Україна і світ

Хвилі шторму, які розбивають ворожі укріплення: у Києві відкрили пам’ятний знак «Морська піхота» – фоторепортаж

У Києві на Алеї захисників України відкрили вже другий пам’ятний знак — «Морська піхота»

З нагоди Дня морської піхоти України 23 травня в Києві відкрили пам’ятний знак «Морська піхота» на Алеї захисників України, закладеній біля Арки Свободи українського народу.

Як все відбувалося — у фоторепортажі АрміяInform.

Начальник Генерального штабу Збройних Сил України генерал-майор Андрій Гнатов на відкритті пам’ятного знаку пояснив його символізм.

«Цей знак графічно відображає хвилі шторму, які розбивають укріплення на березі, зайнятому противником. Саме це є символічним. Бо рідна стихія для морської піхоти — це якраз дії на морі. Україна була, є і буде морською державою, і надзвичайно важливо, що в нас у складі ЗСУ є рід військ, який здатен захищати морські рубежі, порти, відбивати будь-які загрози противника з моря», — говорить Андрій Гнатов.

Він також нагадав, що саме морські піхотинці від початку створення 1-го батальйону морської піхоти ще в Криму не зрадили у 2014 році присягу українському народові, і, виконуючи конституційний обов’язок, вийшли на материкову територію України; у швидкі терміни сформували першу бригаду морської піхоти в ЗСУ.

«Згодом підрозділи цієї бригади вже приймали активну участь в бойових діях у східних областях нашої країни. Вони відбивали у противника Широкине, захищали Талаківку та чимало населених пунктів на Донеччині. З початком широкомасштабної агресії саме морські піхотинці першими стали до запеклої битви на околицях Маріуполя, і героїчно, разом із іншими складовими Сил оборони, захищали це місто, перебуваючи в повному оточенні тривалий час. Багато наших побратимів досі перебувають у полоні країни-агресора. І ми сподіваємося, що найближчим часом вони зможуть повернутися додому, до своїх рідних, і стати до строю».

Андрій Гнатов — сам виходець із морської піхоти. Він підкреслив, що це рід військ, який «здатен виконувати завдання будь-якої складності, проводячи повітрянодесантні, морські десантні і будь-які наземні операції, притаманні сучасним військовим конфліктам».

«Символічно, що День морської піхоти відзначається саме 23 травня – більш ніж 100 років тому в Українській Народній Республіці було сформовано перші полки морської піхоти, які в той час стали на захист рубежів на Одещині, Херсонщині, Миколаївщині», — додав начальник Генштабу ЗСУ Андрій Гнатов.

Серед присутніх на відкритті пам’ятного знаку — морський піхотинець 36 ОБрМП імені контрадмірала Михайла Білинського Роман Городенський, учасник оборони Маріуполя. Він прийшов у морську піхоту, коли йому було 18. Був у лавах розвідувальної роти бригади. Під час боїв за місто Роман зазнав поранення, втратив руку та ногу. Йому довелося пережити нестерпні умови російського полону, схуд на 40 кілограмів.

Роман Городенський – крайній зліва

Повернувшись додому під час одного з обмінів, військовослужбовець пройшов тривалу реабілітацію, переніс 47 операцій і знову долучився до лав морської піхоти.

«Я радію, що сьогодні така подія відбулася. І це — ще один момент згадки про героїв і наших хлопців, які перебувають у полоні. Такі пам’ятні знаки, які відкрили сьогодні — це нагадування майбутнім поколінням про незламних людей, які захищали нашу незалежність, нашу землю. Це більш ніж важливо», —  говорить Роман Городенський.

У заході взяли участь представники Збройних Сил України, морські піхотинці — учасники бойових дій, Герої України, очільник платформи «Культурні сили» Микола Сєрга, співачка Христина Соловій та інші.

Більше фото з відкриття пам’ятного знаку — у фоторепортажі Віталія Павленка.

Як писала АрміяInform, 6 травня 2025 року, з нагоди Дня піхоти, під Аркою Свободи українського народу встановлено пам’ятний знак «Піхота», присвячений українським піхотинцям. Він став першим у Алеї захисників України, який, власне, і започаткував її.

На металевій плиті вигравійовано відбитки берців піхотинця — він стоїть твердо, впершись у землю, наче стримуючи ворожу навалу. Під слідами — карта поля бою: лінії висот, лінія оборони. І великий напис внизу: «Піхота».

Нагадаємо, що 23 травня щорічно в Україні відзначається День морської піхоти України. З нагоди свята військовослужбовці 38-ї окремої бригади морської піхоти долали психологічну смугу перешкод на право носити штормовий берет.

Як долали психологічну смугу перешкод морпіхи та складали Клятву морського піхотинця — ви можете переглянути в репортажі АрміяInform за ось цим посиланням.

Фото Віталія Павленка

Людмила Кліщук, Віталій Павленко

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-05-23 19:06:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин