Україна і світ

У ЄС спростували, що пропонували Україні угоду щодо копалин: цій співпраці 4 роки

Фото: Getty Images

У Єврокомісії спростували інформацію про те, що єврокомісар з питань промислової стратегії Стефан Сежурне запропонував Україні взаємовигідну угоду щодо рідкісноземельних копалин, заявивши, що співпраця у цій галузі триває з 2021 року.

Угода про копалини з ЄС

Речник Єврокомісії Тома Реньє під час брифінгу 25 лютого зазначив, що Україна не отримувала пропозицію від ЄС нової взаємовигідної угоди щодо українських критичних матеріалів.

За його словами, партнерство у цій сфері між Україною та ЄС вже триває чотири роки.

– З 2021 року ЄС має партнерство з Україною щодо критичних матеріалів, формалізоване через Меморандум про взаєморозуміння, – сказав він.

Реньє додав, що під час візиту до Києва 24 лютого єврокомісар Сежурне дійсно зустрічався зі своїми українськими колегами, і підтвердив відданість ЄС виконанню цього “Меморандуму про взаєморозуміння і прискоренню роботи з метою зміцнення нашого взаємовигідного партнерства”.

Що цьому передувало

У вівторок, у ЗМІ повідомляли, що єврокомісар з питань промислової стратегії Стефан Сежурне під час зустрічі з українськими дипломатами запропонував Україні взаємовигідну угоду щодо українських рідкісноземельних копалин, проте його слова неправильно зрозуміли.

– 21 із 30 критично важливих матеріалів, яких потребує Європа, можуть бути надані Україною в рамках взаємовигідного партнерства, – сказав Сежурне після зустрічі, присвяченій третім роковинам повномасштабного вторгнення.

Як зазначило видання AFP, українські корисні копалини стали предметом напружених переговорів між Києвом і Вашингтоном. Йдеться про марганець, титан, графіт, літій та ін.

Президент США Дональд Трамп наполягає на тому, що США заслуговують на “повернення своїх грошей” за допомогу в захисті України від російського вторгнення.

22 лютого Україна та США мали підписати угоду про доступ до українських корисних копалин, як ішлося у матеріалі видання The Wall Street Journal.

Згодом з’явилася інформація, що з певних причин цього не станеться.

CNN, посилаючись на джерела, повідомило, що проєкт угоди між США та Україною щодо рідкісноземельних мінералів та інших природних ресурсів не є такою, на яку погодився би президент Володимир Зеленський.

24 лютого віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністр юстиції Ольга Стефанішина заявила, що команди України та США перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про мінерали.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-25 14:25:00