Щоб не вбили морози: коли викопувати гладіолуси на зиму та як це робити правильно
Гладіолуси – досить популярні квіти у світі декоративних рослин. Із приблизно 90 відомих видів, велика частина родом з Південної і Центральної Африки. Завдяки селекції сьогодні є безліч привабливих гібридів і сортів. Тож вибрати є з чого. А що робити з квітами на зиму, коли викопувати гладіолуси та як зберігати цибулини до весни – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Навіщо викопувати гладіолуси на зиму
У більшості квітникарів поширена думка, що примхливі гладіолуси не можна залишати на зиму у відкритому ґрунті, оскільки вони теплолюбні рослини, які загинуть взимку на вулиці. Викопування ж цибулин дозволяє уникнути їхнє замерзання.
Проте впливу морозів на квітку можна запобігти, забезпечивши певні умови для того, щоби гладіолуси безпечно перезимували у ґрунті. Для цього відповідальні господарі вживають деяких заходів, зокрема вкривають землю агроспаном для утеплення.
Також перед зимівлею поверхню ґрунту обов’язково обережно розпушують і обробляють фунгіцидами.
Однак тут не все так просто – цибулини гладіолусів, залишені на зимівлю у ґрунті, часто стають ласощами для польових гризунів, до того ж, утеплена земля є прекрасним середовищем для розмноження шкідників.
І тому краще все ж таки не ризикувати та викопувати гладіолуси на зиму. Таку думку поділяє і наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Коли викопувати гладіолуси на зиму
Із настанням перших холодів восени квіткарі викопують цибулини гладіолусів і зберігають їх до наступної весни.
– Викопувати гладіолуси на зиму слід після завершення їхнє цвітіння і вегетаційного періоду, коли бульбоцибулини накопичать достатньо поживних речовин для наступного сезону, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Ранні сорти починають викопувати з середини вересня, пізні – з жовтня.
– Зазвичай, це кінець вересня – початок жовтня, – наголошує Олексій Колесник.
Радимо відміряти після цвітіння близько 40-45 днів, лише тоді починати викопувати.
Як правильно викопувати гладіолуси на зиму
Важливо не лише, у який місяць проводити маніпуляцію, а й у яку погоду.
– Проводити викопування гладіолусів потрібно у сухий день, щоб уникнути їх намокання, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
А щоби полегшити процес – обріжте стебла приблизно на 10 см від землі.
– Перед викопуванням видаліть надземну частину на 10 см від землі, це полегшить доступ до бульбоцибулин, – каже наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Після цього викопайте гладіолуси, намагаючись не пошкодити й не загубити дочірні рослинки. Далі обріжте коріння, листя і стебло квітки під цибулину. Робити це варто обережно, щоб не пошкодити її.
Далі обережно обтрусіть землю. Якщо на цибулинах багато землі, то потрібно добре промити їх під проточною водою.
Після обмивання бульбоцибулини варто відразу обробити у розчині фунгіцидів, посортувати й оглянути на сліди пошкоджень.
– Після викопування відбракуйте хворі та пошкоджеі бульбоцибулини, – каже наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Далі розкладіть здорові цибулини в один шар на папері або сітці у добре провітрюваному, затіненому місці. Просушка в ящиках чи коробках з якісною вентиляцією має тривати десь до місяця за кімнатної температурі, а в перші дні взагалі бажано при +28-30°С.
– Сушити слід протягом двох-трьох тижнів за температури 20-25°C, – додає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Просушені бульбоцибулини обдивляються й очищають лише від брудних верхніх лусочок, відокремлюють діток, обробляють марганцівкою й інсектицидами. Також варто прибрати ушкоджені цибулини.
Що робити з гладіолусами після викопування
Далі поговоримо, як зберігати гладіолуси до весни. По-перше, варто їх розкласти по ящиках, пакетах чи мішечках з паперу і тканини. Головна умова – там цибулини мають вільно “дихати” та не пересихати. Також важливо підписати сорти.
Крім того, не забудьте попіклуватися про певний температурний режим та рівень вологості. Краще покласти цибулини у погреб, підвал або на балкон. Однак, якщо такої змоги немає – помістіть їх до холодильника.
Оптимальна температура – від +2°С до +6°С, вологість – приблизно 75%.
– Зберігати гладіолуси потрібно у сухому, темному і прохолодному місці, за температури 5-10°C, – каже наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.
Якщо приміщення занадто сухе, можна пересипати бульбоцибулини вологим сфагнумом чи стружкою.
І не забувайте щомісяця перевіряти і відбраковувати посадковий матеріал.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
До речі, раніше Факти ICTV писали, як доглядати за фікусом у домашніх умовах.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-08 16:23:07