Україна і світ

Вікові ризики: експерти пояснили, чому деменція і падіння можуть бути пов’язані


Нове дослідження, опубліковане в журналі JAMA Network Open, показало, що люди похилого віку, які зазнали падінь, мають на 21% вищий ризик за інших отримати діагноз деменція.

Деменція і падіння: зв’язок

Близько 22% учасників дослідження були госпіталізовані за рік до травми, і ця група мала вищий ризик падінь.

У 10,6% учасників, які взяли участь у дослідженні, діагностували деменцію протягом року після травми.

Вчені вважають, що підвищений ризик хвороби може свідчити про те, що постраждалі вже мали деякі порушення.

Проте також існує ймовірність, що падіння можуть пошкодити роботу головного мозку та прискорити зниження когнітивних функцій.

Основні чинники, що впливають на розвиток деменції

Розвиток деменції залежить від багатьох факторів, серед яких вік є одним із найсуттєвіших.

  1. Старіння. Після 65 років ризик деменції подвоюється кожен п’ять років. Це пов’язано з тим, що з віком мозкові клітини стають більш вразливими до пошкодження, а здатність до регенерації знижується.
  2. Генетика. Існують генетичні фактори, які можуть підвищувати ризик деменції. Наприклад, наявність апоЕ4 алеля (гена, пов’язаного з хворобою Альцгеймера) може збільшити ймовірність розвитку деменції у старшому віці.
  3. Супутні захворювання. Високий тиск, цукровий діабет, ожиріння та серцево-судинні захворювання також підвищують ризик розвитку деменції. Ці стани впливають на кровообіг у мозку, що може сприяти пошкодженню мозкової тканини.
  4. Шкідливі звички. Куріння, зловживання алкоголем і сидячий спосіб життя негативно впливають на стан мозку і можуть прискорити процеси старіння мозку.
  5. Психосоціальні фактори. Ізоляція, депресія та низький рівень соціальної активності також можуть викликати деменцію, оскільки соціальна стимуляція та активний спосіб життя захищають мозок від раннього старіння.

Профілактика деменції

Комплекс запобіжних заходів включає підтримку здорового способу життя, збалансоване харчування, фізичну активність, підтримку здорових соціальних зв’язків та регулярні медичні обстеження, які допоможуть виявити ранні ознаки когнітивних проблем.

Крім того, експерти рекомендують спілкуватися з лікарями щодо побічних ефектів ліків, здатних негативно впливати на коррдинацію рухів .

Джерело: Health

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: МОЗ України

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-07 17:16:00