Україна і світ

РФ хотіла знищити експорт зерна з України, але ми цього не дозволили – Зеленський

Відповідальність за експорт українського зерна наразі лежить на Організації Об’єднаних Націй.

Про це заявив президент Володимир Зеленський під час вечірнього звернення 22 липня.

– Сьогодні наша держава й увесь цивілізований світ досягли важливої домовленості – є угода, яка дозволяти розблокувати українські порти та відновити український аграрний експорт. З першого дня повномасштабного вторгнення Росія робила усе, щоб  не просто закрити для України доступ до моря, а знищити сам потенціал нашого експорту: портову інфраструктуру, нашу залізницю, склади та елеватори. Ми цього не дозволили, – сказав президент.

Володимир Зеленський додав, що зараз України не тільки може відновити роботу портів на Чорному морі, але й зберегти для них потрібний захист.

– Це відпрацьовано з нашими військовими та нашою розвідкою. Військові запевнили мене у стовідсотковому контролі підходів до наших портів, – додав український лідер.

За його словами, довгий час усі деталі підписаної сьогодні в Стамбулі ініціативи обговорювалися з ключовими міжнародними партнерами України та Організацією Обʼєднаних Націй.

– Багато лідерів були залучені до того, щоб вдалося відновити наш морський експорт. І я вдячний Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та Президенту Туреччини Ердогану за їх зусилля, – сказав Володимир Зеленський.

Президент додав, що текст підписаного сьогодні документа був оприлюднений публічно, і кожен може ознайомитися з його пунктами.

– Вони цілком відповідають інтересам України, – зазначив Володимир Зеленський.

Він прокоментував сам документ, наголосивши, що, по-перше, близько 20 мільйонів тонн торішнього врожаю зернових підуть на експорт, а цьогорічний врожай, який вже збирається, також можна буде реалізувати.

– Це доходи фермерів, усього аграрного сектору й державного бюджету. Це робочі місця. Це кошти для посівної наступного року. У нас зараз уже в наявності зерна приблизно на 10 мільярдів доларів, – пояснив український президент.

По-друге, сказав президент, тепер Україна має шанс знизити гостроту продовольчої кризи, яку спровокувала Росія.

– Є шанс не допустити глобальної катастрофи – голоду, який міг призвести до політичного хаосу в багатьох країнах світу, зокрема в країнах, які нам допомагають, – пояснив Володимир Зеленський.

По-третє, підписання зернової угоди стало черговою демонстрацією того, що Україна здатна вистояти в цій війні, пояснив він.

– Важливо, що в територіальних водах України все буде контролюватися саме нашою державою, – підкреслив президент.

Володимир Зеленський додав, що для всіх залишається зрозумілим, що з боку Росії можуть бути провокації та намагання дискредитувати українські та міжнародні зусилля.

– Але ми довіряємо ООН. Тепер це їхня відповідальність і наших міжнародних партнерів – гарантувати дотримання домовленостей. І я хочу подякувати всім нашим воїнам, які очистили від ворога Зміїний, захищають Одесу й Миколаїв, поступово просуваються в Херсонській області, звільняючи нашу територію, – сказав він.

Президент додав, що Україна готується до старту другого київського Саміту перших леді та джентльменів.

– Ця ініціатива першої леді України була заснована минулого року й довела, що може спрямувати м’яку силу дружин і чоловіків лідерів держав для розв’язання різних проблем національного та глобального масштабу, – зазначив Володимир Зеленський.

Він пояснив, що цьогоріч саміт буде присвячений темі післявоєнного відновлення України. Йтиметься не просто про відбудову українських міст та селищ, а про повернення людей, тобто про переселенців, які не мають стати біженцями. Зокрема, на саміті йтиметься про необхідну допомогу й реабілітацію для тих, хто постраждав від війни та про відродження соціального життя в громадах і містах, які були розбиті окупантами.

Володимир Зеленський зазначив, що в межах Саміту й на основі нашої державної благодійної платформи United24 уже почався збір коштів на спеціальні реанімаційні автомобілі для України.

– Не буду зараз розкривати всього, що підготовлено першою леді України та її командою, але відчуваю, що з дипломатичного погляду це буде потужна подія, – зазначив президент.

Володимир Зеленський додав, що протягом 22 липня мав розмову з в.о. прем’єр-міністра Великої Британії Борисом Джонсоном. Передусім, йшлося про безпеку й оборонну співпрацю, сказав президент, та додав, що Україна чекає на новий пакет військової підтримки, який був оголошений напередодні.


Президент зазначив, що відносини між Україною та Британією побудовані на спільних цінностях, і хоч би що відбувалося в політиці, зв’язки між двома країнами й суспільствами будуть лише посилюватися.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Він резюмував своє звернення тим, що увечері підписав черговий указ про нагородження наших воїнів. 180 учасників бойових дій відзначені державними нагородами, з них 100 – посмертно.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-07-23 01:47:04