Україна і світ

Україна перемагає в економічній війні з Росією – The Economist

Фото: Pixabay

Українська економіка залишається на чверть меншою, ніж у 2021 році. Але вперше з 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ, є більш здоровою, ніж у ворога, за деякими ключовими показниками.

Про це пише видання The Economist.

Україна виграє економічну війну з Росією

Національний банк України прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025-му. Валюта стабільна, а відсоткові ставки на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчих за останні 30 місяців.

На противагу цьому в Росії, де ставки невдовзі мають сягнути 23%, щоб стримати падіння рубля, банки здаються крихкими, а ВВП зросте лише на 0,5-1,5% у 2025 році.

Проте Україна стикається з серйозними викликами, додає видання. Йдеться про ескалацію війни, скорочення внутрішніх ресурсів і вплив Дональда Трампа.

Після відмови РФ у липні 2023 року продовжувати зернову угоду, Україна відкрила власний морський коридор. Це дозволило відновити постачання зерна, металів і мінералів. Проте зараз економіка стикається з певними великими викликами, такими як гострий дефіцит енергії, людські ресурси та фінанси.

У грудні Україна збільшила пропускну здатність імпорту електроенергії з ЄС майже на чверть — до 2,1 ГВт. За словами голови НБУ Андрія Пишного, ремонти енергосистеми допомагають утримувати середній дефіцит електроенергії в Україні на рівні 6% від загального попиту у 2025 році та 3% у 2026-му.

Інша проблема — дефіцит робочої сили. З 2022 року мобілізація, міграція та війна скоротили робочу силу до 13 млн осіб. Попит на робочу силу залишається високим: кількість вакансій досягає 65 тис. на тиждень, порівняно із 7 тис. в перші тижні війни. Водночас, на одну вакансію припадає в середньому лише 1,3 заяви, тоді як у 2021 році було дві.

Ще одна проблема — нестача грошей. Довгострокові капіталовкладення майже неможливі. А малим підприємтсвам важко позичити достатньо коштів для фінансування своєї діяльності.

Держава також витрачає набагато більше, ніж отримує. У 2025 році бюджетний дефіцит прогнозується на рівні близько 20% ВВП. Майже весь цей дефіцит $38 млрд — за планом має бути покритий зовнішнім фінансуванням.

У червні країни G7 погодили пакет допомоги на $50 млрд, який Україна повертатиме за рахунок відсотків від заморожених активів РФ у розмірі €260 млрд ($273 млрд).

Димитар Богов із Європейського банку реконструкції та розвитку вважає, що, ймовірно, Україна зможе пройти 2025 рік без фінансування з боку США. Разом із €18 млрд, які погодив ЄС, завдяки внескам інших країн G7 зможуть заповнити прогалину.

Також Україна має значні валютні резерви, які до кінця 2024 року мають зрости до $43 млрд, що покриє п’ять місяців імпорту. Втім якщо США відмовляться від фінансування, то у 2026 році Україна може стикнутися з фінансовим колапсом.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-19 15:23:00