Україна і світ

що це, хто має право та як розрахувати

Фото: Pexels, Unsplash

В Україні є можливість платити менше податків без офшорів, недобросовісних схем і зарплатні в конверті. Йдеться про податкову соціальну пільгу. Проте вона має і свої мінуси. На пільгу можуть розраховувати лише люди з невеликим доходом. 

Про те, що таке податкова соціальна пільга, хто та як її може отримати – розкажуть Факти ICTV і Міністерство фінансів України.

Що таке податкова пільга

Податкова соціальна пільга – це сума, яку віднімають від заробітної плати людини під час нарахування ПДФО (податок на доходи фізичних осіб). Простими словами, тоді дозволяється платити податок лише від частини своєї зарплати.

Зараз дивляться

У Мінфіні зазначають, що податкову соцпільгу можна застосувати, якщо місячний дохід людини не перевищує прожитковий мінімум (у 2023 році він становить 2 589 грн) помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень.

У 2023 році розмір доходу не повинен перевищувати 3760 грн, тоді вам буде нараховано податкову соціальну пільгу.

Як розрахувати соціальну пільгу 

Пільгу можна застосувати лише за одним місцем нарахування зарплати. 

Кожен працівник, розмір доходів якого не перевищує 3760 гривень, має право на застосування загальної податкової соціальної пільги, розмір якої становить 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Приклад:

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

У 2023 році базова пільга становить: 2684 грн х 50 % = 1342 грн. 

Розрахунок: 3760 грн (заробітна плата) – 1342 грн (ПСП) = 2418 грн – саме з цієї суми буде утримано податок на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Як застосовувати податкову соціальну пільгу

Варто подати своєму роботодавцеві заяву про застосування податкової соціальної пільги. До заяви також додаються документи, які підтверджують, що  ви можете її отримати. Якщо ж ви працюєте на кількох роботах, то таку заяву можна подати лише одному роботодавцю – на ваш вибір. 

Необхідний список документів можна знайти у постанові Кабінету міністрів України від 29.12.2010 № 1227.

Ваша соціальна пільга почне діяти з дня отримання роботодавцем відповідної заяви.

Коли не можна застосовувати податкову соціальну пільгу: 

 • соцпільга не застосовується до інших видів доходу, окрім зарплати; 
 • пільга не застосовується, якщо людина протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;
 • податкова пільга не застосовується щодо доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Тому, до зарплати робітника можна застосовувати один із трьох видів податкових соціальних пільг: 

 • 100% (у 2023 році – 1342 грн);
 • 150% (у 2023 році – 2013 грн);
 • 200% (у 2023 році – 2684 грн).

На 1 342 грн пільги можуть розраховувати всі робітники, розмір зарплати яких не перевищує 3 760 гривень.

Працівники, які мають двох і більше дітей, здобувають право на підвищені соціальні пільги – 150% та 200%.

Коли застосовується податкова соціальна пільга

Запровадження податкової соціальної пільги покликане підтримати малозабезпечене населення.

nalogy 01 watermarked

Якщо на утриманні людини двоє і більше дітей до 18 років, то, граничний розмір доходу для застосування податкової соціальної пільги у 2023 році становить:

 • 2 дітей: 3 760 х 2 = 7 520 грн
 • 3 дітей: 3 760 х 3 = 11 280 грн
 • 4 дітей: 3 760 х 4 = 15 040 грн
 • 5 дітей: 3 760 х 5 = 18 800 грн.

Це означає, якщо ваша зарплата не більша від 7 520 і ви маєте на утриманні двох дітей, то ви можете розраховувати на податкову соціальну пільгу. 

Її розмір станом на 2023 рік становить 1 342 грн і надається платнику податків, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, у розрахунку на кожну дитину:

 • 1342 х 2 дітей = 2 684 грн.
 • 1342 х 3 дітей = 4 026 грн.
 • 1342 х 4 дітей = 5 368 грн.

Наприклад, зарплата працівниці, яка має двох неповнолітніх дітей, становить 7 000 грн. Ця сума менша за граничний розмір доходу для застосування пільги. У такий спосіб, сума зарплати, з якої буде утримуватися ПДФО становить: 7 000 грн (зарплата) – (1 342 х 2) (ПСП) = 4 316 грн.

Будь-яка людина із зарплатою не вище 3760 грн, може розраховувати на 100% пільгу, а також є категорії громадян, які можуть розраховувати на 150 чи 200% ПСП.

Хто може отримати податкову соціальну пільгу у 150%: 

 • самотні матір чи батько, вдова чи вдівець, опікун, піклувальник – з розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
 • людина, яка утримує дитину з інвалідністю – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;
 • люди, віднесені, згідно із законом, до першої або другої категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема ті, хто нагороджені грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв’язку з їхньою участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
 • учні, студенти, аспіранти, ординатори, ад’юнкти;
 • особи з інвалідністю I або II групи, зокрема з дитинства. Проте це не стосується осіб з інвалідністю I і II групи з-поміж учасників бойових дій під час Другої світової війни або осіб, які у той час працювали в тилу;
 • особи, яким присуджено довічну стипендію – як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, зокрема журналісти;
 • учасники бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту тощо.

Хто може отримати соціальну пільгу у розмірі 200%: 

 • Герої України, Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці або повні кавалери ордена Слави чи ордена Трудової Слави. Також громадяни, яких нагороджено чотирма і більше медалями За відвагу;
 • учасники бойових дій під час Другої світової війни або особи, які у той час працювала в тилу, та особою з інвалідністю І і ІІ групи, з-поміж учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту;
 • колишні в’язні концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особи, визнані репресованими чи реабілітованими;
 • особи, які були насильно вивезені з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками;
 • люди, які перебували на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період із 8 вересня 1941 року до 27 січня 1944 року.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-03 08:40:17

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин