Суспільне мовлення

Куди “зникає” демонтована бруківка у Львові: де її зберігають та як використовують

Зараз у Львові зберігають понад 21 тисячу квадратних метрів великої бруківки та понад дві тисячі базальтової мозаїки. Цю бруківку демонтували із львівських вулиць під час реконструкцій та ремонтів. Наприклад, із вулиці Хмельницького, Шевченка, Пекарської тощо.

Як і де таку бруківку зберігають та де її можна використати повторно, дізнавалося Суспільне.

Демонтовану львівську бруківку зберігають під охороною на одному із міських комунальних підприємств. Її за потреби використовують повторно, каже в. о. керівника міського управління інженерного господарства Іван Матківський.

“Бруківка, яка повторно придатна і планується до використання, погоджується первинно або ухвалою сесії, або виконавчим комітетом, відповідно до проектних рішень. Чому станом на зараз не практикується на проїзній частині, оскільки вона зумовлює шумовий ефект, і проектанти передбачають швидше асфальт на проїзній частині. Паркувальні слоти замощуються бруком”, — пояснює Іван Матківський.

За такою бруківкою можуть звертатись, за словами Івана Матківського, районні адміністрації чи комунальний “Львівавтодор” і замощувати ними зокрема внутрішні простори житлових кварталів.

Бруківку зберігають під охороною. Суспільне Львів

Натомість завідувачка кафедри містобудування Львівської політехніки Галина Петришин каже, історична львівська бруківка – частина міського простору, тому всю її використовувати для внутрішніх просторів є недоцільно.

“Бруківка є межею нашого історичного ареалу. І якраз це би нам візуально поставило ту границю між пізнішим містом і історично цінним містом, тому що якщо ми зараз її всю заштовхаємо в двори, то потім не буде, де її брати. А так хай вона ще зарезервується, щоб власне для основних вулиць, для таких кліматичних, для таких, які мають дуже цікаве історичне оточення, щоб її зберегти і потім використати”, — каже жінка.

Під час реконструкції вулиці Бандери тривали суперечки, що робити з бруківкою

Під час реконструкції вулиці Бандери тривали суперечки, що робити з бруківкою. Суспільне Львів

Втім, таке покриття є проблемним там, де бруківка розташована на перетині масштабних пішохідних потоків у місті, каже голова громадської організації “Зручне місто” Юрій Тер-Арутюнян.

“Що можна робити? Там, де вона за межами історичного ареалу, думати, як замінювати на більш гладке покриття. А в межах історичного ареалу – або шліфувати, або перемощувати на більш гладку, є мозаїчна бруківка. Шукати більш такі комбіновані варіанти. У світі є багато прикладів, де навіть та сама історична бруківка вкладається, заливається, просмолюється, бітум, різні якісь варіанти, де її роблять доволі гладкою”, — додає Юрій Тер-Арутюнян.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Зараз у місті так частину бруківки на площі Ринок шліфують та переукладають, аби зробити її доступнішою для людей у кріслах колісних чи на милицях.


Джерело: Суспільне мовлення України