Спалах гепатиту А в Україні: яка ситуація на Львівщині
Через спалах гепатиту А на Вінниччині оголосили надзвичайну ситуацію. На Львівщині за 9 місяців 2023 року зафіксовано 19 випадків захворювання на вірусний гепатит А. З них 5 – серед дітей до 17 років.
Як розповіла головна санітарна лікарка у Львівській області Наталія Іванченко, у такий же період упродовж 2022 року в області був зареєстрований лише один випадок вірусного гепатиту А.
Що таке вірусний гепатит А?
Наталія Іванченко пояснила, що вірусний гепатит А – це запалення печінки, яке викликається вірусом. Людина може інфікуватися, якщо вип’є воду, заражену цим вірусом, або з’їсть продукти, забруднені цим вірусом.
“Або можна привітатися за руку з людиною, яка інфікована гепатитом А та не дотримується правил особистої гігієни, і потім не помити руки. Можна інфікуватися через посуд, якщо його не помити та не продезінфікувати. Можна інфікуватися, використовуючи спільні рушники та інші речі”, – пояснює вона.
Інкубаційний період та лікування гепатиту А
Лікарка каже, що гепатит А має дуже довгий інкубаційний період: від моменту потрапляння збудника хвороби в організм людини до появи перших клінічних ознак може пройти до 45 діб.
“Людина є найбільш заразною ще до того, як з’являються класичні симптоми запалення печінки. Тобто, ще немає пожовтіння склери та шкіри. До цього моменту людина може відчувати незначне нездужання, може нудити, відчуття втоми”, – пояснює Наталія Іванченко.
Головна санітарна лікарка зазначила, що спеціального лікування від гепатиту А немає: лікування відбувається таким чином, щоби зменшити симптоми захворювання та відновити печінку. Саме лікар визначає, коли хворого треба госпіталізувати.
Профілактика і вакцинація
Щодо профілактики, то, за словами Наталія Іванченко, треба обов’язково мити руки, овочі, фрукти, упаковування продуктів, посуд та кухонні столи. А також не вживати воду сумнівної якості.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
“Ще один вид профілактики – вакцинація. Вакцинація від гепатиту А належить до рекомендованих щеплень. Тобто, або людина сама платить кошти за цю вакцину, або може бути вакцинованою за кошти підприємств, установ чи організацій. В Україні зареєстровані вакцини Хаврикс та Твінрикс. Щоб зупинити спалах, достатньо одного щеплення. Якщо ж людина хоче мати захист на 20 років, то треба зробити ревакцинацію через пів року”, – говорить лікарка.