У Червоноградській громаді планують демонтувати радянський монумент
У Червоноградській громаді мешканці на громадському обговоренні ухвалили рішення про демонтаж монумента “Братська могила радянських воїнів” та перепоховання останків солдатів радянської армії. Суспільне дізнавалось скільки таких монументів на Львівщині підпадають під дію закону про декомунізацію.
Монумент “Братська могила радянських воїнів” розташований при в’їзді до селища Гірник Червоноградської громади.
Монумент “Братська могила радянських воїнів” у Червоноградській громаді. Фото: Суспільне Львів
Монумент спорудили у 1969 році поблизу місцевої школи. Під ним поховані останки солдатів радянської армії, розповідає спеціаліст відділу культури Червоноградської міської ради Юрій Гринів.
“Очевидно, що він побудований перед школою для героїзації радянських воїнів. Пізніше, в 1972 році, на навколишніх територіях були знайдені останки воїнів радянської армії, які полягли в перші години при наступі солдат вермахта на цих теренах”, — каже спеціаліст відділу культури Червоноградської міської ради Юрій Гринів.
Минулого тижня місцеві мешканці на громадських слуханнях говорили про демонтаж монументу і перепоховання. Рішення мають ухвалити на виконкомі міської ради у березні 2023 року.
Монумент у Мостиській громаді. Фото: Суспільне Львів
Монумент у Мостиській громаді вирішили розфарбувати патріотичними кольорами. За словами голови Львівського осередку товариства охорони пам’яток історії Андрія Салюка, більшість з таких монументів не мають культурної цінності і були вилиті на Львівській кераміко-скульптурній фабриці.
“Люди не мають чого вчепитись і перемальовують ці радянські пам’ятники. Старші люди, ну їх же ж ганяли до того пам’ятника кожного року на 9 травня, на 7 листопада (на День Жовтневої революції) і, відповідно, десь може це сентиментальний спогад”, — каже голова обласного товариства охорони пам`яток історії Андрій Салюк.
Скульптура жінки в скорботі та дошка з іменами полеглих місцевих мешканців. Фото: Суспільне Львів
Загалом на Львівщині близько 180 радянських пам’ятників. Це дані робочої групи з декомунізації Львівської ОВА. Три роки тому їх налічували близько чотирьох сотень.
“Скинути великий монумент важко і дорого. І люди, напевно, не задумувались, не ототожнювали їх настільки з російським солдатом, який зараз нищить нашу землю”, — каже секретарка робочої групи Анна Герич.
Пам’ятники, які комісія вирішить зберегти, після демонтажу планують перенести у новостворений музей.
Читайте також
Декомунізація на Львівщині: у яких районах перейменовували вулиці активніше
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
У Львові перейменують ще 8 вулиць