Україна і світ

У Києві відбувся форум «Експорт безпеки: українська технологічна зброя у світі»

Захід став платформою для відкритого обговорення перспектив експорту озброєння та військової техніки (ОВТ) як можливості для посилення обороноздатності України та її позицій на міжнародній арені. Форум відвідали понад 500 учасників, серед яких військові аташе, дипломати країн-партнерів, зброярі, військові, представники громадянського суспільства, експерти. 

Як відзначали під час панельних дискусій учасники форуму, сьогодні у світі є дві армії, які опановують досвід сучасної війни — це ЗСУ та російська армія. 

Україна фактично є глобальним центром оборонних інновацій. Українські технології, досвід і продукція вже довели свою ефективність на полі бою. В умовах широкомасштабної війни наші інженери, розробники, виробничі підприємства створили рішення, які змінюють правила сучасної війни — від БПЛА до систем радіоелектронної боротьби, від засобів зв’язку до кіберзахисту. Тим самим Україна формує нові підходи до ведення сучасної війни.


Тому одне з гострих питань — можливість експорту сучасних видів озброєнь до країн-партнерів. На сьогодні він фактично неможливий. Тим часом збройні конфлікти — поки що досить локальні — поступово розгортаються по всьому світу. Зрозуміло, що наші стратегічні партнери прагнуть наростити свою обороноздатність за допомогою  інноваційних та доступних технологічних рішень. 

Як зазначили учасники форуму у відкритому листі на ім’я президента України Володимира Зеленського, Україна має унікальну перевагу. Український оборонно-промисловий комплекс, який еволюціонує в умовах постійного бойового застосування, вже створює технології, які шукає світ. Мова йде про формування стратегічної ролі України як експортера безпеки, здатного посилювати партнерів і розбудовувати нову систему глобальної оборони.

Зняття заборони контрольованого експорту озброєння сприятиме економічному зростанню України через нові робочі місця, інвестиції та збільшення валютних надходжень.

Президент Технологічних Сил України та СЕО FRDM Вадим Юник сказав: «Цей форум, в першу чергу, про комунікацію: ми робимо його для спілкування, нам важливо, коли є якесь критичне питання мати можливість знайти спільний погляд. Історія про експорт — це історія про Україну, про нас, про наше майбутнє. Нам треба побудувати потужну систему захисту, а для цього — галузь має розвиватись. Виробникам також треба вчитися співпраці з ЄС, спитати себе, чи ми готові вийти на цей ринок. Якби якийсь виробник-інженер хотів би переїхати в Європу, він би давно це зробив. Питання просто в тому, що ми хочемо залишитися в Україні, ми хочемо робити нашу зброю для українського солдата, робити в достатній якості, робити в достатній кількості. І для цього нам треба різна допомога, в тому числі інвестиції, щоб ми могли це забезпечити. Тому от і експорт — це один з інструментів для того, щоб це зробити. І це дуже важливо».

Президент Технологічних Сил України та СЕО FRDM Вадим Юник

Як зазначив у виступі колишній Головнокомандувач ЗСУ, а нині посол у Великій Британії Валерій Залужний: «Тема експорту безпеки завжди дуже актуальна і важлива. Я пропоную вам подивитися на експорт з трьох позицій: як джерело ресурсів для виживання і розвитку; як джерело інноваційності у проєктуванні та застосуванні оборонних технологій; як основну тактику забезпечення входження України в майбутні альянси й союзи через інтеграцію досвіду. На мою думку, поки у противника є ресурси, є сили та засоби завдавати ударів по нашій території та робити спроби окремих наступальних дій він буде це робити. Приємно це комусь чути чи ні, але здатність росії вести війну буде абсолютно залежати від наявності у неї ресурсів для цього. Це справжня війна на виснаження. Покласти край можливо лише через повне руйнування самої спроможності росії вести цю війну». 

Фото Наталії Кравчук

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-05-23 15:16:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин