на сказ. Найперше, що варто зробити, це добре промити рану мильною водою (краще господарським милом). Це механічно очистить рану, виведе з неї слину та бактерії, а також нейтралізує вірус та створить лужне середовище. Після промивання та обробки рани потрібно накласти антисептичну пов’язку і звернутись за медичною допомогою. Зволікати із зверненням або чекати до ранку не можна”.

У Львові є три травмпункти, де цілодобово нададуть таку допомогу та за необхідності проведуть вакцинацію. Це травмпункти №1 на вул. Виговського, в лікарні Святого Луки на вул. Навроцького і в лікарні Святого Пантелеймона на вул. Миколайчука. За медичною допомогою також можна звернутися у найближчу поліклініку, амбулаторію.

За словами Володимира Жуковського, якщо людину вкусила тварина, їй мають ввести антирабічну вакцину або/та (у залежності ситуації) антирабічний імуноглобулін. Перше — це ослаблена культура, що викликає вироблення власного імунітету людини, а друге — готові антитіла до сказу, які знешкоджують вірус і його вводять у разі “небезпечних” укусів.

“Якщо укус нанесений в обличчя, шию, голову, верхні кінцівки, є множинні або дуже глибокі укуси, обслинення слизових оболонок тваринами, це дуже небезпечно і потрібно крім вакцинації ввести антирабічний імуноглобулін. Річ у тім, що вірус поширюється по нервових закінчення і йде так званий об’єкт периферії до центру, тобто уражається головний мозок. Якщо це трапляється, врятувати людину вже неможливо”, — пояснює хірург.

Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

Профілактика сказу

Для профілактики сказу важливо:

  • регулярно вакцинувати свійських тварин;
  • уникати контактів з потенційно небезпечними тваринами;
  • не торкатися диких чи безпритульних тварин;
  • не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти);
  • виконувати правила утримання тварин.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Найчастіше людей кусають домашні собаки, рідше — кішки, кажани, їжаки. Розповсюджувати сказ серед тварин можуть лисиці і вовки. За словами Володимира Жуковського, навіть, здавалося б, безневинні білки, яких так люблять годувати у парках діти та дорослі, є дуже небезпечними. Вони, як і їжаки, єноти та інші теплокровні тварини є переносниками сказу. Не варто також забувати про небезпеку і від польових мишей та щурів.


Джерело: Суспільне мовлення України