“Одночасно можна виділити ДНК з 24 зразків”. У Львові працює ДНК-лабораторія
На початку 2023 року у Львові відкрили ДНК-лабораторію. Обладнання для неї закупили у Німеччині та США. На це з обласного бюджету виділили 38 млн грн. Завідувачка відділу молекулярно-генетичних експертиз “Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи” Юлія Демчук в інтерв’ю Суспільному розповіла про процес ДНК-експертизи, які види аналізу бувають та як допомагають із встановленням особи під час війни.
ДНК у криміналістиці та судовій медицині
ДНК розшифровується як дезоксирибонуклеїнова кислота. Міститься в генах і відповідає за зберігання, перенесення з покоління в покоління генетичної інформації, яка забезпечує функціонування живих організмів. ДНК-аналіз зараз широко використовується у світі: у науці, в медицині, фармації, сільському господарстві. Це дослідження, яке дозволяє розшифрувати інформацію, що знаходиться у генах клітини.
На сьогодні такий метод як молекулярно-генетичні дослідження з успіхом використовують у криміналістиці та у судовій медицині. Завдяки цьому дослідженню можна ідентифікувати особу, що впливає на розкриття злочину.
ДНК-лабораторія у Львові: техніка для ідентифікації. Суспільне Львів
В судово-медичній експертизі молекулярно-генетичні дослідження використовуються, коли є необхідність провести дослідження речових доказів з метою проведення розслідування вбивств, зґвалтувань, встановлення батьківства, материнства, підміни або викрадення дітей, а також ідентифікації людей.
Список аналізів, які можна провести у ДНК-лабораторії
У Львівському обласному бюро судово-медичної експертизи відділ молекулярно-генетичних експертиз відкрився на початку 2023 року. Наш відділ обладнаний новими сучасними апаратами виробництва США, Німеччини. Таким обладнанням користуються провідні лабораторії світу.
Всі етапи ДНК-аналізу автоматизовані, починаючи від етапу виділення і закінчуючи електрофорезом, що дозволяє отримати достовірні результати.
Види експертиз, які ми проводимо у своєму відділі:
- експертизи встановлення спірного батьківства, материнства;
- експертизи з ідентифікації осіб;
- експертизи з розслідування ідентифікації осіб при розслідуванні злочинів (вбивство, зґвалтування);
- експертизи по встановленню біологічних батьків.
ДНК-лабораторія у Львові. Фото: Pixabay, ілюстративне
Що необхідно у разі експертизи, наприклад по встановленню батьківства/материнства: такі експертизи проводяться за ухвалою суду, а також за зверненням людей.
Процедура здачі ДНК-аналізу
Такий відбір можна здійснити в нашій установі, в нашому відділі. Це є швидка безболісна і безпечна процедура, яка здійснюється за допомогою одноразового аплікатора — це така спеціальна щіточка, якою відбирається букальний епітелій з внутрішньої поверхні щоки.
Встановлення генетичного профілю триває впродовж двох тижнів. Інші види експертиз від двох тижнів до одного місяця.
Збереження індивідуального генетичного профілю військовослужбовців
Людина може зробити свій індивідуальний генетичний профіль. Так званий генетичний паспорт. Це важливо для людей, які беруть участь у бойових діях, або робота яких пов’язана з небезпекою для життя. Наразі до нас ще з таким запитом не зверталися.
Такий матеріал може зберігатися досить довго, але ми робимо дослідження і видаємо свій висновок спеціаліста. Цей матеріал за договором може зберігатися в нас, але ми можемо його також віддавати особі.
ДНК-лабораторія: виконання ДНК-тесту. Суспільне Львів
Пряма та непряма ідентифікація зниклих безвісти
Якщо ми говоримо про зниклих осіб — цей вид експертизи на сьогодні є досить актуальним. Це пов’язано з ідентифікацією осіб, які зникли та вважаються загиблими під час збройної агресії РФ на території України.
З метою їхньої ідентифікації проводяться молекулярно-генетичні експертизи. Ми відбираємо біологічний матеріал у загиблого і порівнюємо його зі зразком біологічного матеріалу від найближчих родичів — це батьки та діти. Це буде найбільш достовірна інформація.
Зараз ми працюємо з таким видом експертиз за постановами слідчих. Від слідчого ми отримуємо постанову згідно з якою ми проводимо таку експертизу.
Є два види ідентифікації: пряма і непряма ідентифікація. У випадку непрямої ідентифікації, яку ми застосовуємо, це є порівняння зразків від загиблого, біологічного матеріалу, зі зразками від найближчих родичів — це тато, мама і діти. Це найбільш достовірний результат.
Також є пряма ідентифікація — це коли біологічний матеріал від загиблого порівнюють з його особистими речами. Це можуть бути предмети одягу, особистого вжитку і, наприклад це може бути зубна щітка чи лезо для гоління.
Головне тут є те, щоб ця людина користувалася ними якийсь період — що довше, тим краще. Тобто матеріал зберігається досить довго, але він там має бути. І на таких предметах, якими постійно користується людина зазвичай його знаходять.
Юлія Демчук — завідувачка відділу молекулярно-генетичних експертиз. Суспільне Львів
Наш відділ тільки почав свою роботу, але до нас вже були звернення громадян. Ми вже зробили декілька експертиз, які нам призначали органи слідства. Нам вдалося з фрагментів декількох тіл виділити генетичний профіль та ідентифікувати людей.
Проведення ДНК-аналізу загиблих
Переважно такий матеріал вже знаходився під впливом зовнішніх чинників — це і погодні чинники, і вологість, і температура, а також якісь вибухові речовини. Ми намагаємося взяти для дослідження те, що буде найбільш інформативним. Найчастіше — кістки. Точність результату — 99,9%.
Результати своїх досліджень ми оформляємо у вигляді висновків експерта, які по закінченню експертизи отримує заявник. Тобто в даних випадках — це слідчий. Така база існує в Міністерстві внутрішніх справ. І інформацію вони вже отримують від слідчих.
Наше обладнання розраховане на те, що одночасно ми можемо виділити ДНК з 24 зразків.