П’ять років притулку “Домажир”: як на Львівщині реабілітують ведмедів-переселенців
У липні 2019 року офіційно запрацював ведмежий притулок “Домажир”. Зараз там перебувають 29 ведмедів. Частину з них евакуювали у “Домажир” після початку повномасштабного вторгнення. Основне завдання такого центру – реабілітувати ведмедів та допомогти їм відновити частину природних інстинктів. Більше про тварин дізнавалося Суспільне.
У кожної тварини в “Домажирі” своя історія, як вони потрапили до притулку. Їх вилучали із спеціальних станцій, де на ведмедях тренували мисливських собак. Або забирали з розважальних закладів, де їх утримували самотніх у неналежних умовах, каже керівник групи догляду за тваринами ведмежого притулку Андрій Чурило.
“Ми стараємося соціалізувати їх для того, щоб ведмеді могли жити мирно разом на одній території. Враховуючи їх вік, характер, ми підбираємо пари. Є процес, який називається соціалізація, він триває не менше року”, — каже чоловік.
Ведмідь у притулку “Домажир”. Суспільне Львів
Андрій Чурило розповідає про особливості годування ведмедів:
“Інстинкт полювання ми стараємось в них не пробуджувати. Ми стараємось пробуджувати в них зацікавленість і розвивати навички пошуку їжі. Тобто ведмідь в природі харчується переважно природною їжею. Його їжа на 80 відсотків складається з рослинної їжі. Маємо такі іграшки-головоломки, в які ховаємо їжу, і ведмеді повинні знайти доступ, ключ до цього”.
Годування тварин. Суспільне Львів
Після повномасштабного вторгнення до притулку евакуйовували тварин із територій, що були під обстрілами, розповідає менеджерка з маркетингу Ольга Федорів.
“Його було врятовано з міста Бахмута, і оскільки в нас не було інформації про нього, ми його так і назвали Бахмут. Наскільки нам відомо, це військові робили обхід території і в приватній будівлі знайшли клітку, де був ведмідь. Там було все зруйновано. Коли він приїхав до нас, він лякався будь-яких звуків, шелесту. Ну ми розуміли, з якого міста він приїхав. Але він дуже швидко освоївся”, — каже Ольга Федорів.
Ведмідь Бахмут. Суспільне Львів
Ведмедя врятували українські військові. Суспільне Львів
Іще один із напрямків роботи центру, де реабілітують ведмедів – освітній. У притулку проводять майстер-класи, квести, де розповідають зокрема дітям про природу та гуманне ставлення до тварин.