Україна і світ

Звільнення Харківщини та Курська операція: історія безстрашних воїнів 82 ОДШБр ДШВ

Безстрашні бійці 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади ДШВ ЗСУ брали участь у звільненні Харківської області та здійснили унікальну Курську операцію, яка сколихнула весь світ та змінила думку про війну в Україні.

Українські десантники продовжують виконувати успішні бойові завдання на різних напрямках. Факти ICTV розповідають історію легендарної 82 ОДШБр та пояснюють, як можна підтримати наших воїнів.

Історія 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади

Сьогодні 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада організаційно входить до складу Десантно-штурмових військ Збройних сил України. Вона базується у місті Чернівці.

2 вересня 2013 року було сформовано 3 батальйонну тактичну групу, яка організаційно входила до складу 80 окремої десантно-штурмової Галицької бригади ДШВ ЗСУ. З грудня 2022 року її переформовано у 82 окрему десантно-штурмову бригаду ДШВ ЗСУ.

Бригаді присвоєно почесне найменування Буковинська, згідно з указом президента України 23 серпня 2024 року.

День створення 82 окремої десантно-штурмової бригади ДШВ Збройних сил України та військової частини А2582 відзначається щорічно 2 вересня.

– Серцем бригади є звичайні люди: водії, слюсарі й учителі, звичайні військовослужбовці, що з початку війни стали на захист країни, – зазначають у 82 ОДШБр ДШВ.

З травня 2014 року українські десантники брали активну участь в Антитерористичній операції (АТО), а надалі — в операції Об’єднаних сил (ООС).

Воїни ДШВ вступали у бої з окупантами за Щастя, Луганський аеропорт, Дебальцеве, Кримське, Троїцьке, Станицю Луганську, Широкине та інші населені пункти, які намагалася захопити Росія.

Завдяки вдалим діям українських десантників з 82 бригади вдалося звільнити значну територію Харківської області від російських окупантів та реалізувати Курську операцію.

Хто є командиром 82 ОДШБр

Командиром 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади є полковник Дмитро Волошин.

Його відзначено званням Герой України за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності.

Фото: Офіс президента

Участь 82 ОДШБр у повномасштабній війні з Росією

Початок російського вторгнення у 2022 році

Після повномасштабного вторгнення російських військ, яке почалося 24 лютого 2022 року, підрозділи Десантно-штурмових військ ЗСУ брали участь у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.

Зокрема, українські десантники відбивали наступ окупантів на Каховську ГЕС та Антонівський міст.

У Херсонській області воїни ДШВ брали участь у боях за Киселівку, Миколаївку, Козацьке та Трудолюбівку.

На Миколаївщині відважні бійці захистили від російських військ Вознесенськ, Первомайськ, Білозірку та населений пункт Сухий Єланець.

Також воїни ДШВ прийняли бої з окупантами у районах Сіверська, Дронівки, Серебрянки, Богородичного, Верхньокам’янського Донецької області, а також Білогорівки та Золотарівки Луганської області.

Фото: 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада ДШВ ЗСУ

Деокупація Харківської області та бої у Роботиному

У вересні 2022 року тодішні підрозділи 3 батальйонної тактичної групи 80 ОДШБр, яку згодом переформатували у 82 ОДШБр, доклали значних зусиль для деокупації населених пунктів у Харківській області.

Українські десантники взяли участь у надскладних операціях, щоб звільнити населені пункти Оскіл, Яцківка, Піски-Радьківські, Борова та інші на Харківщині.

У лютому та березні 2023 року особовий склад 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади ДШВ пройшов курс загальної військової підготовки у країнах НАТО. Серед них – Німеччина та Велика Британія.

Влітку 2023 року бригада отримала значну кількість західної техніки і до сьогодні вважається найпотужнішою бригадою ДШВ.

Підрозділи військової частини брали участь в обороні та стримуванні наступальних сил противника на Оріхівському та Вовчанському напрямках.

З 12 травня 2024 року бійці 82 ОДШБр виконують бойові завдання у районі Вовчанська Харківської області, де дають відсіч російському противнику дотепер.

Командир групи Гімлі поділився історією про перший день, коли воїни-десантники 82 бригади висадилися у Вовчанську.

– Якщо порівнювати Оріхівський і Харківський напрямки, то це дві різні війни. Там ми маємо війну в полях. Тут ми можемо зайти, але контакт з противником буде на 10-15 м. Нашим завданням було зайняти спостережний пункт, спостерігати за противником.

За словами Гімлі, ворог не спав, а вів активні бойові дії, просувався, займав будівлі та цілі вулиці. Щойно українські десантники зайшли, окупанти одразу же відступили, бо по них почали вести вогонь.

– Ми одну групу обстріляли. Так ми не дали противнику просунутися і відтіснили його на ті рубежі, які були раніше, десь за тиждень до нашого приїзду, – зазначив Гімлі.

У Запорізькій області завдяки відважним воїнам 82 ОДШБр вдалося звільнити території України на Мелітопольському напрямку.

Зокрема, бійці прийняли бої з окупантами у Вербовому та Роботиному.

Фото: 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада ДШВ ЗСУ

Українським десантникам вдалося знищити багато військової техніки противника. Зокрема, танки різних модифікацій, бойові броньовані машини, артилерійські системи, міномети, засоби ППО та РЕБ, а також розвідувальні та ударні дрони.

Особливо 82 ОДШБр пишається захопленою технікою окупантів, зокрема самохідними артилерійськими установками Нона та 2С19 Гвоздика, СГ 2С7 Піон та комплексом РЕБ Борисоглєбськ.

Участь у Курській операції

З 6 серпня 2024 року 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада ДШВ Збройних сил України залучена до проведення операції на території Курської області Росії.

– Підготовка до Курської операції розпочалася з кінця червня цього року. Дізналися ми про неї з розпорядження головнокомандувача. Прибули до нього, він зорієнтував нас та командира 80 бригади про подальші дії. З цього часу розпочалася підготовка особового складу, – розповів полковник, командир 82 ОДШБр Дмитро Волошин.

Українські десантники планували операцію на Курщині у суворій таємниці, адже противник не мав дізнатися про підготовку до потужного удару на території Росії.

– Планування операції відбувалося в окремому приміщенні без телефонів і будь-якого додаткового зв’язку. Це було обмежене коло осіб, – зазначив підполковник, начальник штабу 82 ОДШБр Андрій Крисюк.

Як зазначив командир 82 бригади, уже на завершальному етапі підготовки та тренування українських десантників було отримано розпорядження про переміщення в новий район для ведення наступальних дій.

– Настрій особового складу після того, як вони дізналися про завдання, на 90% піднявся через те, що ми їхали воювати на ворожу територію. Вони так надихнулися цим, що є можливість дати трохи по зубах ворогу, ще й на його території. Ми всі знаємо, що з кінця Другої світової війни на територію Росії ніхто ніколи не заходив, а ми зайшли. Це історія для нашої бригади та взагалі для України, – поділився лейтенант, командир роти Сава.

Молодший лейтенант, командир артбатареї Капрал вважає, що найбільший успіх Курської операції полягає в тому, що 82 ОДШБр виконала поставлене завдання.

– Такої операції, наскільки я знаю з історії, мабуть, не було, – зазначив Капрал.

Фото: 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада ДШВ ЗСУ

В операції на Курщині 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада продемонструвала свою універсальність, здатність швидко адаптуватися до різних умов. Найголовніше – вражати противника на його ж території.

– Хотіли б подякувати всім командирам, які брали участь у плануванні та підготовці особового складу, за їхню рішучість та впевненість у виконанні завдання. Дякую особовому складу бригади, всім військовослужбовцям, які без сумнівів йшли на виконання цього завдання, максимально швидко та ефективно діяли на території противника, – наголосив командир 82 ОДШБр Дмитро Волошин.

Це була без перебільшення унікальна операція, подібних якій раніше не проводилося. Десантники 82 ОДШБр попрямували туди, де з часів Другої світової війни не ступала жодна армія світу.

Ким пишається 82 ОДШБр

За період повномасштабної війни державними нагородами відзначено щонайменше 488 військовослужбовців 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади ДШВ Збройних сил України.

Дмитро Волошин

Зокрема, звання Герой України отримав командир 82 ОДШБр Дмитро Волошин.

Фото: Офіс президента

Під його командуванням у травні 2024 року підрозділи зупинили російський наступ на Харківському напрямку, а із серпня особовий склад бригади бере участь в операції на Курщині.

Олег Керезора

Званням Герой України відзначений командир 2 батальйону 82 окремої десантно-штурмової бригади, кавалер ордену Богдана Хмельницького капітан Олег Керезора, який брав участь у боях за Ізюм, Лиман, Бахмут і Слов’янськ.

Раніше Олег Керезора розповів про те, чому ще дитиною вирішив долучитися до ДШВ, як керував зводом, коли йому було лише 20 років, і що відчув, коли одним із перших заходив у звільнений Ізюм та сусідні населені пункти.

Семен Чудинов

Семена Чудинова нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня за проявлену мужність у важких обставинах.

До початку повномасштабної війни він працював в інформаційно-аналітичній сфері. У січні 2023 року призвався до ЗСУ через Ніжинський ТЦК і розпочав службу у 82 ОДШБр ДШВ.

Попри те, що в його обов’язки не входила участь у бойових діях, під час Курської операції він працював на евакуації – вивозив із поля бою поранених побратимів.

Фото: Офіс президента

Одного разу їхню евакуаційну машину вразив російський FPV-дрон. Семен та ще двоє поранених залишилися без зв’язку посеред ворожої території.

– Ми ховались у болоті під деревами, щоб ворог не зміг нас помітити. Ми добре обрали позицію – нас не бачили.

Двоє інших солдатів дістали легкі поранення. Через якийсь час воїни почали вибиратися звідти. Загалом вони пробули там три дні.

Як каже сам Семен, їм дуже пощастило, адже врешті вони натрапили на “дружніх” з іншої бригади.

Олександр Трум

Як зазначають у 82 ОДШБр, Олександр Трум пішов шляхом захисника, який залишив мирну працю заради оборони рідної землі. Він нагороджений орденом За мужність III ступеня.

До початку повномасштабної війни Олександр працював у Києві, відбудовував столицю. У січні 2023 року він долучився до тих, хто носить маруновий берет.

Олександр став навідником американської колісної бойової броньованої машини Stryker. Відтоді його новими “будівельними майданчиками” стали поля під Вовчанськом, у Запорізькій та Курській областях.

Ведучи бій із бронетранспортером ворога, він не схибив та не підвів побратимів, чим і переміг. Командування підрозділу неодноразово відзначало професіоналізм воїна, що давало змогу його підрозділу успішно виконувати бойові завдання.

Саме за це Олександр Трум отримав орден За мужність III ступеня, який йому особисто вручив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Максим Кривобок

Командир 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів роти ударних безпілотних авіаційних комплексів 82 ОДШБр ДШВ ЗСУ Максим Кривобок відзначений орденом За мужність III ступеня.

Із серпня 2023 року він виконував бойові завдання під час штурмових дій позицій біля Вербового Запорізької області.

Із 6 серпня 2024 року молодший лейтенант бере участь у Курській області. Як командир 2 зведеного взводу, він сміливо й чітко виконував обов’язки, попри протидію російських військ.

Фото: Максим Кривобок

Ігор Федорець

Молодший сержант Ігор Федорець отримав відзнаку Міністерства оборони України – медаль Хрест Десантно-штурмових військ.

Як зазначили у 82 ОДШБр ДШВ ЗСУ, він проявив себе як професійний оператор безпілотників, виконуючи бойові завдання у Запорізькій та Харківській областях.

З травня 2024 року в складі екіпажу Вампір у районі Вовчанська завдяки його зусиллям завдано вогневого ураження по штурмових групах російських окупантів, чим вдалося зупинити просування ворога.

Друзі ДШВ: як підтримати 82 ОДШБр

Українці та всі охочі мають можливість підтримати непереможних та сміливих воїнів 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади щомісячними донатами через проєкт Друзі ДШВ.

Кожен може надіслати кошти, щоб українські десантники мали більше військової техніки та озброєння для успішного виконання бойових завдань та звільнення населених пунктів.

– Насамперед завжди є потреба в дронах та засобах РЕБ, – пояснили у 82 ОДШБр ДШВ ЗСУ.

Саме завдяки донатам воїни ДШВ зможуть ще краще виконувати операції в Курській області Росії та на всій території України.

Також можна особисто долучитися до лав Десантно-штурмових військ Збройних сил України, щоб наблизити нашу перемогу.

– 82 ОДШБр потребує тих, хто зможе витримати інтенсивні навантаження і виконувати завдання в складних умовах. Якщо ти сильний духом і тілом – ти наш боєць. Водночас нам потрібні люди різних спеціальностей, – наголосили у 82 окремій десантно-штурмовій Буковинській бригаді.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: 82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада ДШВ ЗСУ

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-07 18:00:00