Доторкнутись до реліквій. Що приховує підземелля Гарнізонного храму у Львові
Під Гарнізонним храмом св. апостолів Петра і Павла, що у центрі Львова, розташоване підземелля. Воно двоярусне, оздоблене фресками та зберігає саркофаг львівського архієпископа і мощі 12 апостолів. Про прадавню історію, розкопки та те, як кожен з нас може доторкнутись до реліквій, дізнавалося Суспільне.
За словами керівника підземелля Гарнізонного храму Олега Друздєва, площа храму займає 1 300 м², відповідно підземелля розташоване під всім храмом.
Олег Друздєв — керівник підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
“З доступних і адаптованих для відвідин підземелля Гарнізонного храму — одне з найбільших. По суті, це перший найбільший підземний музей. За день сюди приходить кілька сотень відвідувачів. Наш рекорд відбувся у перший тиждень 2020 року — тоді прийшло понад п’ять тисяч відвідувачів”, — починає розмову Олен Друздєв.
Сам храм XVII століття, але в основі підземелля є залишки старіших будинків — XIV-XV століть. Тому, це одне з небагатьох місць у Львові, де можна побачити архітектуру давнього часу. За деякими архівними планами, підземелля двоярусне. Уже зараз в кількох місцях ці два яруси не лише помітні, а й ними можна пройтись.
Підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
До 6 грудня 2011 р. храм був закритий, а всередині було книгосховище Національної бібліотеки ім. Стефаника, де зберігали близько 2,5 млн книжок. У цей час Літургії відбувались у самому підземеллі — у капличці.
“Ще до відкриття церкви у капличці, що в підземеллі, молилась перша спільнота цього храму. У липні цього року каплицю відновили та відкрили. Будь-хто, хто має бажання, упродовж дня може прийти та помолитись перед реліквіями — хрестом з мощами 12 апостолів, серед яких й мощі покровителів храму — апостолів Петра і Павла”, — каже Олег Друздєв.
Підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
Зала, де розташована каплиця, присвячена історії храму. Зокрема, там виставлений макет, де ще є втрачена у ХІХ ст. дзвіниця, а також прадавні молитовники, монети до десятиліття самого храму, колекція першого настоятеля — владики Степана Суса тощо. Усе вказує на те, як виглядав храм у різні часи.
Як і в самому Гарнізонному храмі, який знаходиться на реставрації із відновлення розписів, у підземеллі також проглядаються фрески. Зокрема, уже відомо, що збереглись три такі фрагменти, які з часом також планують відновити.
Якщо у капличку можна потрапити майже відразу, то саме підземелля чекає трохи далі.
Екскурсії підземеллям Гарнізонного храму. Суспільне Львів
Залів у підземеллі близько десяти. У деяких місцях, аби пройти від однієї зали до іншої, доводиться схиляти голову, прогинатись та ретельно дивитись під ноги, адже коридори вузькі та з кам’яною підлогою.
Цікаво те, що підземелля повністю повторює структуру церкви, відтак, якщо вивчити вівтарі, то коридорами та залами легко орієнтуватись. Наприклад, кожна колона у підземеллі — це вівтар.
Підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
За словами Олега Друздєва, відкриття підземелля оцінюють лише на 35-40%, тож згодом вони сподіваються розкопати залишки давніх будинків, щоб, по-перше, реконструювати фрагменти давнього кварталу Львова, а, по-друге, переконатись у двоярусному виході з підземелля та знайти саркофаги відомих для Львова особистостей.
Колись у підземеллі були крипти — підземні приміщення для поховання священників та жертводавців храму. Підземелля як крипту використовували до кінця ХVІІІ ст. Зокрема, серед найвідоміших тут поховані граф, меценат та геолог Володимир Дідушицький, гетьман, канцлер Речі Посполитої Станіслав-Ян Яблоновський та багато інших шляхетних родин.
Саркофаг архієпископа Миколая Вижицького. Суспільне Львів
У підземеллі є оригінальний саркофаг, який відводили львівському архієпископу Миколаю Вижицькому.
Як розповідає директор підземелля, саркофаг є частково пошкоджений, тому існує чимало легенд, серед яких, мовляв, архієпископ вибирався з середини. Проте, цей факт не правдивий.
“В австрійський час всі поховання звідси були вивезені, тому цей саркофаг не був використаний за призначенням ніколи, чого б не писали в Інтернеті”, — додає Олег Друздєв.
Саркофаг архієпископа Миколая Вижицького. Суспільне Львів
Товщина стін підземелля Гарнізонного храму — по 3,5-4 м в різних місцях, тож раніше — у часи попередніх воєн — підземелля використовували як цілодобове бомбосховище.
Ще одна частина підземелля присвячена історії міста від найдавніших часів. Великі макети давнього Львова посеред залів, авторами яких є львівське подружжя Ігор і Любов Качур.
Кілька залів у підземеллі поділені хронологічно — княжий час, пізнє середньовіччя, ранній модерн. Усі — пронизані історією: тут і виставка реліквій XII століття, і церковні стародруки, і одяг тутешніх львів’ян. У коридорі — частинна австрійського Львова, а у подальших планах — відкриття зали, де б історія Львова велась аж до XX століття.
Підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
Наразі крайня тупикова зала, а у майбутньому, після подальших розкопок, як сподівається директор підземелля, буде прохідна, присвячена історії академії. У минулому Гарнізонний храм був єзуїтським храмом. Свого часу єзуїти відкрили університет, з якого ведеться родовід Львівського університету ім. І. Франка.
Зокрема, увага тут звернена на обсерваторію, що стояла поряд із входом до підземелля. До речі, за даними львівських астрономів, які вивчали історію закладу, це була перша обсерваторія на українських землях і одна з 20 перших в історії світу.
Підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
Під час війни роботи із реставрації підземелля не проводять, проте під час робіт, які тут обов’язково відновлять, дуже сподіваються віднайти двоярусний підземний об’єкт.
Олег Друздєв каже: щоб обійти підземелля Гарнізонного храму знадобиться від 15 хвилин до двох тижнів. Оглянути підземелля, дізнатись більше про історію Львова у різні часи та доторкнутись до реліквій можна індивідуально або ж з екскурсоводом (своїм чи музею).
Підземелля Гарнізонного храму. Суспільне Львів
Працює підземелля щодня з 10:00 до 18:00 год. Про намір відвідати підземний музей просять повідомляти дзвінком.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Вхід у Підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла відбувається із проспекту Свободи.