Тернопільський фестиваль “Faine Misto” переїхав до Львова: що планують організатори
Музичний фестиваль “Faine Misto”, який роками проводили в Тернополі, переїхав до Львова. Про це Суспільному повідомив його співзасновник Максим Черкашин.
За його словами, кошти з квитків спрямують для полку “Азов”.
Ми зрозуміли, що вміємо робити добре, – це фестивалі
Чим займалися організатори фестивалю в 2022 році і в якому форматі був фестиваль минулоріч?
Після початку повномасштабної війни ми взялися допомагати на той час полку “Азов”, нині – це вже бригада. Минуло кілька днів і оскільки керівник наш з “Азову”, служив на “Азовсталі”, він сказав, що потрібно збирати кошти на авто. Ми почали збирати кошти на авто. Зібрали ці кошти, але нам сказали, що коштів потрібно багато, тому що є величезні потреби. Після того, як полк “Азов” побачив, що в нас виходить досить непогано збір коштів, вони доручили нам, як фестивалю “Файне місто”, загалом бути організацією, яка займається постачанням, забезпеченням полку “Азов”. Ми зрозуміли, що вміємо робити добре, – це фестивалі. Тоді ми запропонували проводити триденні такі вечірні концерти в укриттях. Але після того, як ми це оголосили, через три дні на Раді оборони Тернопільської області заборонили проведення масових заходів. Але ми подивилися: Одеса, Харків, Київ – в цих містах не заборонено було, і в нас нічого не прилітало. Ми зробили заявку на проведення, нам офіційно відмовили. Але ми проводили паралельно дослідження: по Тернопільській області заходи проводилися, і в місті Тернополі теж.
І ви тоді провели фестиваль онлайн?
Нам запропонували провести онлайн, ми частині людей повернули квитки, частину людей сказали, що їм не потрібно повертати, ці кошти спрямуйте на потреби “Азову”. В інших містах нам дозволяли проводити його офлайн.
Чи зверталися ви із запитом проводити фестиваль в Тернополі цього року?
Оскільки збільшився чисельний штат бригади “Азов”, тому потреби надзвичайно зросли. І ми зрозуміли, що потрібно щось проводити, щоб збирати кошти, тому що люди на сьогоднішній день донатять. Але цих донатів, на жаль, не вистачає. Ми захотіли провести щось більше, ніж невеличкий фестиваль в укритті. Ми почали шукати локацію, тому що в першу чергу це має бути безпека. І такою локацією виявилася “FESTrepublic” у Львові, яке може забезпечити необхідну кількість укриттів.
Тобто, в Тернополі нема такої локації, яка б охопила велику кількість людей і мала б укриття?
Нема, а нам важлива безпека. Тому ми зараз орієнтуємося на 6 000 файних людей, наших гостей.
Але цьогоріч заборони проводити фестиваль в Тернополі не було?
Цього року ми не зверталися. А хтось відміняв заборону проведення масових заходів в Тернопільській області? Тому що я бачив рішення про заборону, а рішення про відміну заборони – я не бачив.
Кожен з нас почав працювати на перемогу і став трошки іншим
Яка буде особливість фестивалю “Faine Misto” цього року, окрім того, що він буде у Львові?
Ми виходимо з того, що ми не просто хочемо щось провести, в нас є велика потреба – в забезпеченні бригади “Азов”. Тому що перелік, чим потрібно їх забезпечити приходить щодня, а кошти щодня на жаль не приходять. Тому ми вирішили спільно з ними, бо вони також долучаються до проведення, провести цей масовий, культурний, благодійний захід. Ми маємо підтримку Львівської міської ради, є нормальна комунікація і бажання проведення цього благодійного фестивалю у Львові.
Яка благодійна складова?
Ми покриваємовитрати, умовно: світло, звук, доїзд артистам, артисти також виступають безкоштовно. Тобто, ті витрати, які ми несемо, вони звичайно покриваються, але в нас є продаж квитків, є партнерська допомога, спонсорська. Тобто, ми розуміємо, що кошти ми зможемо закумулювати і зможемо чимало допомогти бригаді “Азов”.
А яка вартість квитків буде?
На сьогоднішній день на три дні – 1 200 гривень. Але ми, чим ближче до заходу, будемо піднімати вартість квитків. Тому що для нас це є безпрецедентний захід, який має обмеження. Раніше проводячи на території іподрому чи на території аеропорта ми могли прийняти практично всіх.
Максим Черкашин. Суспільне Тернопіль
Це було близько 20 000 тисяч людей?
Так, ну переважно близько 18 000 відвідувачів щодня в нас було. Тут ми кажемо: 6 000, більше – ніяк. Привідкрию невелику таємницю. Є територія “FESTrepublic” і збоку є парк Знесіння. І на території парку ми також будемо облаштовувати певні локації, які будуть у відкритому доступі. Вони будуть вільні для львів’ян. Там буде локація бригади “Азов”, де вони розкажуть, покажуть, чим вони займаються, чому варто вступати до їхніх лав. Є гасло “Історії, які варто почути”. Це не просто гасло, ми пережили більше року певної трансформації і кожен з нас почав працювати на перемогу і став трошки іншим. Музикант, який служить в ЗСУ, менеджер, який зараз волонтерить. Ми б хотіли зібрати ці історії. Почути їх всіх. І це не будуть лише історії VIP-людей, селебріті, дуже відомих. Кожна людина зможе долучитися до написання історії.
Ми розуміємо, що хапаємо на себе купу хейту
Наскільки етично проводити музичний фестиваль в час війни? Чи думали ви над тим, що частина суспільства може це не сприйняти чи відчуваєте ви зараз хейт?
Якщо би ми проводили минулого року такого формату, так, було б більше хейту. Зараз люди зрозуміли, що масові, культурні заходи повинні відбуватися. По-перше, самі діячі культури мають за щось жити. Водночас, людям потрібні перезавантаження. Ми всі живемо в суцільній лавині негативних новин. Хоча, водночас, ми всі працюємо на перемогу. Також ми спілкувалися з бригадою “Азов”, як вони до цього ставляться. Вони максимально це підтримали і тому, нам зараз ніхто не закине, що хлопці воюють, а як ми можете. З іншого боку, ми нікого не змушуємо приходити, в кожного є своє розуміння і своє бачення, як це має бути. Але тоді давайте будемо відверті і подивимося афішу щоденну, що відбувається в наших містах, що ви переглядаєте, куди ви ходите. А як зібрати 74 мільйони, щоб допомогти армії? У вас є інші шляхи? Ми розуміємо, що хапаємо на себе купу хейту, тому що дуже часто є диванні експерти, які знають, як краще. Навіть те, що ми зараз робимо, цього не достатньо. Треба більше робити. Ми можемо це зробити, ми це робимо. І в нас, ніби, непогано це виходить.
Чи буде фестиваль “Faine Misto” знову в Тернополі чи відтепер у Львові?
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Ми так далеко не плануємо, ми завжди раді новим пропозиціям. Ми мали дуже цікаву пропозицію в розмові з Львівською міською радою. Ми завжди відкриті до діалогу.