Україна і світ

Сомнолог радить, як швидко заснути

Одним із важливих елементів  для відновлення організму є здоровий сон.  Він має тривати не менше 7-9 годин. Це саме той час, коли наш організм відновлюється, покращується метаболізм.

Недосипання може з часом призвести до погіршення самопочуття людини, а тому і здоров’я. Факти ICTV дізнавались у неврологині-сомнолога Світлани Курницької, як покращити сон та що робити, якщо не виходить заснути швидко.

  1. Температурний режим

Не лише вам потрібно підготуватися до восьмигодинного відпочинку.  Температура у кімнаті має бути оптимальною – близько 18 градусів тепла.  Тому витратьте кілька хвилин кожного вечора на те, щоб у вашій кімнаті було добре й прохолодно. А ще – повітря не повинно бути сухим. Подбайте і про цей момент. Також підберіть матрац і подушку з рівнем жорсткості, який вам більше підходить.

Зараз дивляться

  1. Позбудьтеся всіх джерел світла

Вимикаємо всі предмети. Навіть кнопка живлення на телевізорі має бути відключена. Це важливо, бо навіть за мінімального освітлення у рази знижується вироблення й активація мелатоніну. Він потрібний нам для покращення сну і нормального функціонування серцево-судинної системи.

Багато хто вважає, що мелатонін – це вітамін, але це гормон, який виробляється до опівночі. Тому важливим є режим сну. Слід позбутися всіх джерел освітлення у кімнаті, – Світлана Курницька.

  1. Відмовтеся  від ґаджетів

Це важлива умова хорошого сну. Експерти рекомендують залишити поза спальною кімнатою всі цифрові пристрої – телефони, ноутбуки, планшети і телевізори. Синій колір екрану заважає виробленню мелатоніну. Тому для підлітків важливо відключати ґаджети за годину до сну.  Для людей старшого віку – за 2-3  години до сну.

– Багато хто запитує, а що робити в той період. Замініть ґаджети на книгу. Обов’язково підготуйтеся до сну. Це і ритуали, пов’язані з красою та здоров’ям, прийняття теплого душу, але не гарячого, бо він тонізує організм і важко буде заснути. І також не вживайте кофеїновмісні напої – міцний чай та каву,  – радить Світлана Курницька.

  1. Фізичні вправи

Йдеться не про силові тренування, а про прогулянку перед сном, нешвидким темпом. Можуть бути заняття йогою. А ще є така порада – використовувати ліжко лише для сну. Проводити вільний час, а тим більше там працювати не варто. Бо ліжко має асоціюватися у людини лише зі сном. Мозок все запам’ятовує.

  1. Дихальні вправи

Витратьте кілька хвилин, зосередившись на своєму диханні, і ви відчуєте, як ваше тіло стане більш розслабленим і готовим до сну. Для цього можна зробити декілька вправ.

Вправа Зворотній відлік. Рахуємо у зворотному порядку цифри, наприклад, від 20 до 1. Ще один простий метод, який називається 4, 7, 8. Ми видихаємо, робимо глибокий вдих на 4 секунди. Далі на 7 секунд затримуємо дихання. І робимо шумний видих на 8 секунд. Таких підходів має бути максимум 3–4,  – радить лікарка.

  1. Трав’яні чаї

Сомнологи радять кілька напоїв, які ви можете вживати перед сном:

  • ромашковий чай;
  • чай з валеріани;
  • м’ятний чай;
  • чай з липи.

Утім, їх варто пити не пізніше ніж за півтори – дві  години до сну.

  1. Режим сну

Дорослим рекомендується лягати спати о 22.00–22.30.  Дітеям варто лягати раніше – о 21.00–21.30. Це все пов’язано з виробленням мелатоніну.

– Дуже часто батьки приводять на консультації підлітків, які не розуміють, чому вони мають лягати спати так рано. Тому що це наш резерв на подальше життя, – каже сомнолог.

Все те, що підлітки візьмуть в цей час, потім працюватиме впродовж життя. Якщо режиму не дотримуватися, то проблеми зі здоров’ям можуть початися близько 30 років. Насамперед з нервовою та серцево-судинною системами.

А ось прокидатися експерти радять близько 6 години ранку. Саме в цей час йде активація правої півкулі мозку, яка відповідає за творче мислення. І в цей період підвищується рівень кортизолу, глюкози йамінокислот. А ще краще працює пам’ять. Тому людина максимально активна і продуктивна.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-09-29 16:06:25