Україна і світ

Основа боєздатності ЗСУ: 5 фактів про Сухопутні війська України

Фото: Факти ICTV

12 грудня відзначають День Сухопутних військ, які за чисельністю становлять майже половину Збройних сил України та є основою боєздатності країни.

Свято встановлено указом президента в жовтні 1997 року, а самі Сухопутні війська у складі ЗСУ сформовано роком раніше.

5 фактів про Сухопутні війська – хто командувач, їхня структура та чисельність, зокрема, скільки серед військовослужбовців цього роду військ жінок, та чим вони озброєні – у матеріалі Фактів ICTV.

Командувач Сухопутних військ України

З 29 листопада 2024 року Сухопутними військами командує 42-річний генерал-майор Михайло Драпатий, який змінив на цій посаді Олександра Павлюка.

Фото: Сухопутні війська ЗСУ

З 2014 року брав активну участь у відбитті збройної агресії РФ.

Зокрема, 2 механізований батальйон 72 ОМБр за його командування увійшов до Маріуполя, щоби посилити наші підрозділи та звільнити заручників.

Потім був рейд вздовж кордону з Росією, бої за Савур-могилу та успішний прорив через Ізваринський котел.

Згодом Драпатий працював начальником штабу 30 ОМБр у зоні АТО, а з 2016 року командував 58 окремою мотопіхотною бригадою.

У 2019 році Драпатому достроково присвоїли звання полковника, а в жовтні 2024 року – генерал-майора.

На момент повномасштабного вторгнення РФ він був заступником командувача Об’єднаних сил ЗСУ з підготовки військ.

З березня – очолював оперативне угруповання військ Південь, яке зупинило наступ окупантів на Кривий Ріг.

Згодом ОУВ Південь увійшло до оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСУВ) Херсон, і його очолив Михайло Драпатий.

Він був одним із командирів, які керували звільненням правобережжя Херсонщини.

А у лютому 2024 року Драпатого призначили заступником начальника Генштабу ЗСУ з підготовки військових.

У травні він очолив оперативно-тактичне угруповання військ Харків, у вересні – ОТУВ Луганськ.

Структура Сухопутних військ України

Сухопутні війська за своїм призначенням та обсягом покладених на них завдань відіграють ключову роль у боротьбі зі збройною агресією РФ.

За родами військ вони поділяються на:

Механізовані війська (входять механізовані, мотопіхотні та піхотні з’єднання та підрозділи) – призначені для утримання зайнятих позицій, відбиття ударів та прориву оборони противника, захоплення важливих районів та об’єктів, а також для дій у складі морських і повітряних десантів;

Танкові війська – головна ударна сила Сухопутних військ для виконання завдань в обороні та наступі (їхня основа – танкові бригади і танкові батальйони механізованих бригад);

Ракетні війська і артилерія (входять військові частини тактичних ракет, реактивної, гаубичної, гарматної та протитанкової артилерії, а також артилерійської розвідки) – призначені для вогневого ураження противника ракетними та артилерійськими ударами;

Війська ППО (входять до складу загальновійськових з’єднань і частин, виконують завдання в єдиній системі протиповітряної оборони держави) – захищають сухопутні сили та важливі об’єкти від повітряних загроз, знищуючи літаки, вертольоти, крилаті ракети та безпілотники;

Армійську авіацію (вертольоти різних типів) – призначена для підтримки загальновійськового бою, проводячи розвідку, вогневе ураження противника, евакуацію поранених та доставлення особового складу і техніки;

Спеціальні війська (складаються з розвідувальних, інженерних, топографічних частин та підрозділів, військових частин зв’язку, радіохімічного та бактеріологічного захисту та радіоелектронної боротьби) – призначені для забезпечення бойової діяльності Сухопутних військ;

Безпілотні системи – окремі полки, батальйони та підрозділи БпС виконують завдання з розвідки та ураження противника, доставлення боєприпасів та евакуації особового складу;

Підрозділи логістичного забезпечення (частини та установи технічного і тилового забезпечення) – вирішують завдання з організації забезпечення військ зброєю та технікою, матеріально-технічними засобами, харчування, розквартирування військ тощо).

Фото: Сухопутні війська ЗСУ

Організаційно Сухопутні війська містять:

  • Командування Сухопутних військ ЗСУ;
  • оперативні командування Захід, Схід, Південь та Північ;
  • частини безпосереднього підпорядкування Командуванню Сухопутних військ;
  • бригади територіальної оборони;
  • вищі військові навчальні заклади;
  • навчальні центри та полігони.

Чисельність Сухопутних військ

Це найчисленніший самостійний вид ЗСУ, призначений для ведення бойових дій переважно на суходолі. Загальна кількість військовослужбовців не розголошується під час війни, проте рік тому президент Володимир Зеленський заявив, що Сухопутні війська України – це майже 600 тис. воїнів різних родів військ.

У листопаді 2024 року тоді ще командувач Павлюк в одному з інтерв’ю розповів, що чисельність Сухопутних військ України з початку широкомасштабного вторгнення РФ збільшилась утричі.

За його словами, суттєво змінився і якісний склад: більш ніж утричі зросла кількість офіцерів, офіцерів-контрактників стало більше на 20%, майже вшестеро збільшилась кількість рядових і сержантів.

– Логічно, що зросла кількість і військових частин. Зокрема, від початку повномасштабного вторгнення РФ у Сухопутних військах їхня кількість стала майже вдвічі більшою, а навчальних частин побільшало на 70%, – сказав він.

Скільки жінок служать в Сухопутних військах

За даними Міноборони, наразі у Збройних силах України служать 68 тис. жінок, з них військовослужбовиць – понад 48 тис., а у зоні ведення бойових дій перебувають близько 5 тис.

Саме у Сухопутних військах ЗСУ служить найбільше жінок – понад 18 тис., – повідомила начальниця Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Діана Копаниця на початку грудня в інтерв’ю АрміяInform.

Вона наголосила, що трохи менші показники у Повітряних та Медичних силах, де кількість військовослужбовиць у кожному роді перевищує 6 тис.

Чим забезпечені Сухопутні війська: озброєння та техніка

Сухопутні війська отримали значну кількість сучасного західного озброєння та техніки, що суттєво підвищує їхній бойовий потенціал.

Йдеться про танки Leopard, M1 Abrams, Challenger та PT-91, а також бронетранспортери M1117, Stryker та VAB, бойові машини піхоти Bradley, Spartan, Marder та CV-90, артилерійські системи HIMARS та M270, безліч модифікацій ствольної самохідної та причіпної артилерії – PZH2000, ARCHER, AS-90, KRAB, CAESAR, M109, M777 тощо.

Колишній командувач Олександр Павлюк нещодавно заявив, що з початку 2022 року українські захисники освоїли сотні нових зразків озброєння та техніки.

– Це щонайменше вісім модифікацій танків, 10 типів БМП, дев’ять модифікацій БТР, понад 50 модифікацій самохідної та причіпної артилерії та РСЗВ, 16 модифікацій зенітно-ракетних комплексів, понад 75 модифікацій засобів ближнього бою, – уточнив він.

Він також згадав про понад 11 модифікацій броньованих автофургонів.

Крім того, за його словами, бійці Сухопутних військ освоїли понад 20 модифікацій приладів спостереження та розвідки, 25 модифікацій безпілотних авіаційних комплексів.

Фото: Сухопутні війська ЗСУ

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

За даними The Military Balance, щорічного видання Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні, яке містить оцінку військової спроможності та оборонного комплексу понад 170 країн світу, Сухопутні війська України станом на 2024 рік мали на озброєнні:

  • 858 танків різних модифікацій;
  • 1 184 бойові машини піхоти;
  • 622 бронетранспортери;
  • 547 розвідувальних бронемашин;
  • 1 818 одиниць артилерії;
  • 90 тактичних ракетних комплексів;
  • 35 ударних і 23 багатоцільових гелікоптерів.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-12 08:35:00