Не поспішайте купувати імпортні — експерт про ціни на кавуни та дині
В Україні цьогоріч здорожчали баштанні. З чим це пов’язано та чи слід очікувати дефіциту овочів і фруктів, які раніше вирощували на тимчасово окупованій території України, розповів перший віцепрезидент торгово-промислової палати та член Української ради бізнесу Михайло Непран в ефірі Суспільне.Спротив.
Михайло Непран каже, зараз кавуни та дині дорогі, адже вони імпортні. На ціну впливає логістика. Однак поспішати купувати їх не радить, адже, каже, за два-три тижні можна очікувати поставок баштанних з Одещини та Миколаївщини.
“Не поспішайте купувати іспанське, французьке чи румунське, а враховуючи досвід минулого року, коли була окупована територія, то наші сільськогосподарські виробники Одещини включилися, посіяли і виростили урожай, і той дав змогу не допустити дефіциту продукції ринках України”, — пояснює Михайло Непран.
За його словами, цьогоріч також не варто очікувати дефіциту. Водночас і на українську продукцію зростуть ціни.
“Якщо брати за підсумками минулого року, на превеликий жаль, ось це подорожчання, яке є з 4 липня, повернення акцизу з ПДВ, безумовно вплине на вартість сільськогосподарської продукції. І не тільки на овочі, але й на зерно і на весь технологічний ланцюжок. На сьогодні пальне подорожчало в середньому на 2, 5-3 гривні, якщо подивитися статистику. На скільки подорожчало пальне, на стільки може здорожчати продукція”, — пояснює Михайло Непран.
Також на ціну може впливати відстань від регіону-виробника до регіону-покупця.
“Торік ми проводили цікавий експеримент з вартістю кілограма черешні у Києві, Миколаєві, Чернівцях і Хмельницькому. Якщо взяти Одесу, Миколаїв, Київ, Хмельницький і Чернівці, то різниця була 30-40 грн. Найдорожча черешня була у Києві і коштувала 100 грн, найдешевша — 60 грн у Миколаєві. Впливає рівень життя, купівельна спроможність”, — каже перший віцепрезидент торгово-промислової палати та член Української ради бізнесу Михайло Непран.
Також ціна буде залежати від попиту і пропозиції.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
“Торік фермери зреагували, що Херсонщина перебуває тимчасово в окупації і висадили більше томатів, ніж минулі роки. Відповідно, дефіциту не було. Так само як у нас зараз у масляній культурі, посіяли більше порівняно з минулим роком, коли виявилися проблеми з експортом зернових. Вивезти — проблема, давайте сіяти те, що можна переробити тут, в Україні. Як писав Адам Сміт, включилася невидима рука ринку”, — додає Михайло Непран.