Готується до другого етапу реконструкції обличчя у Львові: історія вчительки Олени Свєтлової з Лисичанська
У Національному реабілітаційному центрі “Незламні” у Львові розвивають новий напрям реконструктивної хірургії. Обличчям проєкту “Незламна краса” стала 59-річна вчителька з Лисичанська Олена Свєтлова. Вона отримала поранення обличчя. У Львові жінці провели один етап реконструкції, зараз вона очікує на наступний.
Олена Свєтлова — вчителька хімії, біології та основ здоров’я. Поранення жінка отримала у рідному Лисичанську 20 червня 2022 року. Олена йшла в парк нарвати липи і потрапила під обстріл. Уламок російського снаряда влучив жінці в око. Першу допомогу їй надавали українські військові медики.
Потому було Дніпро і майже три тижні в комі. А згодом Олену відправили до Львова у Центр “Незламні”.
“Я була в такому стані, що мені й жити не хотілося. Я була дуже засмучена, збентежена. Я не знала, що мені робити. Оце мій стан, що зіпсоване обличчя, що я така залишусь на на все життя. Дуже було важко, я не могла дивитися на себе в дзеркало”, — розповідає пані Олена.
Внаслідок влучання осколків Олена Свєтлова втратила око. У Львові лікарі відділення щелепно-лицевої хірургії відновили пацієнтці м’які тканини — зробили складну реконструктивну операцію.
Вчителька з Лисичанська Олена Свєтлова. Фото: Першого територіального медичного об’єднання Львова
“Пацієнтка втратила око і не було шкірних покривів. Тобто, була діра на ділянці носа. Зазвичай, такі пацієнти потребують довготривалого та поетапного лікування. Першим нашим завданням було забрати дрібні уламки, які ще залишилися після запального процесу. Забрати пластини, які контурувалася в проєкції рани. Шкірний дефект закрили власними тканинами зі збереженням судин”, — розповів завідувач відділення щелепно-лицьової хірургії Центру “Незламні” Олег Ковтуняк.
Після цієї операції жінка наважилася на себе глянути. Також Олена Свєтлова брала участь у фотопроєктах. Жінка пригадує, що деякий час після операції не відчувала правої частини обличчя. У Центрі ментального здоров’я пройшла курс тілесно-орієнтованої психотерапії. Після цього почала краще відчувати обличчя.
Зараз пані Олена живе у модульному містечку. Звідти викладає своїм лисичанським учням онлайн. Під час уроків камера вчительки вимкнена. Увімкнути камеру вчителька збирається після другої реконструктивної операції.
Олена Свєтлова проводить онлайн-урок для учнів. Фото: Першого територіального медичного об’єднання Львова
У ході другого етапу реконструкції обличчя хірурги мають відновити кістковий дефект спинки носа та підочної ділянки. Буде це штучний протез чи хрящ з власного ребра жінки — хірурги ще дискутують та радяться із закордонними колегами.
“Будемо думати як відновити естетику, тому що дефект — дірку, ми закрили, а тепер будемо красу наводити. Після пані Олени в нас уже поступали і складніші пацієнти з більшими дефектами. Через війну ми змушені швидко розвиватися в плані реконструктивної хірургії”, — каже завідувач відділення щелепно-лицьової хірургії Центру “Незламні” Олег Ковтуняк.
Олена Свєтлова під час фотосесії. Фото: Першого ТМО Львова
Понад усе Олена Свєтлова мріє повернутися в рідне місто після деокупації та провести урок в своїй школі.
“Там мій дім. Кожна людина хоче додому. Так само ж і я. Так само діти всі кажуть: скоріше б повернутися. Один за одним скучають”, — каже жінка.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Для того, аби допомогти кожному українцю, який отримав травми через війну і потребує реконструктивної хірургії, Національний реабілітаційний центр “Незламні” створив форму реєстрації пацієнтів.