Прихистили 250 тис ВПО. Як на Львівщині впродовж 2022 року вирішували житлове питання переселенців
Від початку повномасштабного вторгнення у західні області України почали масово приїжджати вимушені переселенці. Львівщина офіційно прийняла понад 250 тисяч утікачів від війни. Насправді ж цифра може бути значно більшою. Це стало великим викликом для регіону. Як область та Львів зокрема вирішували житлове питання.
Шестирічна Варвара саме тут, на Львівщині, вперше святкувала День святого Миколая. Її домівка – у Лисичанську на Луганщині. У Львові родина проживає у модульному будинку.
Шестирічна Варвара Орлова. Суспільне Львів
Вимушені переселенці намагаються створити у своїх тимчасових оселях затишок і святковий настрій.
“Відмічали День святого Миколая діткам. Приходив Миколай і дарував їм подарунки. Ми прикрашали всім містечком ялинку”, — каже переселенка Світлана Орлова.
Світлана Орлова. Суспільне Львів
Починаючи з лютого, Львівщина прихистила понад 250 тисяч вимушених переселенців. І це ті, хто офіційно зареєструвались. Насправді цифра вдвічі більша — кажуть у Львівській військовій адміністрації.
До Львова на евакуаційних потягах приїжджали люди не лише зі сходу країни, як у 2014-му, а й з південних і північних областей. Спочатку їх тимчасово поселяли у шелтери, спортзали шкіл, дитячі садки.
“Коли до Львова почали приїжджати переселенці, то були залучені і освітні заклади, і культурні заклади. Тобто, всі, де були вільні приміщення”, — розповідає керівник Центру соціальної підтримки Володимир Головатий.
Навесні уряд Польщі подарував Львову перші модульні будинки. Поступово у місті з’явилося три модульні містечка для переселенців.
Модульні містечка у Львові. Суспільне Львів
Дотепер у контейнерних будиночках проживає понад тисяча людей, яким наразі немає куди повертатися. Кожна родина має окремий будинок з меблями. А от кухня, санвузли, пральня – спільні. У модульних містечках діють свої правила.
Модульне містечко. Суспільне Львів
“То кожен у свою чергу йде прибирає їдальню, душові та туалети. Тому що ми тут проживаємо і повинні самі дивитися, слідкувати за порядком. Як тільки буде звільнення нашого міста, то, звісно, ми поїдемо додому. Звісно, ми не думали про те, що ми станемо переміщеними особами, переселенцями”, — каже переселенка з Лисичанська Ганна Кутепова.
Крім модульних будинків, у Львові влітку збудували містечко для вагітних переселенок та породіль “Незламні матусі”. За основу використали досвід США — тимчасове житло зібрали з дерев’яних конструкцій.
Центр “Незламні матусі”. Суспільне Львів
Там проживають жінки із окупованих міст та зони бойових дій. У декого чоловіки залишилися служити в ЗСУ. А тим часом у багатьох містах Львівської області розпочали реконструкцію закинутих гуртожитків та інших будівель, аби туди розселити вимушених переселенців.
Гуртожитки для ВПО. Суспільне Львів
“Станом на сьогодні таку реновацію, вона відбувається, скажімо так, на 95 об’єктах. Ми визначали гуртожитки професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів. Зазвичай ці гуртожитки бували або в доволі занедбаному стані, або насправді у непридатному для проживання там. Тому були зроблені комплексні або часткові плани реновацій”, — каже керівник обласного департаменту економічної політики Степан Куйбіда.
Таким чином наразі у Львівській області вдалося розселити 8700 переселенців. Загалом від 24 лютого понад 6 мільйонів людей перетнуло кордон на Львівщині, прямуючи до Польщі. За інформацією ООН, майже 5 мільйонів українців стали біженцями.
Читайте також
У Львові переселенці з Харкова відкрили магазин з виробами ручної роботи
Відтворили атмосферу дому: переселенці з Маріуполя відкрили кав’ярню у Львові
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Мешкатиме понад 1000 людей. У Львові монтують нове модульне містечко для переселенців