“Затоплена спадщина”: у Львові оцифровують архів втрачених археологічних пам’яток долини Дністра
У Львові оцифровують архів втрачених археологічних пам’яток долини Дністра. У проєкті “Затоплена спадщина” оцифровують старі фотоплівки з експедицій у Чернівецькій та Івано-Франківській областях.
Оцифрування проводить команда науковців Інституту українознавства імені Крип’якевича. У майбутньому створять сайт зі світлинами, зробленими в археологічних експедиціях, розповідає завідувачка відділу археології Наталія Булик. Проєкт реалізовують за підтримки Українського культурного фонду.
У Львові оцифровують архів втрачених археологічних пам’яток долини Дністра. Фото: Ольга Іващук, Суспільне
“Ми хочемо оцифрувати всі фото і відеоплівки, які збереглися з археологічних експедицій. Їх проводив наш інститут від 1950-х років і до 1980-х років, коли ці території були затоплені під час будівництва Дністерської ГЕС. Фотоплівки з цих археологічних досліджень на сьогодні є єдиним джерелом, до якого звертаються, поряд зі звітами, безліч дослідників”, — каже завідувачка відділу археології Наталія Булик.
За словами Наталії Булик, в межах проєкту мають оцифрувати близько сотні старих плівок. Після цього науковці детально описують кожне зображення, пояснює молодша наукова співробітниця Марія Войтович.
Наукова співробітниця Марія Войтович. Фото: Суспільне Львів
Марія Войтович каже, що на світлинах 1960-х років можна побачити автентичні сільські будівлі, яких вже немає.
“Наприклад, показана якась господарська будівля, ще покрита солом’яним дахом. Відповідно, зараз такої житлової забудови вже не збереглося. Тільки можемо бачити у відкритих етнографічних музеях”, — каже Марія Войтович.
В Інституті українознавства, крім фотоплівок, також зберігаються знахідки археологів із затоплених сіл долини Дністра. Наукова співробітниця Яна Яковишина розповіла про експонати, привезені з колишнього села Молодове Чернівецької області.
Експонат, який привезли фахівці. Фото: Ольга Іващук, Суспільне
“Це так звані жезли вождя. Їхнє призначення насправді невідоме, тому що утилітарного як такого придумати для них не можуть. Тому у дослідника була ідея, що це, можливо, якісь символи влади пізньопалеолітичні. Вони зроблені з рогу оленя”, — каже наукова співробітниця відділу археології Яна Яковишина.
Наукова співробітниця відділу археології Яна Яковишина показує експонати. Фото: Ольга Іващук, Суспільне
Наприкінці жовтня науковці презентують окремий сайт “Затоплена спадщина” з оцифрованими зображеннями, повідомила завідувачка відділу археології Наталія Булик.