Україна і світ

Прописка в Україні 2024: правила реєстрації, документи і штрафи

Фото: Getty Images

Доросла людина може зареєструвати місце проживання, звернувшись до органів місцевого самоврядування, Центр надання адміністративних послуг або до виконавчих органів сільської місцевості. Адреси всіх Центрів надання адмінпослуг розміщені за посиланням.

Про те, як оформити прописку в Україні для дорослих і дітей, які документи для цього потрібні та розмір штрафу за відсутність місця реєстрації – читайте на Фактах ICTV.

Процедура прописки і виписки в Україні 2024

Відповідно до законодавства, людині, яка знялася з реєстрації за попереднім місцем проживання, дається один місяць (30 календарних днів) на те, щоб зареєструватися за новою адресою.

Прописка оформляється в день надання особою всіх необхідних документів та за бажанням заявника може проводитись одночасно з випискою з попереднього місця проживання.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення. Для цього потрібно мати паспорт і на місці заповнити відповідну заяву.

Які документи потрібні для прописки 2024

Якщо ви вирішили оформити прописку через Центр надання адміністративних послуг, вам знадобляться такі документи:

  1. Паспорт особи, яка прописується, і паспорт власника квартири. Це основні документи, що підтверджують особу прописуваного громадянина та право власника на житло.
  2. Документ, що підтверджує право власності на житло. Цей документ означає, що ви маєте право розпоряджатися житловою площею та надавати її в користування іншій особі.
  3. Військовий квиток. Він необхідний тоді, коли особа, яка прописується, є військовозобов’язаною.
  4. Заява на зняття з реєстрації за попереднім місцем проживання, якщо це актуально. Коли ви переїжджаєте з іншого місця, ця заява є важливою, оскільки офіційно скасовує вашу попередню реєстрацію.
  5. Квитанція про сплату адміністративного внеску. Ви повинні сплатити адміністративний внесок за оформлення реєстрації. Квитанція про сплату є підтвердженням цієї оплати.

Які документи потрібні для прописки дитини

Для реєстрації дитини в ЦНАПі, ДРАЦСі або відділенні соцзахисту необхідні таки документи:

  • документи, що посвідчують особи обох батьків (паспорти, ID-картки або електронні документи в Дії);
  • свідоцтво про народження дитини;
  • квитанцію про сплату адміністративного збору/державного мита;
  • згоду іпотекотримача або довірчого власника (за умови перебування житла в іпотеці, довірчій власності);
  • заяву на реєстрацію.

Згода власника (співвласників) житла не вимагається у разі декларування місця проживання дітей за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання їхніх батьків або інших законних представників чи одного з них.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов’язані з виникненням, переходом і припиненням права власності на житло та право користування житлом.

Як взяти довідку про прописку 2024

Отримати витяг можна таким чином:

  • звернутися до органу реєстрації або до ЦНАПу;
  • отримати витяг у застосунку або на порталі Дія.

Відповідальність за відсутність місця реєстрації

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У випадку незначного перевищення встановленого терміну реєстрації, до особи може бути застосовано попередження. Однак, за умови продовження порушення строку реєстрації понад один рік, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У 2024 році це від 17 до 51 гривні.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-25 15:12:16