Україна і світ

Попри заклики Трампа: в ОПЕК+ не змінили планів щодо видобутку нафти

Фото: Depositphotos

ОПЕК+ не внесла жодних змін до існуючих планів видобутку нафти на засіданні в понеділок, навіть попри те, що президент США Дональд Трамп закликав групу знизити ціни на нафту.

Про це пише Bloomberg.

Ціни на нафту в ОПЕК+

Група ключових членів на чолі з Саудівською Аравією і Росією зберегла плани щодо стримування поставок нафти до кінця цього кварталу, а потім поступово відновлювати видобуток щомісяця, починаючи з квітня, йдеться в заяві. Коаліція вже більше двох років притримує барелі, щоб не допустити надлишку, і вже тричі відкладала відновлення видобутку, намагаючись підтримати ціни.

– Незважаючи на деякі сумніви, фундаментальні показники ринку залишаються сильними, оскільки в кількох регіонах спостерігаються ознаки відновлення економічного зростання… Ми очікуємо більшого відновлення попиту на нафту, починаючи з квітня наступного року, після сезонного уповільнення протягом перших трьох місяців року, – йдеться в заяві Міністерства енергетики Алжиру, члена ОПЕК.

Прохання Трампа про збільшення обсягів нафти “так чи інакше частково зачіпалося”, – сказав віцепрем’єр-міністр Росії Олександр Новак. Він додав, що це питання, “безумовно, стоїть на порядку денному з точки зору аналізу ринку і того, як угода працює сьогодні”.

За словами Новака, всі міністри на засіданні Спільного моніторингового комітету підкреслили свою прихильність зусиллям альянсу щодо збалансування ринку.

Як кажуть делегати, засідання СМК зосередилося на дотриманні країнами-членами чинних домовленостей щодо скорочення видобутку та компенсації за минуле перевиробництво. Також було змінено склад зовнішніх джерел, які ОПЕК+ використовує для моніторингу видобутку країн-членів, виключивши двох з існуючих семи – Rystad Energy AS і Управління енергетичної інформації уряду США – і замінивши їх консультантами Kpler, OilX і ESAI.

Втручання Трампа з вимогами знизити ціни на нафту

Зустріч свідчить про те, що Організація країн-експортерів нафти та її союзники не поспішають задобрювати Трампа, який минулого тижня двічі закликав виробників знизити вартість палива. ОПЕК+, як і раніше, остерігається “затоплення” світових ринків, оскільки попит на нафту в Китаї, який є найбільшим споживачем, падає, тоді як альтернативні поставки в Америці стрімко зростають.

Новий президент США вже дав відчути свою присутність на нафтових ринках, оголосивши на вихідних про торговельні тарифи на Канаду і Мексику. У понеділок ф’ючерси на нафту марки Brent ненадовго піднялися вище $77 за барель. Минулого тижня Трамп закликав ОПЕК “знизити ціну на нафту”.

Делегати ОПЕК+ вже дали зрозуміти, що на засіданні в понеділок не буде внесено жодних змін. Члени організації, можливо, чекають ясності щодо інших заходів, запропонованих Трампом, таких як тарифи на Китай, а також щодо того, чи запровадить він жорсткіші санкції проти членів групи – Ірану, Венесуели і навіть Росії.

– Я не очікую, що ОПЕК+ прислухається до вимог або прохань Трампа – як би ви це не називали. ОПЕК+ розробляла свою стратегію постачання дуже, дуже ретельно, вивіряючи її дуже тонко, – сказала Вандана Харі, засновник Vanda Insights в Сінгапурі, в телевізійному інтерв’ю Bloomberg напередодні зустрічі у понеділок.

ОПЕК+ планує відновити припинені поставки скромними щомісячними траншами по 120 тис. барелів на день, починаючи з квітня, і довести їх загальний обсяг до 2,1 мільйона барелів до кінця 2026 року. Об’єднаним Арабським Еміратам дозволено поетапно збільшити видобуток ще на 300 тис. барелів на день на знак визнання збільшення їхніх виробничих потужностей за останні роки.

Однак група вже тричі відкладала перезапуск, побоюючись, що додаткові обсяги можуть створити надлишок.

За даними Міжнародного енергетичного агентства в Парижі, у 2025 році виникне значний надлишок пропозиції у 750 тис. барелів на день, навіть якщо ОПЕК+ не додасть жодних обсягів. Citigroup Inc. і JPMorgan Chase & Co. прогнозують, що група відмовиться від своїх планів щодо відновлення видобутку цього року.

Банки очікують подальшого зниження цін на нафту, які вже занадто низькі для Саудівської Аравії та багатьох інших країн ОПЕК+, щоб покрити державні витрати. Королівство було змушене скоротити інвестиції в деякі проекти, що лежать в основі амбітних планів трансформації країни, розроблених наслідним принцом Мухаммедом бін Салманом.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-03 21:35:00