Суспільне мовлення

Кутя з чорносливом, грушки та пиріжки: як святкували Різдво у родині Франків

До Святої вечері у Франків намагались готувати 12 традиційних страв, але сім’я була не дуже заможною, тому виходило по-різному. Головною стравою була кутя та узвар. Також Ольга Франко готувала багато пиріжків. Ними вона пригощала колядників.

За словами франкознавиці Наталії Тихолоз, ймовірно мак до куті тер сам ґазда — Іван Франко. Також є свідчення дітей, що на зиму батько купував півмішка чорносливу і його також могли додавати у кутю.

“Франко вказував, що кутя була староруська страва, яка мала три головних інгредієнти: власне пшениця, так кутя те, що ми називаємо, це мак, і це мед. Усі решта — інгредієнти, які ми додаємо сьогодні, вони могли бути, могло їх не бути”, — каже франкознавиця Наталія Тихолоз.

Кутя з чорносливом за рецептом родини Франків. Суспільне Львів

Поки на кухні готували 12 страв, серед яких був борщ з вушками на рибі, у салоні (ще цю кімнату діти називали Сибіром через те, що вона була найхолодніша) вже стояла ялинка і дідух.

За вечерею користувались столовим сріблом.

“Головними стравами святкового вечірнього столу, як писав Іван Франко, завжди мала бути кутя і узвар. Решта страв могли варіюватися. Це були і голубці, і пироги, причому пироги в дуже широкому розумінні, тобто це і вареники, і печені пиріжки, і пампушки, якими дуже часто Ольга Франко потім частувала колядників, які приходили до цього дому і напікала їх дуже багато, це була капуста, це був колочаний горох і навіть серед святовечірніх страв були грушки і сливки”, — розповідає франкознавиця Наталія Тихолоз.

Кутя з чорносливом, грушки та пиріжки: як святкували Різдво у родині Франків

Працівники музею продовжують дотримуватись різдвяних традицій сім’ї Франка. Суспільне Львів

Працівники музею продовжують дотримуватись різдвяних традицій сім’ї Франка, у літературній експозиції діє тематична виставка Ольги Кравченко “Перетворення”. Картини натхненні прадавніми колядками.

“Це дуже цінна для нас картина і дуже тепла, бо вона розповідає про один з символів “Дому Франка” — франкову грушку. Груша — це взагалі такий гарний символ, який можна наповнювати сенсами, але для нас це також символ повноти життя і символ родинності. Цікаво, що на святовечірньому столі родини франків були також і грушки”, — каже директор “Дому Франка” Богдан Тихолоз.

Кутя з чорносливом, грушки та пиріжки: як святкували Різдво у родині Франків

Один із символів “Дому Франка” — франкова грушка. Суспільне Львів

Також напередодні свят виконували улюблену коляду Івана Франка “Бог предвічний” та виносили дідух і шопку.

“Для нас ось ця різдвяна святвечірня тематика є завжди актуальною і, знаєте, це частина нашої української ідентичності. За великим рахунком та війна, яка зараз точиться, вона в певному сенсі точиться між варварами, які забули ці традиції і тими, хто ці традиції плекає. Ми воліємо, щоб “Дім Франка” був живим домом живих традицій”, — каже директор “Дому Франка” Богдан Тихолоз.

Читайте також

Колядки, кутя та борщ з вушками: як святкувала Різдво Соломія Крушельницька

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У Нагуєвичах, що на Львівщині, встановили різдвяну шопку з фігурами Джо Байдена та Бандери


Джерело: Суспільне мовлення України