На Львівщині за пів року зафіксували 49 випадків захворювання на гепатит В
З січня на Львівщині зафіксували 49 випадків захворювання на гепатит В. Це майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про те, що важливо знати про хворобу та профілактику, розповіла під час брифінгу керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко.
Ситуація з гепатитом на Львівщині
За словами Наталії Іванченко, кількість виявлених клінічних випадків захворювання щороку зростає. Часто люди дізнаються про такий діагноз випадково: під час скринінгу, перед пологами чи вагітністю, або коли звертаються до різних фахівців.
“На Львівщині є випадки захворювання на вірусні гепатити. За шість місяців 2023 року ми маємо 49 нових випадків захворювання на гострий вірусний гепатит В – це майже у два рази більше ніж за аналогічний період минулого року. Якщо говорити про вірусний гепатит С, то зареєстровано 12 випадків, у минулому році — 13”, — говорить керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
На поширення хвороби в Україні впливає і повномасштабне вторгнення, зокрема підрив Каховської ГЕС, та повені, додає заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні з медичної частини Андрій Орфін.
“Через війну є велика кількість поранених, як цивільних, так і військових, і в умовах війни не завжди є можливість надати першу медичну допомогу стерильними засобами, відбувається прямий контакт з кров’ю, що збільшує ризик поширення гепатиту, якщо хтось з людей інфікований. А такі різновиди гепатитів як А та Е передаються через їжу та воду. Тому слід бути обережними, коли вживаємо воду з криниці або джерела – адже поряд можуть бути розташовані ферма чи вигрібна яма, різні речовини з яких можуть потрапляти у воду”, — пояснює лікар-інфекціоніст.
Що відомо про гепатит: ознаки хвороби
Інкубаційний період гепатиту становить 6 місяців – від моменту потрапляння збудника в організм до перших клінічних ознак хвороби. Андрій Орфін каже, не завжди гепатит проявляється “жовтяницею”, адже є форми гепатиту В і С, коли шкіра не жовтіє. При цьому хворий може відчувати втомлюваність, слабкість, сонливість, дратівливість, болі в суглобах та дивні висипання.
“Людям потрібно розповідати, що не завжди людина виглядає хворою. Вона може виглядати абсолютно здоровою і не знати, що вона є носієм вірусу гепатиту, а при незахищених статевих контактах, при використанні чужих леза для гоління, зубної щітки, людина може передати вірус іншій людині”, – каже Наталія Іванченко.
Непрямі ознаки гострого вірусного гепатиту медики можуть побачити за загальним аналізом крові: збільшенням кількості лімфоцитів та зменшенням кількості лейкоцитів. Проте все ж точно визначити діагноз можна завдяки аналізам на гепатити.
Профілактика та вакцинація
Медики зазначають, що особливо важливо регулярно обстежуватися людям з груп ризику: військовим та медпрацівникам. Втім варто пам’ятати, що інфікуватися може кожна людина в побутових ситуаціях.
“Коли ми йдемо на манікюр, педикюр, татуаж, пірсинг, ми повинні переконатися, що послуги надаються стерильним інструментарієм. Ми повинні пам’ятати, що секс повинен бути безпечним. Ми повинні хоча би раз в рік обстежуватися на наявність вірусу гепатиту В і С і при перших ознаках хвороби звертатися до лікаря”, – каже Наталія Іванченко.
Фахівці радять вакцинуватися від гепатиту. Щоб захиститися від гепатиту В, потрібно отримати три дози вакцини. Безкоштовно щеплюють дітей, військовослужбовців та медичних працівників.
Чи виліковний гепатит
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Лікарі наголошують, гепатити А, С та Е — виліковні. Гепатиту В можна позбутися, якщо вчасно розпочати лікування. В інакшому випадку медики призначають пожиттєвий прийом препаратів, які захистять від цирозу чи раку печінки або ж принаймні сповільнять розвиток ускладнень.