Медіабезпека дітей в умовах війни — виклики та відповіді
Вкрадене дитинство, втрачені можливості й щоденна небезпека — це наслідки російсько-української війни. Українські діти живуть під звуки сирен, вибухів і як усі ми постійно занурюються у стрічку новин у смартфоні. Різні аспекти безпеки дітей онлайн, зокрема цифрової, інформаційної та психологічної, обговорили під час Всеукраїнського заходу із безпеки онлайн з нагоди Міжнародного дня захисту дітей.
Захід організовано у межах співпраці Google Україна та Міністерство освіти і науки України за партнерської підтримки Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, громадських організацій Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine і «Безбар’єрність».
— Нині, коли на нас летять ракети і дрони, можна, звичайно, скептично поставитися до питань цифрової безпеки. Однак приклад північного сусіда показує, наскільки важлива безпека віртуального простору і до яких наслідків призводить нехтування медіаграмотністю в інформаційному просторі. Ми бачимо безліч випадків інформаційних атак і пропаганди в мережі, тому закликаю серйозно поставитися до безпеки в Інтернеті. Це допоможе, зокрема, зменшити стрес, який відчувають діти через негативні новини, — зазначив у вітальному слові заступник Міністра освіти та науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Дмитро Завгородній.
У рамках співпраці з Google Україна Міносвіти проводить заходи з Інтернет-безпеки. Впродовж останніх двох років ця тема набула особливого значення, тож Google Україна долучилася до підтримки українських освітян як цифровим обладнанням, так і знаннями. Протягом минулого року компанія передала понад 50 тисяч ноутбуків для вчителів з усієї України, а вже наприкінці червня завершиться навчальна програма «Цифрові інструменти Google для освіти», участь у якій взяли понад 180 тисяч освітян.
— Задля безпеки перебування дітей та підлітків онлайн ми розвиваємо програму «Безпека дітей в Інтернеті». У 2021 році ми випустили відповідний посібник, який став у пригоді для ефективного навчання дітей основ обачного поводження в Інтернеті. У квітні цього року ми запустили локалізовану версію Онлайн-гри «Interland: Безпека дітей в Інтернеті» для закріплення цих навичок на практиці, — розповів директор з питань взаємодії з органами державної влади Google Україна Олег Якимчук.
Під час заходу було презентовано Посібник з медіаграмотності для підлітків та оновлення на платформі «Навчайте, де б ви не були» для вчителів.
Про психологічний захист дітей онлайн в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» розповіла голова Координаційного центру з психічного здоров’я при КМУ, голова ГО «Безбар’єрність» Оксана Збітнєва.
Вона наголосила на необхідності сфокусувати увагу на підлітках, як найбільш уразливій категорії дітей. За результатами досліджень, 65% розладів ментального здоров’я починаються у підлітковому віці (до 18 років).
— З огляду на це, слід зважати, що Інтернет і простір цифрових технологій з одного боку дає можливості, а з іншого несе певні ризики. Розглядаючи вплив цифрового світу на ментальне здоров’я дітей і підлітків, слід ставити собі питання: хто ким управляє? За статистикою, близько 80% підлітків засинають з гаджетами в руках, що призводить до порушення якості сну, а сон — це одна з ключових передумов ментального здоров’я. Кожна третя дитина стикалася з кібербулінгом. 91% підлітків відчувають негативний вплив соціальних мереж, що викликає проблеми з самоідентифікацією. Правила поведінки у цифровому світі дозволять скористатися перевагами і не втратити себе, — зазначила Оксана Збітнєва.
Тому просвітницька комунікація є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я, щоб кожен знайшов інструменти психологічної самодопомоги. Адже ментальне здоров’я та емоційний добробут дитини — це фундамент успішного навчання. Кожен може скористатися платформою «Ти як» і знайти відповіді на складні питання: як впоратися з тривогою, зі стресом, як опанувати техніки самодопомоги. Така пропозиція є відповіддю на результати досліджень, згідно з якими 83% українських підлітків хочуть дізнатися, як підтримувати себе у важкі часи.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Відповіді можна знати на комунікаційних майданчиках програми «Ти як?».
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-06-01 16:51:34