Україна і світ

США можуть надавати Україні допомогу в обмін на рідкоземельні метали – Трамп

Фото: Getty Images

Президент США Дональд Трамп у понеділок заявив, що хоче домовитися з Україною про доступ до рідкоземельних матеріалів як умову для продовження підтримки США у відбитті російської агресії.

Про це 3 лютого Трамп заявив, виступаючи перед журналістами в Овальному кабінеті.

Трамп пропонує допомогу США для України в обмін на рідкоземельні метали

Трамп поскаржився на те, що США передали Україні більше військової та економічної допомоги, ніж їхні європейські партнери, додавши:

– Ми хочемо укласти з Україною угоду, в рамках якої вони забезпечуватимуть безпеку того, що ми їм даємо, – рідкоземельних матеріалів та інших речей.

Як заявив американський президент, він отримав від українського уряду інформацію про те, що Київ готовий укласти угоду, щоб надати США доступ до ресурсів, які мають вирішальне значення для сучасної високотехнологічної економіки.

– Я хочу мати безпеку щодо рідкоземельних елементів. Ми вкладаємо сотні мільярдів доларів. У них чудові рідкоземи. І я хочу отримати безпеку рідкісних земель, і вони готові це зробити, – додав Трамп.

Трамп, який раніше заявляв, що доб’ється якнайшвидшого закінчення війни, сказав, що переговори про завершення конфлікту тривають.

– Ми домоглися великого прогресу щодо Росії, України. Подивимося, що станеться. Ми збираємося зупинити цю безглузду війну, – сказав Трамп.

Президент України Володимир Зеленський заявив у суботу агентству Associated Press, що будь-які переговори про Україну між США і Росією, без участі самої України, неприйнятні.

– У них можуть бути свої відносини, але говорити про Україну без нас – це небезпечно для всіх, – сказав Зеленський.

За його словами, українська влада підтримує контакти з адміністрацією Трампа, але ці обговорення перебувають на “загальному рівні”, і він вважає, що найближчим часом відбудуться особисті зустрічі для розробки більш детальних угод.

У минулому Україна в Плані перемоги пропонувала США та іншим країнам доступ до стратегічних ресурсів в обмін на підтримку, зокрема, озброєнням.

Рідкоземельні метали в Україні

Рідкоземельні ресурси, зокрема метали, часто використовуються в сучасних технологіях: як у мікрочипах та іншій електроніці, так і в космічній та військовій галузях. Вони мають унікальні фізико-хімічні властивості, і їх не можна просто замінити іншими матеріалами.

Станом на сьогодні найбільше стратегічних важливих ресурсів має Китай, проте Україна вважається однією з найбагатших країн на ці метали і найбагатшою на такі ресурси країною в Європі.

Forbes Україна писала, що станом на 2023 рік на території України є корисних копалин на суму до $15 трлн, до того ж більшість із них розміщена в Донецькій, Дніпропетровській і Луганській областях.

Зі свого боку Геологічна служба США вважає 50 мінералів критично важливими для економіки і національної оборони країни, зокрема кілька видів рідкоземів, нікель і літій.

В Україні є великі родовища урану, літію і титану, а у США є власні невикористані запаси цих та інших критично важливих мінералів.

У США є тільки одна діюча копальня з видобутку рідкоземельних металів і дуже мало переробних потужностей, хоча кілька компаній працюють над створенням проєктів у країні. Китай – найбільший у світі виробник рідкоземельних металів і багатьох інших найважливіших мінералів.

Як заявляла міністр економіки Юлія Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану і значні поклади інших копалин. Літій – один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-03 22:23:00