Україна і світ

Не загроза, а фактор безпеки: МЗС відреагувало на слова Дуди про українських воїнів

Фото: Depositphotos

Після завершення російсько-української війни може зрости транскордонна організована злочинність через повернення ветеранів додому.

Із такою оцінкою виступив президент Польщі Анджей в інтерв’ю Financial Times.

Слова Дуди про українських ветеранів після кінця війни

За його словами, Україні потрібно буде надати необхідну допомогу задля встановлення безпеки.

Польський лідер заявив, що стурбований тим, що після закінчення війни злочинність може перекинутися з України до Польщі, зокрема, зачіпаючи Західну Європу та США.

Він провів паралель із тим, як на початку 1990-х років бандитизм і збройне насильство поширилися в Росії серед ветеранів СРСР, оскільки ті повернулись з війни в Афганістані.

– Просто згадайте часи, коли розпався Радянський Союз, і наскільки зріс рівень організованої злочинності в Західній Європі, а також у США, – заявив Дуда.

Президент Польщі додав, що у випадку, коли буде укладено мирну угоду між Росією та Україною, українцям потрібно буде надати допомогу не тільки для відновлення економіки, але і для “підтримання порядку та безпеки всередині країни”.

– Лише уявіть собі ситуацію, коли тисячі людей з фронту повертаються додому. У багатьох людей, які воюють з Росією, будуть психічні проблеми, – заявив політик.

Анджей Дуда додав, що думки про те, що багато хто із військових страждатимуть від посттравматичного стресового розладу і повернуться до “своїх сіл, своїх міст, де вони побачать зруйновані будинки, зруйновані заводи, зруйновані фабрики, без роботи і без перспектив”.

Реакція України на слова Дуди про ветеранів

У МЗС України відреагували на заяви президента Польщі про виклики для повоєнної України, зокрема, щодо дій військових, які повернуться з передової.

– Ми не погоджуємося з представленням українських воїнів, які сьогодні ризикують життям, захищаючи Європу від російської навали, як нібито потенційної загрози для європейської безпеки, – заявив речник МЗС Георгій Тихий.

За словами представника українського міністерства, після 2014 року сотні тисяч українців уже проходили через фронт, але “жодного суттєвого зростання злочинності або загроз для Польщі чи Європи не спостерігалося”.

– Українські воїни та ветерани є не загрозою, а фактором безпеки для України, Польщі та всієї Європи. Вони є запорукою вільного та стабільного європейського майбутнього. Ми переконані, що сміливі українські чоловіки та жінки, які стали на захист своєї країни та всього світу від російських загарбників, заслуговують на найвищу повагу, – йдеться у коментарі МЗС.

Своєю чергою у Мінветеранів також відреагували на заяви Дуди. У відомстві наголосили, що українські ветерани – “не загроза, а опора безпеки та стабільності в Європі”.

У Міністерстві подякували Польщі та президенту Дуді за підтримку України, водночас додали, що не можуть погодитись із висловлюванням польського лідера, “яке представляє українських воїнів як потенційну загрозу”.

– На нашу думку, некоректними є і порівняння з ситуацією в росії 1990-х чи поверненням радянських військових з Афганістану. Українські ветерани – це захисники, які боронять свою землю від загарбника, а не несуть загрозу. Вважаємо, що в фокусі уваги мають бути російські війська та їхні союзники, які є справжньою загрозою, адже продовжують готувати нові акти агресії проти вільного світу, – заявили у Міністерстві.

У Мінветеранів нагадали, що українські воїни після повернення з фронту знов йдуть в активне життя, розвивають бізнес, волонтерство та громадські ініціативи.

Крім того, ветеранський спорт та реабілітаційні програми допомагають ветеранам адаптуватися після служби. Ба більше, після повернення з війни ветерани стають лідерами своїх громад, зміцнюючи суспільство та економіку.

– Ми свідомі викликів, пов’язаних із поверненням військових до мирного життя, і активно працюємо над створенням ефективної системи підтримки, – додали у Мінветеранів.

Нагадаємо, наприкінці січня у Національному реабілітаційному центрі Незламні для поранених захисників провели бізнес-тренінг, метою якого є опанування навичок підприємницької діяльності та відкриття власної справи.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-03 23:51:00