Україна і світ

Воїни з пензлем під гаслом 8-річного хлопчика: виставка «Митці на фронті» відкрилась у Києві

Відкриття виставки відвідали кореспонденти АрміяInform.





— Це перша виставка проєкту «Арт-спротив». Він концептуально представляє творчість українських митців, які безпосередньо воюють або ж виступають як військові волонтери, — розповіла АрміяInform кураторка проєкту, журналістка та артменеджерка Олена Котляр.

Задум проєкту виник наприкінці минулого року, його підтримала Національна спілка художників України в особі її очільника, заслуженого художника України Костянтина Чернявського, а також відомого митця та мецената Михайла Поживанова.

— Виставка знайомить із творчістю 11 митців. Стилі і жанри різні — від класичного мистецтва, як, наприклад, твори Володимира Гуріна, до праць Сергія Герасименка, який працює в стилі сучасного мистецтва. А, наприклад, картини Сергія Сметанкіна написані на ящиках з-під снарядів, — зазначила Олена Котляр.

На виставці представлені також твори Романа Кравчука, Ігоря Талалая, Сергія Бурбело, Віктора Соловара, Володимира Вакуленко, Василя Теличко-Еверта, Артема Шевченка, Миколи Мединського. Загалом це понад 40 творів у різних жанрах — живопис, графіка, інсталяція, артоб’єкти.





Відкриває експозицію ікона Святого Северина, розміщена на кришці ящика з-під снарядів — на основі, яку оформив восьмирічний хлопчик. Це робота військового капелана Миколи Мединського із символічною назвою «Україна переможе», яку запропонував маленький син Захисника України.

— Це ікона Святого мученика Северина, яку я писав для дитини одного з наших воїнів, який служить у ГУР. Його батько зараз на фронті, на війні. Сама ікона невеличка, то я вирішив покласти її на кришку, щоб надати їй більшої форми. І тут малий каже: «А можна я на цій дошці напишу звернення для батька?». І він написав: «Україна переможе!» та намалював український прапор і герб, — розповів Микола Мединський.

Капелан вирішив неодмінно залишити ікону саме з таким оформленням, тож слова маленького хлопчика стали правдивим гаслом для всієї виставки.

— Коли заходиш до зали, ця виставка відкривається роботою пана Мединського із символічною назвою, яку висловила дитина: «Україна переможе!». І я вважаю, що це дуже символічно, дуже потужно, дуже життєстверджуюче. Україна справді переможе, — наголосила під час відкриття Олена Котляр.





Ще одна з представлених на виставці робіт — картина Сергія Сметанкіна — має назву «Святогірськ під час Харківського наступу». На ній відображено реальні події під час славнозвісної Слобожанської наступальної операції восени 2022 року, внаслідок якої вдалося визволити від російських окупантів більшу частину Харківської області.

— Нам дуже приємно, що серед сьогоднішніх робіт представлений доробок Сергія Сметанкіна, який 2024 року визнаний лауреатом конкурсу на Премію імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва, яка щорічно присуджується Міноборони за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва, — наголосив у коментарі АрміяInform заступник начальника управління, начальник відділу планування та організації гуманітарного забезпечення Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Олексій Сергієнко.

Сергій Сметанкін здобув заслужену перемогу в номінації «Твори образотворчого мистецтва військової тематики» за серію образотворчих робіт «Завдяки», які автор намалював на дошках від ящиків для патронів і на уламках ракет.

— Ми бачимо по якості, по змісту робіт цих, по їх наповненості, яку духовну силу несуть ці картини. Додатково цей ефект підсилюється тим, що ці роботи створені на фронті, в окопах, у бліндажах. Вони мають надзвичайно сильний емоційний ефект, — наголосив Олексій Сергієнко. Він зазначив, що всі твори, які подають на здобуття Премії імені Богдана Хмельницького, надзвичайно потужні, й уже зараз розпочався прийом робіт на конкурс 2025 року, який триватиме до 1 серпня.





— Творчість стала для мене певним психологічним розвантажувачем під час війни, яка забрала багато людей — моїх побратимів, кумів. Першу з картин я створив саме на честь пам’яті мого загиблого кума, — розповідає Сергій Герасименко, який від самого початку широкомасштабного вторгнення став до лав Сил територіальної оборони.

На виставці представлені різножанрові роботи митця — від іконописних образів до мистецьких інсталяцій з використанням фронтових артефактів — гільз з-під снарядів, фрагментів ящиків з-під БК та обгорілих дощок.

— Ці посічені уламками гільзи, — вказує художник на інсталяцію, — стояли біля входу в бліндаж. Я не знаю, чий саме він був, але гільзи, можливо, врятували комусь життя, бо уламки поцілили в них і там застрягли.

Згадуючи про свою найпершу роботу часів війни, Сергій Герасименко зазначає, що то була «П’єта», або «Оплакування Христа». Він створив її з кількох дощок-тримачів з ящика для автоматів. Поєднуючи численними зубчиками, які колись тримали зброю, вони утворюють цілісну композицію, що символізує силу єдності українського суспільства.





Художник, архітектор і дизайнер Володимир Вакуленко прийшов на відкриття виставки на милицях — наразі він у Києві на лікуванні. Однак усі думки, всі переживання митця зараз на фронті, де воюють його побратими з Третьої штурмової бригади.

— Я живу тут, але в думках і на зв’язку постійно з хлопцями. Кожен день зідзвонююся, дізнаюся хто пішов на бойові, хто вийшов. Боюся, цивільним важко це зрозуміти, але на цьому зараз війна не закінчиться. Тому в своїх роботах я хочу донести до суспільства, що вона рано чи пізно торкнеться кожного — не можна розслаблятися. Навіть якщо зараз на кілька років буде якесь замирення, потім ворог знову піде на Київ, — каже митець.

Володимир Вакуленко наголошує на відповідальності кожного — громадян і держави, представників влади. Бо якщо ми розслабимося, то наступного разу російські окупанти не лише дійдуть до столиці, але і зможуть захопити її.

— Ті, хто мобілізовані зараз, часто не мотивовані, байдужі. Як їх посилати на «нуль»? А патріотів лишилось мало. Суспільство має зрозуміти, що те, що я казав, ми стираємося, нас стає дуже мало. І якщо не зміниться ставлення з боку суспільства, з боку країни, з боку держави… Потрібно припинити робити вигляд, що війна когось не стосується, бо вона напряму стосується нас усіх, — не стримує емоцій військовий.

 





Короткий виступ Володимира Вакуленка, який стійко тримається на милицях під час тривалого відкриття виставки, нікого не лишає байдужим. У мирному на тлі фронту Києві він нагадує — жахлива війна за саме існування держави Україна та української нації триває, і вона ще дуже далека від переможного завершення.

Виставка «Митці на фронті» триватиме в галереї «АBС-арт» до 8 березня 2025 року. Адреса: вул. Глибочицька, 32 B, 3-й поверх. Час роботи: з 12:00 до 18:00. Вхід безкоштовний.

Фото Наталії Кравчук

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-19 16:45:00