Армія РФ почала масово встановлювати на Шахеди термобаричну БЧ: що це та як загрожує цивільним
Російська армія почала масово встановлювати на свої ударні безпілотники Shahed-136 термобаричну бойову частину, через що правило двух стін при вибуху безпілотника може не спрацювати.
Армія держави-терориста використовує це зокрема й для більшої шкоди при ударах по цивільному населенню.
Про це пише мілітарний портал Defense express, який дослідив російські дрони.
Термобарична бойова частина у Шахедах
Експерти вказують, що йдеться про термобаричну бойову частину (ТБ БЧ-50), тобто таку зброю, що створює об’ємний вибух. Саме цю бойову частину ворог почав встановлювати на свої БпЛА.
– РФ почала масово використовувати на дронах типу Shahed-136 термобаричну бойову частину, яка становить значно більшу загрозу під час ураження приміщень. Вона має індекс ТБ БЧ-50, а про її існування відомо ще з квітня 2024 року, але саме зараз, у дронах, що атакують українські міста, таке оснащення використовуються найбільш часто, – пишуть експерти.
Про деталі щодо цієї БЧ стало відомо після того, як були зламані сервери Алабуги у Татарстані – місця, де росіяни збирають та модернізують ударні безпілотники Shahed.
За інформацією Defense express, яка була отримана завдяки цим зламам, ТБ БЧ-50 має вагу у 52,4 кг, яка окрім термобаричного ефекту має ще й уламковий за рахунок понад 2 тис. елементів ураження, які мають форму кульок діаметром 9 мм.
– Цей термобаричний боєприпас належить до сучасних зразків та має однотактову дію. Зазначимо, що минуле покоління таких боєприпасів мало двотактову дію – спочатку розпилялась вибухонебезпечна речовина, яка заповнювала простір, а лише потім здійснювався її підрив, – повідомили експерти.
Разом з тим, у сучасних однотактових боєрипасах після детонації ініціатора ударна хвиля провокує “рух термобаричної суміші, яка взаємодіє з повітрям та сама з собою” з утворенням хмари вогню з температурою у 2400-2600 °C.
– Вона “розтікається” по всій площі та ударною хвилею, яка уражає легені, органи слуху тощо, – пояснили експерти.
Чому правило “двох стін” може не спрацювати
Особливої небезпеки становить цей боєприпаси для цивільних, оскільки його термобарична складова демонструє максимальну ефективність у замкнених приміщеннях.
– Така “хмара” може охопити декілька приміщень. Саме тому РФ і використовує “Шахеди” з ТБ БЧ-50 для атак по містах з метою вбивства цивільного населення України. І саме тому під ударами російсько-іранських дронів в першу чергу знаходиться Київ, – пояснили експерти.
Згідно з поясненням Defense express, у ситуаціях, коли підрив ТБ БЧ відбувається у житловому будинку, то знайти безпечне місце значно складніше, оскільки хмара вогню може заповнити усю квартиру.
Від більш стандартного, осколково-фугасного боєприпасу, могло врятувати правило “двох стін”.
– Саме тому до цього відомого правила, що у випадку відсутності можливості перейти в укриття необхідно перебувати у приміщені, яке відділено від вулиці щонайменше двома стінами, можливо додати ще одне правило – зачиняти міжкімнатні двері. Це дозволить створити умовне розділення приміщень та певною мірою зменшити поширення термобаричної суміші по всій квартирі, – пояснили експерти.
Втім у Defense Express наголошують, що найкращим варіантом для підвищення безпеки себе та свого оточення буде перебувати в укритті під час загрози з повітря.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Нагадаємо, в ніч проти 7 листопада, а також зранку того ж дня, російська армія завдала ударів БпЛА по Києву, унаслідок чого є пошкодження у шести районах, а також постраждалі.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-07 20:11:00