Курський прорив: хронологія подій і карта бойових дій
Операція українських військ у російській Курській області, яка розпочалася зранку 6 серпня, триває вже п’яту добу і, схоже, тільки набирає обертів.
Українська сторона не коментує свою причетність до інтенсифікації бойових дій на Курщині, як і не коментує присутність українських військ на суверенній території РФ.
Водночас деяка інформація все ж надходить у відкритий простір, що дозволяє дещо з’ясувати, якою є ситуація в Курській області РФ, де триває операція ЗСУ, вибудувати хронологію подій, а також, завдяки аналітикам і додатковим інструментам, зрозуміти, де відбуваються бойові дії на Курщині.
Зараз дивляться
Переглянути карту бойових дій і дізнатися, що відбувається в Курській області, можна на Фактах ICTV.
Що відбувається у Курській області: хронологія подій
6 серпня
Операція на території Курської області розпочалася зранку у вівторок, 6 серпня. Українські війська перейшли кордон із РФ, спрямувавши своє просування в Суджанський і Кореневський райони Курщини.
Через непідготовленість російської сторони – недостатню кількість досвідченого особового складу, загальну нестачу сил та засобів, відсутність розвідки – просування українських військових мало додаткові успіхи, оскільки це дозволило взяти під контроль низку населених пунктів і взяти в полон багато росіян.
Із боку РФ повідомлялося, що на Курщину увійшли близько 300 українських військових, 11 танків і понад 20 бойових броньованих машин. Просування ЗСУ відбулось у напрямку населених пунктів Олешня, Суджа та Миколаєво-Дар’їно.
У відповідь на просування українських військових армія РФ намагалася дати вогонь у відповідь, зокрема, атакуючи Сумську область. Увечері 6 серпня над Сумщиною було знищено балістичну ракету, два безпілотники та вертоліт.
Згодом з’явилися фото двох знищених танків окупаційної армії РФ.
7 серпня
За оцінкою журналіста Дена Сабба, який опікується питанням оборони та безпеки у The Guardian, станом на ранок 7 серпня війська України просунулися на відстань близько 9,5 км. Водночас з’явилися повідомлення про близькість ЗСУ до міста Суджі.
Оскільки українська сторона офіційно не коментує інформацію про пересування українських військ, або ж свідомо надає її із відставанням, як портал Deepstate, інформацію активно почали ширити так звані російські військкори. За їхньою інформацією, станом на 7 серпня Суджа перебувала в оперативному оточенні.
Лише цього дня, 7 серпня, російський диктатор Володимир Путін вирішив зібрати Раду безпеки РФ. Під час виступу він назвав бої на Курщині “масштабною провокацією”.
Також у середу з’явилися фото і відео того, як російські війська (за різними даними, це прикордонники і солдати-строковики) масово почали здаватися в полон Збройним силам України. До мережі потрапили відео, де кілька українських військових беруть у полон росіян, які значно переважають їх за кількістю. Пізніше з’явилися відеоінтерв’ю з полоненими, яких змогли ідентифікувати і підтвердити, що вони є громадянами РФ.
КПП “Суджа”, наши дни, приём в плен мальчиков в трусикахhttps://t.co/tWQhGKLQOc #КурНР #всрф #потерьнет pic.twitter.com/dNKZvGW03k
— Necro Mancer (@666_mancer) August 8, 2024
Пленные срочники #488мсп Емельянин Максим Павлович 2003 г.р. из Коми и Колесников Данил Александрович 2001 г.р. из БНР, взяты в плен на границе с КурНРhttps://t.co/AcSIhDhKcs #всрф #потерьнет https://t.co/sahQip0rVK pic.twitter.com/ZDA4S7duEC
— Necro Mancer (@666_mancer) August 6, 2024
Згодом почали з’являтися повідомлення, що протягом доби війська України змогли просунутися до міста Коренево, що за 20 км від російсько-українського кордону.
Також ввечері на Курщині ударом FPV-дрона було пошкоджено авто, яким їхав російський військкор Євген Піддубний. Як згодом стало відомо, Піддубний вижив, але зазнав численних травм та опіків, після чого був перевезений до Москви на лікування.
8 серпня
Як оцінили журналісти з російського видання Агентство, українські війська змогли прорвати дві лінії оборони армії РФ, які будувалися в Курській області. Це обійшлося росіянам у близько 15 млрд рублів.
У Telegram-каналах повідомляли, що зранку навколо Суджі тривали стрілецькі бої.
Також за оцінками оглядачів, просування ЗСУ поширилося на відстань у 35 км за межами українського кордону.
9 серпня
Вже у п’ятницю, 9 серпня, загальна зона бойових дій розширилася до 600 квадратних кілометрів, вказують оглядачі Радіо Свобода.
Зранку також з’явилися кадри розбитої колони армії РФ, яка просувалася трасою Глухів – Курськ у районі селища Октябрське, що в Рильському районі.
#Октябрьское (https://t.co/lh0GT4hPkJ), Рыльский р-н, КурНР, да и с начинкой, вроде, неплохо получилось, прям по классикеhttps://t.co/81po4ffvLq #всрф #потерьнет pic.twitter.com/iKpCUlghVX
— Necro Mancer (@666_mancer) August 9, 2024
Відеозапис із наслідками удару по колоні демонструють щонайменше 14 пошкоджених вантажівок із військовими. У кузовах військових авто можна також побачити тіла російських військових, що, на думку деяких оглядачів, свідчить про те, що росіяни навіть не встигли вистрибнути з авто в момент, коли було завдано удару.
Оцінки втрат РФ після цього удару – різні. За даними NEXTA, втрати РФ після цього удару можуть сягати до 500 осіб.
– Кожна з цих вантажівок може перевозити до 35 повністю екіпірованих військовослужбовців. На відео видно 14 знищених транспортних засобів, що дозволяє припустити, що російська армія могла втратити від 200 до 490 солдатів за одну ніч у результаті удару. Це може стати однією з найбільших масових втрат російської армії від початку повномасштабної війни, – йдеться у повідомленні.
Інші оглядачі не поспішають називати конкретні цифри, а деякі з них мають консервативніші оцінки. Наприклад, український журналіст і військовий кореспондент Юрій Бутусов вказує, що на відео помітно “багато десятків російських солдатів”, які були знищені.
#Октябрьское (https://t.co/lh0GT4hPkJ), Рыльский р-н, КурНР: ведь правда же, неплохо получилось, часть 1https://t.co/TFpZcnMbhk #всрф #потерьнет pic.twitter.com/TUsh6zPznk
— Necro Mancer (@666_mancer) August 10, 2024
Слідом за розбитою колоною військових РФ стало відомо, що паралельно російські війська спрямували інші свої підкріплення в зону бойових дій у Курській області.
Водночас Ігор Корпунков, мер міста Курчатов, де розтошована Курська АЕС, повідомив, що бої відбуваються за десятки кілометрів від станції. За повідомленнями російських медіа, Росатом тимчасово скоротив чисельність персоналу на АЕС та блоках, що тільки будують, усе було знеструмлено.
Своєю чергою, виконувач обов’язків губернатора Курської області Олексій Смирнов повідомив, що в одному з районів почалася пожежа в результаті удару українського БпЛА на трансформаторну підстанцію. Доказів причетності України до удару він не навів. За його словами, після аварії знеструмленими залишилися Курчатов, а також частина Курчатовського, Октябрського, Великосолдатського, Обоянського і Бєловського районів.
Також FPV-дроном був знищений ще один вертоліт РФ Мі-8. За інформацією волонтера й активіста Сергія Стерненка, гелікоптер зазнав уражень у хвостовій частині.
10 серпня
У ніч проти 10 серпня у Росії запровадили наймасштабніший в історії режим контртерористичної операції (КТО). Його було встановлено одразу в трьох регіонах через наступ українських військ. Йдеться про режим КТО в Курській, Брянській і Бєлгородській областях, про що повідомив Національний антитерористичний комітет (НАК) і адміністрації російських регіонів.
В російському НАК кажуть, що такий захід пов’язаний зі спробою України “дестабілізувати обстановку” в трьох прикордонних регіонах Росії.
Російські медіа пишуть, що за кількістю охопленого населення (близько 4 млн осіб) поточний режим КТО став наймасштабнішим за всю історію Росії.
Паралельно продовжили надходити відео та фото з новими полоненими росіянами, які вирушають на авто, ймовірно, на територію України.
– в Украине были?
– не?
– будетеhttps://t.co/AdsrwfDCMO https://t.co/UYsxZyU9GS #всрф #потерьнет pic.twitter.com/s7nvOuRHKB— Necro Mancer (@666_mancer) August 10, 2024
Також у суботу з’явились кадри, як група українських бійців увійшла в селище Пороз, що у Бєлгородській області РФ. Аналітики та військові оглядачі вказують, що цей крок може бути способом розосередити російські війська, але на момент публікації поточного матеріалу остаточна ситуація залишається незрозумілою.
Пороз наш?https://t.co/Xk5oSQpOtq #БНР #всу pic.twitter.com/fq7ae9z8dE
— Necro Mancer (@666_mancer) August 10, 2024
11 серпня
У ніч проти 11 серпня Сили оборони України, ймовірно, просунулись в бік Біловського району на Курщині, що на південь від Суджанського району. Принаймні, таку інформацію спочатку повідомили російські провоєнні блогери. Згодом цю інформацію підтвердив голова Біловського району Микола Волобуєв.
За словами Волобуєва, серед мешканців регіону через просування українських військ утворилась “метушня та паніка”, але запевнив, що “ситуація стабільна”.
Щодо інших районів Курської області ситуація залишається незрозумілою, хоча від низки, зокрема, російських джерел, надходила інформація про прориви ЗСУ на тих чи інших напрямках. Ця інформація не була підтверджена жодними фото чи відео доказами.
Паралельно із цим на Курщині відбувається масова евакуація місцевого населення. Так, за даним російського МНС, було евакуйовано понад 76 тис. мешканців регіону.
Примітно й те, що хоч Україна не підтверджує свою причетність до операції на Курщині, але паралельно із цим головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 11 серпня оприлюднив фото, на якому він стоїть біля карти, а у самому дописі в Telegram-каналі написав: “Продовжуємо операцію”.
Карта бойових дій – Курська область
На сьогодні достеменно невідомо, якою є ситуація в російській Курській області. Переважна більшість інформації для того, щоби з’ясувати ситуацію на землі, надходить від російських джерел, тоді як українська сторона ефективно зберігає режим інформаційної тиші, не розголошуючи дані про свої дії, оскільки це може створювати небезпеку для захисників з Сил оборони.
Через таку обмеженість із даними у відкритих джерелах, одним з головних джерел інформації є ресурси ворога, а саме проросійських військкорів і блогерів, які активно публікують дані про бої на Курщині. Крім того, час від часу у відкритих джерелах з’являється інформація, яка додатково пояснює події в Курській області, що, врешті-решт, дає розуміння про події на землі.
З огляду на ситуацію з безпекою, один із найавторитетніших порталів, який регулярно фіксує події на карті бойових дій, Deepstate, відмовився уточнювати актуальну інформацію, оскільки це може загрожувати безпеці українських військових. Натомість портал вирішив надавати дані з певним відставанням у часі.
А аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) створили свою карту, на якій виклали своє бачення бойових дій у Курській області РФ.
За їхньою оцінкою, керуючись ситуацією на 9 серпня, українські війська просунулися далі на схід у Курській області, але, ймовірно, вже не діють так далеко на північ або захід, як стверджували російські джерела 8 серпня.
В ISW вважають, що українські війська просунулися до північної околиці Малої Локні (на північний захід від Суджі та приблизно за 13 км від російсько-українського кордону).
Оглядачі ISW пишуть, що оголошення Кремлем контртерористичної операції в трьох регіонах РФ, а не воєнний або воєнно-польовий стан, свідчить про те, що російська влада хоче применшити масштаби українського просування в Курській області та запобігти “паніці або реакції у відповідь всередині країни, демонструючи небажання Кремля вживати радикальніших заходів у відповідь на ситуацію”.
Аналітики зазначають, що окремі провідні російські блогери пропонували Кремлю “офіційно оголосити війну Україні” і “критикували Кремль за те, що замість контртерористичної операції не було оголошено воєнний стан”.
За оцінкою ISW, оголошення воєнного стану, зокрема, дало б змогу російській владі вжити “більш рішучих заходів, як-от заборона мітингів і демонстрацій, запровадження комендантської години та організація виробництва оборонної продукції для армії”.
Окремої уваги заслуговують теплові карти NASA FIRMS, які в цивільний час через супутники фіксують дані про високі температури та допомагають відстежувати осередки пожеж. У час війни ці дані додатково допомагають визначити, де саме тривають бойові дії, оскільки супутники FIRMS фіксують місця вибухів і пожеж після прильотів.
Так, за даними FIRMS за останні 24 години, бойові дії тривають на площі близько 1,5 тис. км.
Нагадаємо, паралельно із бойовими діями на Курщині, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко наказав посилити військову присутність на Гомельському і Мозирському тактичних напрямках, які межують із Київською та Чернігівською областями.
Керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко вже заявив, що стягування зброї зі сторони Білорусі до прикордоння – це спроба допомогти Путіну і відвернути увагу українського командування на той напрямок.
Фото: Necro Mancer
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-11 18:52:16