Суспільне мовлення

Поміняли судини місцями: у Львові прооперували немовля з рідкісною вадою серця

Львівські медики прооперували 8-місячну Ніколь із Тернополя, яка народилася з рідкісною вадою серця. Під час 14-годинного втручання кардіохірурги виконали дитині подвійне переміщення аортальних коренів. Таку операцію, як повідомляють у лікарні, провели вперше в історії української медицини.

У Першому ТМО Львова розповіли про операцію та шлях дівчинки до одужання.

У лікарні розповідають, відразу після народження лікарі почули шуми в серці Ніколь. Тоді ж виявили патологію, яку діагностують лише у 0,15% дітей із вродженими вадами серця.

“Діагноз звучить складно: транспозиція або неправильне положення магістральних судин з дефектом міжшлуночкової перегородки та звуженням легеневої артерії. Її клапан був зменшений та неправильно сформований. Ба більше — під ним була аномально вузька зона у вигляді м‘язового кільця. Це заважало крові надходити до легень в необхідному об‘ємі. Тож в Ніколь стрімко розвинувся ціаноз — синюшність шкірних покривів та кисневе голодування”, — йдеться у повідомленні.

Ніколь з мамою і татом. Перше ТМО Львова

Щоб врятувати Ніколь, дівчинку на третій день після народження екстрено доправили “швидкою” у Львівську лікарню святого Миколая. Через замалу вагу та високий ризик робити радикальне втручання лікарі не наважилися. Утім, операція була необхідна, щоб Ніколь вижила. Тоді кардіохірурги за допомогою штучного протеза створили додаткове джерело кровотоку в легеневу артерію дитини. Це було необхідно для того, щоб Ніколь змогла набрати вагу і дожити до основної операції.

У 8 місяців дівчинка важила 8 кілограмів і її скерували на оперативне втручання. Кардіохірурги вирішили оперувати дитину за методом подвійного переміщення коренів. Адже попри те, що така операція є однією із найскладніших в дитячій кардіохірургії, вона найбільш помічна.

“Перевага методу в тому, що він дає найбільшу анатомічну вигоду після корекції. Ми не просто міняємо судини місцями, а фактично повністю висікаємо з серця корінь кожної артеріальної судини — з її рідним клапаном. Потому міняємо їх місцями: корінь аорти пришиваємо до лівого шлуночка, а корінь легеневої — до правого — так, як це має бути в нормі. Це означає, що кожна з артеріальних судин буде зі своїм клапаном, і вони будуть рости разом з дитиною, що найважливіше в дитячій кардіохірургії. А вихідні тракти обох шлуночків будуть максимально наближені до анатомічно нормальних, які були б, якби серце в утробі сформувалось правильно”, — каже завідувач відділення дитячої кардіохірургії Олександр Ячнік.

Медики вперше виконали операцію за таким методом дитині

Медики вперше виконали операцію за таким методом дитині. Перше ТМО Львова

Оперували Ніколь понад 14 годин. За словами Олександра Ячніка, складність операції була в тому, що серце немовляти — дуже маленьке і критичні структури розташовані поруч. Тож є ризики пошкодити провідну систему серця, мітральний клапан та коронарні артерії.

“Працювати треба вкрай обережно. Ти наче маєш пройти по мінному полю. Концентрацію не можна втрачати ні на секунду”, — додає хірург.

Олександр Ячнік

Олександр Ячнік. Перше ТМО Львова

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Операція пройшла успішно. На третій день Ніколь почала самостійно дихати. Післяопераційний період минув без ускладнень і через три тижні дівчинку виписали додому.


Джерело: Суспільне мовлення України