Україна і світ

Корпусна система ЗСУ: що це та які зміни передбачає

Фото: Depositphotos

Генерал Олександр Сирський, головнокомандувач Збройних Сил України, провів важливу нараду, на якій було підбито підсумки роботи українського війська за перший місяць 2025 року. 

У Збройних Силах України триває процес реформування організаційної структури, який передбачає перехід на корпусну систему. Це означає, що ЗСУ поступово переходять на нову модель управління та організації військ, де основною структурною одиницею є корпус. 

Факти ICTV дізнавалися, що таке корпусна система ЗСУ та які зміни передбачає. 

Корпусна система ЗСУ – що значить 

Корпусна система ЗСУ – це військова організаційна структура, яка передбачає поділ військ на корпуси – великі військові формування, здатні виконувати широкий спектр завдань. 

Армійський корпус – це велике військове з’єднання, що охоплює різні роди військ та підрозділів забезпечення. Зазвичай до його складу входять механізовані (мотострілецькі, стрілецькі, піхотні, мотопіхотні) з’єднання, частини та підрозділи інших родів військ, спеціальні війська, органи управління та забезпечення. Механізовані з’єднання є основними ударними силами корпусу. Вони складаються з танків, бойових машин піхоти, бронетранспортерів та іншої техніки.

До корпусу можуть входити артилерійські, зенітні, інженерні, розвідувальні та інші підрозділи, які забезпечують підтримку та виконання завдань. Корпус може включати підрозділи зв’язку, радіоелектронної боротьби, хімічного захисту та інші спеціальні війська, які забезпечують виконання специфічних завдань. До складу корпусу входять штаб, тилові служби, медичні підрозділи та інші органи, які забезпечують управління, логістику та всебічне забезпечення діяльності корпусу.

За даними Мілітарного, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну було сформовано 9 та 10 армійські корпуси. А Корпус резерву, який існував до 2022 року, був переформатований в 11 армійський корпус. Наразі триває формування четвертого за ліком армійського корпусу.

Окрім армійських корпусів, у складі Сухопутних військ ЗСУ також створено Корпус Десантно-штурмових військ (Корпус швидкого реагування) та Корпус морської піхоти. Корпус Десантно-штурмових військ – елітні військові формування, призначені для виконання складних завдань у тилу ворога, проведення спеціальних операцій та швидкого реагування на загрози.

Корпус морської піхоти призначений для дій на морському узбережжі, висадки десанту та виконання інших завдань. У складі Сил спеціальних операцій (ССО) також було сформовано Корпус рейнджерів. Ці підрозділи спеціалізуються на розвідці, проведенні штурмових операцій та рейдів у тилу ворога.

Корпусна система ЗСУ: що передбачає та її переваги 

Основна мета – це реформування системи управління Збройних Сил України, а також зменшення відстані від солдата до генерала. Це покращить комунікацію між підрозділами Збройних Сил, а також прискорить ухвалення рішень та зробить управління більш гнучким. 

Корпусна система ЗСУ, що зміниться: 

  • Корпуси забезпечать більш чітку та ефективну систему управління військами, оскільки вони мають чітку структуру та підпорядкування. 
  • Зміни в системі управління дадуть змогу більш оперативно та ефективно ухвалювати рішення на полі бою, що є критично важливим в умовах сучасної війни. 
  • Завдяки своїй структурі корпуси здатні ефективніше виконувати бойові завдання та швидше реагувати на зміни ситуації на полі бою. 
  • Корпусна система передбачає більш ефективну систему логістичного забезпечення військ, що дасть змогу забезпечити їхнє своєчасне постачання всім необхідним. 
  • Корпуси об’єднують різні роди військ під єдиним командуванням, що сприяє кращій координації та взаємодії між ними. 


Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-03 13:40:00